Najwięcej inspiracji znajduję na Instagramie. Choć znajduję to może za dużo powiedziane – po prostu na nie trafiam. Obserwuję sporo fajnych osób (o kilku z nich pisałam w tym wpisie) i kilka ciekawych hasztagów, dzięki czemu inspiracje same mnie znajdują. 🙂 Tak było i w tym wypadku. Zobaczyłam te renifery i od razu wpisałam je na listę grudniowych wpisów. Są takie piękne!
Jednak największym zaskoczeniem był dla mnie smak tego deseru. Wymyśliłam sobie połączenie suszonych śliwek z musem piernikowym i okazało się, że to totalny strzał w 10. Desery smakują jak mięciutkie pierniczki Katarzynki nadziane śliwkami i oblane deserową czekoladą! Mimo iż konsystencja deseru jest inna niż w prawdziwych pierniczkach, to smak jest niemal identyczny. Więc jeśli nie lubisz piec pierniczków to przygotuj pierniczkowe deserki. 🙂
Jak zrobić monoporcje renifery – świąteczne desery z musem piernikowym?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- forma silikonowa w kształcie geometrycznych serc (świetnie sprawdzi się również klasyczna forma do monoporcji w kształcie serc) – pojemność tej formy to 8 x 40 ml
- skrobka lub szpatuła (ewentualnie nóż kuchenny)
- pędzelek (do malowania barwnikiem)
- złoty barwnik spożywczy w proszku (użyłam Wow Kolor Gold Sheen)
- niewielka ilość spirytusu (do rozrobienia barwnika, można użyć wódki)
- czekolada plastyczna zabarwiona na czerwono (można użyć masy cukrowej lub posypek – więcej o tym piszę w rozdziale o tworzeniu nosa renifera)
- plastikowa miska, której możesz użyć w mikrofalówce
- waga kuchenna (np. taka)
- mata silikonowa lub papier do pieczenia (do malowania barwnikiem)
- silikonowa szpatułka (używam szpatułki z Ikei, wytrzymuje najdłużej ze wszystkich)
- łyżeczka, garnek, nóż i deska do krojenia
- blender
- mikser
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Jak zrobić monoporcje renifery – świąteczne desery z musem piernikowym? Opis wykonania krok po kroku
Elementy potrzebne do złożenia samych monoporcji (skorupki z czekolady, nadzienie śliwkowe i mus piernikowy) najlepiej wykonać tego samego dnia. Natomiast nie trzeba od razu ozdabiać deserów, można to zrobić np. kolejnego dnia.
Z poniższego przepisu wykonasz 8 deserów.
Przygotowanie skorupek z temperowanej czekolady
Do tego etapu potrzebujesz zatemperowanej czekolady. Temperowanie to zaawansowana technika jednak można trochę “obejść system” i rozpuścić czekoladę tak aby się nie roztemperowała. To dużo prostsza metoda, a efekt będzie dokładnie taki sam jak przy tradycyjnym temperowaniu.
Do zatemperowania czekolady potrzebujesz mikrofalówki lub garnka i miski. Termometr czy marmurowy blat nie będą Ci potrzebne. Wystarczy trochę cierpliwości i kilkukrotne ogrzewanie i mieszanie czekolady. Szczegółowo cały proces opisałam we wpisie:
Zachęcam Cię do jego przeczytania, ponieważ nie będę tutaj powielała opisu tej techniki.
Składniki (na wypełnienie 8 gniazd w foremce silikonowej):
- 200 g – 250 g czekolady (użyłam deserowej, ale może być dowolna)
Ilość czekolady zależy od grubości warstwy, którą stworzysz. Lepiej, na wszelki wypadek, zatemperować więcej czekolady. Jeśli coś zostanie to po zastygnięciu możesz ją po prostu przełożyć do pojemnika lub woreczka i użyć innym razem.
Na tym etapie zużyłam nieco ponad 100 g czekolady. Reszta będzie potrzebna później, podczas składania deserów.
1. Do wgłębienia foremki wlej trochę czekolady. Nie polecam przelewania czekolady od razu do większej ilości foremek, ponieważ podczas wypełniania może ona zacząć zastygać. Czekolada pozostawiona w pojemniku będzie stygła wolnej.
2. Pomagając sobie łyżeczką rozprowadź czekoladę po całej powierzchni.
Żeby w czekoladowych skorupkach nie powstały dziurki warto usunąć pęcherzyki powietrza jeszcze zanim czekolada zastygnie. W tym celu ustaw formę na desce i uderz nią kilka razy o blat. Ja zapomniałam o tym etapie i moje renifery miały niewielkie dziurki.
3. Po wypełnieniu nożem lub skrobką możesz usunąć czekoladę, która dostała się poza wgłębienie.
Tak wypełnioną foremkę pozostaw na kilkanaście minut w temperaturze pokojowe, aż czekolada całkowicie zastygnie. Możesz przyspieszyć ten proces umieszczając foremkę w lodówce.
Nadzienie śliwkowe – przepis
Zwykle do monoporcji używa się żelek owocowych. Ja tym razem poszłam na łatwiznę. Suszone śliwki są bardzo zwarte dlatego dodatkowe zagęszczanie ich żelatyną nie było konieczne. Zamiast śliwek możesz użyć powideł śliwkowych.
Składniki:
- 80 g suszonych śliwek
- 2 łyżki wrzącej wody
1. Śliwki umieść w misce i zalej wodą. Odstaw na chwilę, a następnie zblenduj. Gotowe! 🙂
Czekoladowy mus piernikowy – przepis
Z podanych proporcji otrzymasz porcję musu potrzebną do wypełnienia 8 serduszek.
Składniki:
- ½ łyżeczki żelatyny
- 135 ml śmietanki 30%
- 60 g mlecznej czekolady
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika (użyłam Kotanyi)
- duża szczypta cynamonu
- ½ łyżki likieru Bailey’s (użyłam likieru Queen Margot z Lidla, możesz pominąć)
1. Żelatynę zalej niewielką ilością wody, tylko do jej przykrycia. Odstaw na kilka minut do napęcznienia.
2. 50ml śmietanki podgrzej w garnuszku. Zdejmij z palnika zanim zacznie się gotować.
3. Do śmietanki dodaj napęczniałą żelatynę i dokładnie wymieszaj, aż w pełni się rozpuści.
4. Dodaj czekoladę połamaną na kostki.
5. Odczekaj chwilę, a następnie dokładnie wymieszaj.
6. Do masy czekoladowej dodaj likier, cynamon i przyprawę do piernika.
Uwaga: Jedząc sam gotowy mus czułam między zębami większe kawałki przyprawy. W deserze, po złożeniu, już nie były wyczuwalne. Jeśli chcesz tego uniknąć to przesiej przyprawę przez drobne sitko.
7. Wymieszaj. Odstaw na kilkanaście minut, aż przestygnie. Masa dość szybko gęstnieje. Robiąc zdjęcia, przegapiłam odpowiedni moment i żelatyna zdążyła już nieco związać masę. Podczas mieszania ze śmietanką stworzyły się niewielkie grudki, jednak już po schłodzeniu nie były one wyczuwalne.
8. Resztę schłodzonej śmietanki (85 ml) ubij mikserem.
9. Do masy czekoladowej dodaj 2 łyżki ubitej śmietany i dokładnie wymieszaj. W ten sposób nieco rozrzedzisz masę i łatwiej będzie ją wymieszać z reszta śmietany.
10. Dodaj resztę śmietanki i delikatnie wymieszaj.
Najlepiej mus przygotować niedługo przed wylewaniem do foremek. Jeśli przygotujesz go dużo wcześniej to mocno zgęstnieje i będzie Ci trudno wypełnić nim foremki.
Desery renifery – składanie monoporcji
Przygotuj pozostałą część temperowanej czekolady (minimum 100 g).
1. Do każdego wgłębienia nałóż trochę nadzienia śliwkowego.
2. Na górę wyłóż mus piernikowy.
3. Wyrównaj mus łyżeczką. Krem nie powinien wystawać ponad brzeg formy.
4. Na mus wyłóż rozpuszczoną (temperowaną) czekoladę. Wypełniaj po jednym zagłębieniu na raz, bo czekolada na zimnym musie zastyga bardzo szybko.
5. Przy pomocy szpatułki rozprowadź czekoladę.
6. Nożem lub skrobką usuń czekoladę wokół deserków. To sprawi, że po wyciągnięciu z formy brzegi będą ładne.
7. Tak przygotowane deserki odstaw na kilka minut do zastygnięcia czekolady.
6. Wypchnij serduszka z formy.
7. Gotowe. 🙂 Tak przygotowane monoporcje możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Przygotowanie rogów renifera z precelków
Teoretycznie na rogi potrzebujesz tylko kilkunastu precelków, jednak podczas krojenia lubią się kruszyć, a do tego ciągle ktoś je podjada! Dlatego kup od razu większe opakowanie. 🙂
Składniki:
- precelki (najlepsze są z solą)
1. Z precelków wytnij rogi reniferów.
2. Końcówki rogów maczaj w rozpuszczonej czekoladzie (użyj resztek czekolady pozostałych po wypełnieniu foremek silikonowych).
3. Róg przyłóż do monoporcji i przytrzymaj przez chwilę. Deserki są zimne więc czekolada szybko zastyga.
Malowanie oczu renifera
Oczy renifera możesz wykonać z masy cukrowej lub kupić gotowe cukrowe oczy. Jednak zdecydowanie najlepiej wyglądają oczy namalowane cienkim pędzelkiem. Aby uzyskać cienkie linie użyj pędzelka, którego włosie jest zakończone “szpicem”, jeśli użyjesz takiego z płaską końcówką to linia będzie grubsza.
Będziesz potrzebowała odrobiny spirytusu. Możesz go zastąpić wódką.
1. Do małej miseczki wsyp trochę barwnika, dolej niewielką ilość spirytusu i wymieszaj. Ma powstać płynna farbka, która będzie dobrze kryła. Jeśli barwnik ma konsystencję pasty – dodaj kilka kropli spirytusu. Gdyby była zbyt płynna i nie kryła dobrze – dodaj trochę barwnika.
2. Tak przygotowaną farbką namaluj oczy. Jeśli nie wiesz czy sobie z tym poradzisz, to potrenuj najpierw malowanie np. na papierze do pieczenia.
3. Linie namalowane farbką z użyciem spirytusu zasychają niemal od razu. Jeśli użyłaś wódki to odczekaj chwilę zanim barwnik wyschnie.
Nie wyrzucaj resztek barwnika! Gdy alkohol odparuje zeskrob resztki i wsyp do pojemnika. Takiego barwnika możesz używać tak jak zwykle.
Malowanie oczu to najtrudniejszy etap. Szczerze mówiąc zupełnie nie wierzyłam, że uda mi się je wykonać. Po pierwszej próbie poddałam się i postanowiłam użyć gotowych cukrowych oczu, choć nie byłam zadowolona z tego jak wyglądają. Jednak wtedy z odsieczą przyszła Magda i wystarczyło jej “spróbuj namalować, jak się nie uda to dasz cukrowe” żebym spróbowała jeszcze raz. Okazało się, że nie było to wcale takie trudne, wystarczyło wybrać odpowiedni pędzelek. 🙂
Przygotowanie nosa renifera
Nos możesz wykonać z masy cukrowej, użyć posypki w kształcie dużych kulek czy sklepowych draży. Ja wykonałam kuleczki z zabarwionej na czerwono czekolady plastycznej. Niezależnie którą drogę wybierzesz – postępowanie będzie takie samo.
1. Na nos nałóż niewielką ilość rozpuszczonej czekolady (tej pozostałej ze składania monoporcji).
2. Delikatnie przyłóż nos do deseru i chwilę przytrzymaj, aż czekolada zastygnie.
Gotowe renifery możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Monoporcje renifery – świąteczne desery z musem piernikowym
Dawno nie byłam tak zadowolona z deseru, który sama przygotowałam. Renifery wyglądają przesłodko, a ich wnętrze to prawdziwa poezja smaku. Na pewno zagoszczą na moim świątecznym stole. A jak będzie u Ciebie?
Miłego dnia 🙂
Aneta
Przepis na mus piernikowy to nieco zmodyfikowana wersja pochodząca z bloga Moje Wypieki.
Inspiracją do powstania tych deserków było zdjęcie Chloe’s cakes.
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
One Reply to “Monoporcje renifery – świąteczne desery z musem piernikowym”