Jeżeli śledzisz naszego bloga od początku to pewnie wiesz, że takie świąteczne wieńce bezowe pojawiły się przy okazji wpisu o bezowych lizakach w kształcie choinek. Wtedy było to moje pierwsze podejście do pracy z tylką sułtańską i od tego czasu na blogu zostały opublikowane już dwa tutoriale poświęcone właśnie bezom sułtańskim. Jednak tamta świąteczna odsłona bezików z dziurką tak mi się spodobała, że teraz, tuż przed Bożym Narodzeniem postanowiłam poświęcić im osobny wpis.
Przygotowując bezy sułtańskie do tego wpisu, pierwsze podejście okazało się totalną klapą. Mimo prawidłowo ubitej bezy, żaden bezik nie miał dziurki w środku. Zdaję sobie sprawę, że praca z tylką sułtańską nie należy do łatwych, ale przecież to nie były moje pierwsze bezy tego typu. Więc o co chodzi? Ponieważ mam dwie tylki, które różnią się nieco od siebie, następnego dnia spróbowałam użyć tej drugiej i wiecie co… udało się. Nie jest to pierwsza taka sytuacja ponieważ już kiedyś miałam podobną zagwozdkę. Widocznie ta druga tylka jest łatwiejsza w obsłudze. Więc jeżeli i Tobie kolejny raz nie wychodzą bezy sułtańskie to może winna jest właśnie tylka?
Jak za pomocą tylki sułtańskiej przygotować świąteczne wieńce bezowe?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- tylka sułtańska
- duży rękaw cukierniczy – użyłam silikonowego (pamiętaj, że tylka sułtańska jest bardzo duża i trzeba odpowiednio dociąć rękaw – jeżeli dotniesz wielorazowy rękaw będą do niego pasowały już tylko bardzo duże końcówki)
- mata silikonowa (ewentualnie papier do pieczenia)
- pęseta
- zielony barwnik spożywczy w żelu (korzystałam z barwnika FoodColours)
- posypka cukrowa w kształcie ostrokrzewu
- termometr cukierniczy (opcjonalnie)
- silikonowa szpatułka (używam szpatułki z Ikei, wytrzymuje najdłużej ze wszystkich)
- waga kuchenna (np. taka)
- mikser
- garnek, miska, 2 blaszki
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Jak zrobić świąteczne wieńce bezowe? Opis wykonania krok po kroku
Z poniższego przepisu wykonasz ok 40 bezików.
Przygotowanie bezy szwajcarskiej
Beza szwajcarska różni się od bezy francuskiej nie tylko sposobem przygotowania, ale przede wszystkim stabilnością. Bezy przygotowane metodą szwajcarską podczas suszenia nie rosną i nie zmieniają kształtu.
Składniki:
- 120 g białek (4 białka)
- 240 g drobnego cukru
1. W garnuszku lub żaroodpornej czy też metalowej misce umieść białka jaj i cukier. Całość ustaw na większym garnku z gotującą się wodą. Pilnuj aby miska nie dotykała powierzchni gorącej wody. Podgrzewaj, cały czas mieszając do czasu aż cukier się rozpuści (możesz to sprawdzić rozcierając odrobinę masy pomiędzy palcami). Jeżeli masz termometr cukierniczy to skorzystaj z niego – cukier powinien rozpuścić się w temperaturze około 55°C.
2. Gorącą masę przelej do misy miksera i ubijaj na wysokich obrotach przez około 10 – 15 minut.
3. Prawidłowo ubita beza jest lśniąca i bardzo stabilna.
4. Do ubitej bezy dodaj odrobinę barwnika żelowego i wymieszaj silikonową szpatułką tylko do połączenia.
Ja dałam bardzo niewiele barwnika dlatego na większości zdjęć bezy wyglądają na białe, choć w rzeczywistości są lekko zielone. Oczywiście możesz dać więcej barwnika, aby uzyskać bardziej intensywny kolor. Osobiście, zbyt intensywny kolor bezy nie zachęca mnie do jej zjedzenia.
5. Następnie bezę przełóż do rękawa cukierniczego z tylką sułtańską. Worek zawiąż gumką recepturką – beza nie będzie wypływać od tyłu.
Jak przygotować wieńce bezowe?
Blachę wyłóż matą silikonową – nie unosi się tak łatwo jak papier. Jeżeli jednak zamierzasz użyć papieru do pieczenia, to najpierw podklej jego brzegi odrobiną masy bezowej.
1. Worek z bezą trzymaj prostopadle do blachy, NIE dotykając jej powierzchni. Delikatnie wyciśnij odpowiednią ilość bezy. Przestań wyciskać, następnie stanowczo unieś worek do góry.
Wiem, że wiele z Was ma problemy właśnie na tym etapie przygotowania bez sułtańskich. Jak widzisz nie wszystkie bezy wyszły idealne. Jeszcze nie udało mi się aby wszystkie bezy na blaszce miały perfekcyjny kształt.
2. Za pomocą pęsety ułóż (nie dociskaj) na bezach kolorowe posypki w kształcie listków i owoców ostrokrzewu.
3. Tak przygotowane wieńce bezowe wstaw do piekarnika nagrzanego do 70°C i susz przez około 2-2,5 godziny. Jeżeli masz funkcję termoobiegu to bez problemu możesz suszyć dwie blaszki jednocześnie. Ja korzystam z tej funkcji niezależnie od tego czy suszę jedną czy dwie blachy bezików. Wysuszone bezy pozostaw w zamkniętym piekarniku do czasu aż wystygną.
Bezy przechowuj w zamkniętym pojemniku. Wytrzymują naprawdę długo.
Bezowe wieńce czyli świąteczna odsłona bez sułtańskich
Jak Ci się podoba moja propozycja wykorzystania tylki sułtańskiej? Bo ja jestem zachwycona tymi malutkimi wieńcami bezowymi.
Wesołych Świąt
Magda
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
One Reply to “Bezowe wieńce czyli świąteczna odsłona bez sułtańskich”