Niedawno przeglądałam moje foremki silikonowe myśląc co fajnego mogę przygotować. Bardzo się zdziwiłam jak dużo ich uzbierałam. Przeliczyłam wszystkie i aż mnie zamurowało. 49 foremek. Czterdzieści dziewięć!
Oczywiście wielu z nich jeszcze nigdy nie użyłam, a nowe nadal dochodzą…
Na przykład, pisząc ten wpis musiałam wyszukać linki do foremek, więc, przy okazji, w moim koszyku wylądowało ponad 30 nowych wzorów. Dlatego uprzedzam Cię jeszcze zanim zaczniesz przeglądać zdjęcia moich foremek – ta zabawa nie ma końca, więc zastanów się zanim dasz się wciągnąć. 😉
We wpisie nie znajdziesz 49 foremek, a jedynie 30. To dlatego, że postanowiłam skupić się tylko na formach do monoporcji, torcików musowych oraz żelek. Pozostałe 19 to formy do cakesicles, czekoladek, lizaków itp.
Najlepsze formy silikonowe do monoporcji i ciast musowych – 30 propozycji
Spis treści
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Czy każda forma nadaje się pod polewę lustrzaną?
Niestety nie. Wszelkie ostre, “kanciate” kształty zostaną przez polewę wygładzone, a efekt nie będzie dobry. Teoretycznie jest możliwe ładne pokrycie takiego deseru ale potrzebna jest bardzo cienka warstwa polewy, a to wymaga ogromnej wprawy.
We wpisie zaznaczam jeśli jakaś forma nie jest dobrym wyborem pod mirror glaze. Wtedy warto użyć jadalnego zamszu – on sprawdzi się świetnie na każdym kształcie.
Większość foremek można również pokryć temperowaną czekoladą lub przygotować w nich galaretki.
Czy lepiej kupić formę Silikomartu czy taką “bezfirmową”?
W moim zestawieniu jest jedna forma Silikomartu. Moim zdaniem nie różni się jakością materiału od tych bezfirmowych (poza kilkoma wyjątkami, o których napisałam niżej). Oczywiście – kupując Silikomart macie pewność co do jakości i bezpieczeństwa.
W przypadku form kupowanych np. z Chin takiej pewności nie ma. Większość moich foremek posiada odpowiednie oznaczenia (do kontaktu z żywnością), ale nie wszystkie. Co ciekawe – nie mają go np. formy z Wiltona, które kupiłam w polskim sklepie.
Stosujemy formy tylko do użytku domowego, więc dla nas certyfikaty nie mają takiego znaczenia, ale jeśli prowadzisz pracownię to będą Ci potrzebne.
Warto jeszcze tutaj wspomnieć, że formy, które możesz kupić w polskich sklepach często pochodzą z Chin i dopiero na miejscu, w Polsce, wyrabia się im odpowiednie certyfikaty. A to oznacza tyle, że kupując np. na Aliexpress w większości dostajesz dokładnie ten sam produkt (ale bez odpowiedniego “papierka”).
Nie namawiam do zakupów na Aliexpress i nie zniechęcam do Silikomartu – obie opcje mają swoje plusy i minusy. Sama zdecyduj, która opcja dla Ciebie jest najlepsza.
We wpisie podaję linki do Aliexpress, dlatego, że stamtąd pochodzą moje formy. Jeśli zdecydujesz się na Silikomart to zajrzyj tutaj – znajdziesz sporo świetnych wzorów (w tym te, które polecam w tym wpisie).
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Formy do torcików i ciast musowych
Musowe torciki to świetna alternatywa dla małych klasycznych tortów. Idealne na kilka porcji, a przy tym nowoczesne i pyszne.
Forma eclipse
Prosta, klasyczna okrągła forma. Wygląda piękne zarówno pokryta jednokolorową polewą lustrzaną jak i wszelkimi kolorowymi wariacjami.
Forma dość nietypowa bo dwuczęściowa. To ma swoje plusy i minusy. Łatwiej ułożyć w środku żelkę, ale po ściągnięciu na brzegu pozostaje ślad po łączeniu (który można delikatnie wygładzić przed oblewaniem ciasta polewą).
Forma eclipse ma pojemność 1050 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Ta foremka była już gwiazdą jednego z naszych wpisów:
Porzeczkowy torcik musowy z pieczonym kremem czekoladowym
Forma babka
Forma kształtem przypominająca babkę. Idealna do podziału na 10 porcji. Z formami, które mają dziurkę w środku pracuje się dość trudno, bo już samo wyjęcie ciasta może sprawić problemy. Jednak warto spróbować – efekt jest zachwycający.
Pojemność tej formy to 960 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Skorzystałyśmy z tej formy we wpisie:
Noworoczne czekoladowe ciasto musowe z żelką pomarańczową
Forma na ciasto musowe – zakręcona babka
Najpiękniejsza forma jaką mam. Kupiłam ją niedawno i jeszcze nie udało mi się jej przetestować, ale jestem przekonana, że gotowy deser będzie wyglądał oszałamiająco.
Kształt nadaje się raczej pod zamsz niż polewę lustrzaną (chyba, że polewa będzie bardzo cienka i nie ukryje wgłębień).
Pojemność tej formy to aż 1400 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma chmurka
Dość popularny kształt, który świetnie wygląda pokryty zamszem (a jak na górę położysz fajną figurkę to już w ogóle sztos!). Polewa lustrzana zaleje dołki w chmurce i efekt nie będzie dobry.
Forma chmurka ma pojemność 1000 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma geometryczne serce
Świetna na wszelkie romantyczne okazje, np. Walentynki czy rocznicę ślubu. Pokryta zamszem wygląda elegancko i dostojnie (polewy lustrzanej nie polecam). Możesz też wlać do niej temperowaną czekoladę, a potem wypełnić musem, żelką, biszkoptem – czym chcesz.
Ta forma, podobnie jak poprzednia (kwadrat w linie) nieco rozchodzi się na boki po wlaniu zawartości, warto ją podeprzeć podczas mrożenia.
Ta forma ma pojemność 900 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma eclipse mała
Sprawdzi się świetnie do tart. Zresztą właśnie do tego została stworzona. Otrzymałam ją w zestawie z perforowanym rantem do tarty.
Pojemność tej formy to 370 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Formy do monoporcji
Małe, piękne i pyszne deserki w sam raz dla jednej osoby.
Forma serduszka
Jedna z dwóch moich ulubionych foremek. Ma piękny kształt, który dość łatwo można pokryć polewą lustrzaną. Na wyjątkowe okazje będzie jak znalazł.
Forma w kształcie serc ma pojemność 8 x 90 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Oczywiście na blogu jest już wpis przygotowany z ich użyciem. Gdy jeszcze nie miałyśmy pojęcia o czym pisać na blogu to pewne było tylko jedno – monoporcje serca muszą się pojawić. 🙂
Jagodowo-limonkowa rozkosz – monoporcje serca w lustrzanej polewie
Forma geometryczne serca
I drugi mój ulubieniec. Taka nowoczesna forma serca bardzo przypadła mi do gustu. W temperowanej czekoladzie wyglądają fenomenalnie. Podobnie w zamszu. Niestety – mirror glaze się tutaj nie sprawdzi, ale to chyba jedyny minus tej formy. 🙂
Forma na geometryczne serca ma pojemność 8 x 40 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Ta foremka pojawiła się na blogu już dwukrotnie i z pewnością jeszcze stanie się gwiazdą jakiegoś nowego wpisu. 🙂
Truflowo-malinowe monoporcje w temperowanej czekoladzie
Monoporcje renifery – świąteczne desery z musem piernikowym
Forma w kształcie walca
Prosta i bardzo uniwersalna forma. Zrobisz w niej mini serniczki, upieczesz babeczki i przygotujesz deserki musowe. Warto od razu kupić dwie. 🙂
Pojemność tej formy to 8 x 80 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Foremkę wykorzystałyśmy we wpisie o mini serniczkach, ale z pewnością pojawi się na blogu jeszcze nie raz.
Mini serniczki z musem jagodowym i domowymi herbatnikami
Forma duże półkule
Myślę, że dla wielu cukierniczek ta forma to pierwszy wybór. Jest ładna i świetnie nadaje się pod polewę lustrzaną. Właśnie w takiej formie po raz pierwszy zobaczyłam monoporcje na blogu MojeWypieki i zakochałam się w tego typu deserkach.
Foremka, do której linkuję poniżej, jest wykonana z dość cienkiego silikonu. To sprawia, że u góry powstaje delikatne wgłębienie. Nie przeszkadza to jeśli wierzch będzie ozdobiony (w przypadku naszych czapek Mikołaja to wgłębienie nawet pomogło), ale w innym wypadku efekt nie będzie zadowalający. Z pewnością kupimy jeszcze inną formę o tym kształcie i, jeśli sprawdzi się lepiej, to umieścimy tutaj link do niej.
Pojemność tej formy to 6 x 65 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj (model 01).
Foremki użyłyśmy we wpisie o czapkach Mikołaja:
Czapki Mikołaja – świąteczny deser w polewie lustrzanej
Forma w kształcie jajek
Niby forma jednoznacznie wielkanocna, ale to tylko pierwsze wrażenie. 🙂 Widziałam świetne renifery i pszczółki stworzone z użyciem tej foremki.
Musze wspomnieć o tym, że ta forma ma pewien feler. Otwór jest za wąski i nie da się wydobyć deserów bez nacinania formy. Ale spokojnie – po nacięciu nadal można jej używać, a efekt jest taki jak trzeba.
Forma w kształcie jajek ma pojemność 8 x 60 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Na blogu znajdziesz wpis o musowych jajkach, ale powiem Ci w sekrecie, że bardzo mnie korci żeby na tegoroczną Wielkanoc przygotować nową wersję. 🙂
Monoporcje – jajka z białą czekoladą i żelką mango-marakuja
Forma serca z jednorożcem
Urocze foremki dzięki którym wyczarujesz piękne galaretki lub deserki musowe. Nie nadają się pod polewę lustrzaną.
Pojemność tej formy to 6 x 110 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Na blogu znajdziesz wpis, w którym pokazuję jak wykonać galaretki z wzorem 3D z użyciem tej formy:
Jak zrobić galaretki jednorożce z wzorem 3D?
Forma podłużna
Jak tylko ją zobaczyłam to wiedziałam, że muszę ją kupić. 🙂 To miła odmiana po okrągłych formach. Świetna do każdego rodzaju dekoracji.
Ta forma ma pojemność 6 x 70 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma kulki
Fajna foremka, która przyda się przy różnego rodzaju deserach. Świetna również do przygotowania żelek (w tym celu użyłyśmy jej w czekoladowo-pomarańczowym cieście musowym).
Pojemność tej formy to 15 x 18 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
U nas kulki wylądowały na tarcie i stały się pomponami w czapkach Mikołaja.
Nowoczesna tarta kokosowo – czekoladowa z kulkami musowymi
Forma geometryczna okrągła
Ależ ona jest piękna! Nie można na nią wylewać mirror glaze, ale wiesz co? Nie ma takiej potrzeby, bo po wyjęciu z foremki deserki wyglądają pięknie i nie wymagają ozdób. Ewentualnie trochę zamszu nie zaszkodzi.
Pojemność tej formy to 6 x 80 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj (model JSC2899).
Użyłyśmy tej foremki do przygotowania deseru w kształcie żółwia. Przepis znajdziesz w tym wpisie:
Monoporcje żółwie czyli czekoladowo-kokosowy deser na Dzień Dziecka
Forma eclipse mini
Niska foremka, która nada się do ułożenia na tartaletkach.
Ta forma ma pojemność 6 x 40 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Foremka zygzak
Kolejna foremka do mini tart. Piękna sama w sobie, dlatego warto np. wlać do niej żelkę i bez ozdabiania położyć na tartaletkach. (Mirror się nie sprawdzi.)
Pojemność tej formy to 8 x 30 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma kopułki
Prosta foremka, która może stanowić ciekawą bazę do zabaw w dekorowanie. Idealna pod polewę lustrzaną.
Jej pojemność to 8 x 75 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma na muffiny
Taka forma musi się znaleźć w każdej kuchni. W końcu w czymś trzeba piec muffiny i babeczki. 😉 Ale deserki musowe w takiej formie też wyglądają świetnie!
Mam tą formę od 10 lat, więc nie dziw się, proszę, że jest już nieco przebarwiona. 😉
Pojemność takiej formy to 12 x 80 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma na mini muffiny
Forma na mini muffiny przydaje się równie często co klasyczna.
Jej pojemność to 24 x 30 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma na muffiny karbowana
Wariacja na temat formy na muffiny. Mogą służyć też do rozpuszczania izomaltu. 😉
Pojemność takiej foremki to 80 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma na mini babki
Bardzo podobają mi się te foremki. Deserki przygotowane z ich użyciem będą świetną ozdobą stołu na przyjęciach lub podczas wielkanocnego biesiadowania.
Foremki na mini babki mają pojemność 70 ml.
Foremki możesz kupić klikając tutaj. Dostępne są także w polskich sklepach internetowych, np. tutaj.
Na blogu znajdziesz przepis na kokosową panna cottę wykonaną w tych foremkach:
Monoporcje wielkanocne zajączki czyli kokosowa panna cotta
Foremki świąteczne
Forma pisanki
Wielkanoc pełną gębą. 🙂 Z tej foremki wychodzą ciekawe monoporcje w temperowanej czekoladzie i w zamszu, a także galaretki. Fajna opcja bo nie wymaga w zasadzie dodatkowych ozdób.
Forma pisanki ma pojemność 6 x 45 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma połówki jajek
Elegancka wersja jajek, które możesz ozdobić jak tylko Ci się podoba. Wypełnione białą galaretką wyglądają jak prawdziwe jajka.
Pojemność tej formy to 8 x 40 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
forma choinki
Prosta i ładna świąteczna foremka.
Krem, którego użyjesz do jej wypełnienia musi być bardzo stabilny, w innym wypadku trudno będzie wyjąć deser z formy.
Pojemność formy to 6 x 60 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma choinki i ludziki
Kto nie lubi piernikowych ludzików? Odgryzanie im kończyn to najlepsza zabawa. 😉
Całkowita pojemność formy na choinki i ludziki to około 200 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Formy do żelek
Żelki możesz wylewać na blachę wyłożoną folią spożywczą, a potem wykroić odpowiednie kształty. Jednak w większości przypadków łatwiej użyć foremki.
Forma małe półkule
Z tej foremki korzystamy najczęściej. Wielkość żelek jest odpowiednia do większości monoporcji.
Pojemność tej formy to 15 x 12 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj (model 02).
Forma małe kulki
Kuleczki pasują świetnie do formy w kształcie jajek (i dają realistyczny efekt żółtka :)). Do innych monoporcji również się sprawdzą. Zwróć uwagę, że to zwykła forma do lodu. Polecam Ci tego typu foremki (można je dostać w wielu sklepach) bo są tanie i łatwe w użyciu.
Całkowita pojemność tej formy to 90 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj.
Forma podłużna
Tą foremkę kupiłam specjalnie do podłużnych monoporcji. Może się przydać również przy torcikach musowych.
Pojemność tej formy to 8 x 20 ml.
Formę możesz kupić klikając tutaj (model J).
Najlepsze formy silikonowe do monoporcji i ciast musowych
A teraz… daj mi znać które z tych foremek właśnie wpisałaś na swoją listę “must have”. 😉
Wszystkiego dobrego
Aneta
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
2 Replies to “Najlepsze formy silikonowe do monoporcji i ciast musowych”