TEST MIKSERÓW – Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą

Przez prawie 10 lat korzystałam tylko z miksera ręcznego z misą (Moulinex PowerMix HM615) i byłam zadowolona. Mikser działał jak trzeba. Ubijał i zagniatał bez problemów. Jednak zawsze marzył mi się mikser planetarny. Przed zakupem powstrzymywał mnie zdrowy rozsądek. Skoro mam jeden działający mikser to po co wydawać kilkaset złotych (lub nawet kilka tysięcy) na kolejny?

Gdy zobaczyłam w ofercie Lidla mikser planetarny za 199 zł to poważnie zaczęłam się zastanawiać nad jego zakupem. W końcu 200 zł to nie majątek… Pewnie zastanawiałabym się tak długo, aż wszystkie miksery zostałyby wyprzedane, ale wtedy mój mąż powiedział coś co zmotywowało mnie do zakupu (i do napisania tego wpisu 😉 ) – “Bierz! Przetestujesz i napiszesz na blogu recenzję.”. Więc kupiłam.

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, mikser planetarny

Pierwsze wrażenie

Gdy pierwszy raz podłączałam robot planetarny z Lidla (SILVERCREST SKM 600 B2), to byłam jednocześnie podekscytowana i pełna obaw. Czy naprawdę taki sprzęt może mieć sens? Czy nie zepsuje się przy pierwszym użyciu?

Włączyłam go, a on zaczął pracować nierówno i śmierdział spalenizną. Pomyślałam sobie, że jednak mogłam sobie odpuścić ten zakup. Ale, o dziwo, mikser nie przestał działać. Wręcz przeciwnie – po kilku użyciach silnik zaczął pracować prawidłowo i przestał śmierdzieć. Prawdopodobnie musiał się nieco “dotrzeć”, a wydzielający się zapach to tylko smar, którym został zakonserwowany.

Korzystam z miksera Silvercrest od roku więc nadszedł odpowiedni moment żeby podzielić się moją opinią na jego temat. We wpisie skupiłam się na porównaniu tego taniego robota planetarnego z Lidla z mikserem ręcznym z misą.

TEST MIKSERÓW - mikser ręczny z misą

Parametry

Na początek trochę konkretów, a potem opowiem Ci jak te dane mają się do rzeczywistości.

robot planetarny
SILVERCREST SKM 600 B2
mikser ręczny
Moulinex PowerMix HM 615
Moc silnika 600 W 500 W
Ilość trybów 8 + turbo 5 + turbo
Pojemność misy 5 l 3,3 l
Materiał misy stal nierdzewna plastik
Końcówka do ubijania TAK TAK
Końcówka zagniatania TAK TAK
Końcówka do ucierania TAK NIE
Szpatułka NIE TAK
Osłona przed zachlapaniem TAK NIE
Możliwość pracy bez misy NIE TAK

POBIERZ DARMOWY EBOOK

Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!

Moc silnika

Krąży taka opinia, że moc silnika to najważniejszy parametr miksera.
Sama byłam przekonana, że na ilość watów muszę zwrócić szczególną uwagę. Jednak to nie prawda. Uświadomił mnie mąż, gdy wybierałam dla niego nową wkrętarkę. Wyszukałam taką w rozsądnej cenie z maksymalnie dużą mocą i byłam z siebie bardzo zadowolona. Wtedy przyszedł on i wytłumaczył mi, że to nie moc jest taka ważna tylko moment obrotowy. Nawet mocny silnik bez dobrego “przełożenia” nie da sobie rady. Właśnie z tego powodu są miksery 1000 W, które nie radzą sobie z drożdżowym ciastem i jest np. Kitchen Aid, który, przy mocy 300 W, daje radę ze wszystkim.

W przypadku testowanych przeze mnie mikserów mogę powiedzieć, że ich moc i moment obrotowy są wystarczające. Oba radzą sobie z wyrabianiem ciasta drożdżowego, a to w końcu ciężka praca!

Tryby pracy

Mikser planetarny Silvercrest

Ma aż 8 trybów pracy, które umożliwiają mieszanie składników bardzo wolno i delikatnie lub ubijanie w bardzo szybkim tempie. Niezależnie od tego co chcesz zrobić – na pewno znajdziesz odpowiedni tryb. Dodatkowy tryb turbo umożliwia szybkie zmiksowanie składników bez stopniowego zwiększania prędkości.

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, regularcja prędkości miksera planetarnego

 

Mikser ręczny

Nawet na najniższych obrotach trzepaczki obracają się bardzo szybko. Nigdy mi to nie przeszkadzało póki nie przetestowałam jak działa mikser planetarny. Bez niższych obrotów da się żyć, ale czasem się przydają.

TEST MIKSERÓW - mikser ręczny

Misa

Tutaj różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Mikser ręczny

Misa wykonana jest z plastiku. Pisałam jakiś czas temu tekst o ubijaniu piany z białek i jednym z ważniejszych punktów był rodzaj materiału, z którego wykonana jest miska. Plastik to najgorszy wybór, ponieważ bardzo trudno usunąć z niego tłuszcz. Nawet najmniejsza ilość tłuszczu utrudnia ubijanie piany z białek, co przekłada się na mniej puszyste wypieki i niezbyt stabilne bezy.

Jak prawidłowo ubić pianę z białek?

Na brzegu umieszczone są “ząbki”, które umożliwiają obracanie się misy. Gdy dostanie się tam ciasto to trzeba te szpary szorować. Możecie sobie wyobrazić jakie to jest miłe zajęcie. Podobnie ze spodem misy, który posiada bardo trudne do wyczyszczenia dziurki. Do tego misa dość łatwo się rysuje.

Misa pozwala na przygotowanie biszkoptu z 6-7 jaj.

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, misa robota planetarnernego i ręcznego

Robot planetarny Silvercrest

Posiada sporą misę ze stali nierdzewnej. Można ją myć w zmywarce, co jest ogromnym plusem (też nie znosisz zmywania?). Nie ma tutaj żadnych zakamarków, które trudno byłoby umyć. Bezy ubijają się w niej jak szalone. Moim zdaniem ta misa nie ma wad.

Podstawa/ramię miksera

Robot planetarny Silvercrest

Ma prostą budowę, bez niepotrzebnych otworów, dzięki czemu łatwo ją umyć. Misę umieszcza się w dziurze i przekręca. Na początku miałam z tym problem. Nie potrafiłam jedną ręką odblokować misy. Jednak problem występował tylko na samym początku, później albo ja lepiej nauczyłam się ją obsługiwać, albo blokada się nieco wyrobiła. 😉

Jeśli zdarza Ci się, że wyciągasz misę, a zapominasz wcześniej usunąć trzepaczkę to mam dla Ciebie dobrą wiadomość – bez problemu umyjesz mikser gdy ciasto kapnie na podstawę.

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, mikser planetarny

Mikser ręczny

Tutaj budowa jest trochę bardziej skomplikowana. Trzepaczki nie zmieniają swojego położenia (tak jak ma to miejsce w mikserze planetarnym), za to obraca się misa. To wymaga zupełnie innej konstrukcji. Największą wadą tego rozwiązania jest trudność w myciu. Dotarcie do zagłębień u dołu podstawy jest bardzo trudne (używam do tego celu patyczków do uszu), ale jeszcze trudniej umyć wał, który napędza misę. Jeśli tam dostanie się większa ilość ciasta to wpadnie ono do środka i praktycznie nie da się go usunąć.
Sama instalacja misy jest bardzo prosta. Wystarczy postawić ją na podstawie i opuścić ramię.

TEST MIKSERÓW - mikser ręczny z misą

Poziom hałasu

Zanim kupiłam robot planetarny Silvercrest to naczytałam się opinii jaki on jest głośny. Teraz stwierdzam, że żadna z osób, która wyrażała taką opinię nie używała mojego miksera ręcznego. On to dopiero jest głośny! Mikser planetarny jest cichszy. Nie mogę powiedzieć żeby był cichy, ale nie wyje tak jak ręczny. 🙂

Trzepaczka do ubijania piany

To element, który najbardziej różni testowane miksery.

Mikser ręczny

Dwie niewielkie trzepaczki kręcą się w przeciwnych kierunkach. To sprawia, że ciasto jest jednocześnie mieszane w różne strony, a to negatywnie wpływa na jego strukturę. Dlaczego mieszanie ciasta w jedną stronę jest takie ważne pisałam we wpisie

Mieszaj ciasto w jedną stronę!

Mikser ręczny bez problemu ubije niewielką ilość śmietany czy 1 białko.

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, trzepaki do miksera ręcznego i planetarnego

Robot planetarny Silvercrest

Duża trzepaczka obraca się tylko w jedną stronę. Dodatkowo jej kształt sprawia, że świetnie napowietrza ciasto. Ubite białka osiągają większą objętość niż w przypadku ręcznego miksera. Minusem tej trzepaczki jest utrudnione wyciąganie ciasta z miejsca gdzie łączą się pręty. W zasadzie nie da się tego zrobić szpatułką, więc ta część ciasta marnuje się. Nie ma problemu z myciem trzepaczki, choć w mikserze ręcznym jest do łatwiejsze.
Nie jest możliwe ubicie 1 białka jaja czy małej ilość śmietany, ale już 2 białka czy 200 ml śmietany – da radę. Do małych ilości idealnie sprawdza się mikser ręczny.

Wada obu mikserów

Mikser ręczny nie zbierają ciasta z brzegów misy i trzeba to robić ręcznie. Mikserowi planetarnemu też czasem to się zdarza. Robot trzeba w tym celu wyłączyć. W mikserze ręcznym jest to łatwiejsze, ponieważ trzepaczki nie zmieniają położenia i wystarczy odpowiednio włożyć szpatułkę (dołączoną do zestawu) i podczas mieszania można zeskrobać masę.

Trik ułatwiający pracę z robotem

Aby mikser lepiej zbierał z brzegów misy możesz pod misę podłożyć np. podkładkę pod kubek. Dzięki temu misa będzie osadzona nieco wyżej, a trzepaczka lepiej zbierze masę ze ścianek i dna. 🙂

Hak do zagniatania ciasta

Haki w moich mikserach wyglądają zupełnie inaczej, ale oba radzą sobie tak samo dobrze. Bez problemu zagniatają drożdżowe ciasto o wadze około 1 kg. Mycie tych elementów również nie jest trudne.

Co ważne – podczas zagniatania nawet ciężkiego ciasta żaden z mikserów nie przemieszcza się po blacie. Mikser planetarny ma fajne przyssawki, a w ręcznym wystarczające okazały się antypoślizgowe stopki. Nie wiem czy to kwestia materiału, z którego wykonany jest mój blat kuchenny, czy może po prostu miksery są dobrze skonstruowane.

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, haki do zagniatania ciasta do miksera ręcznego i planetarnego

Końcówka do ucierania

To bardzo przydatny element, którego w mikserze ręcznym zabrakło. Końcówka pozwala utrzeć składniki nie napowietrzają ich (np. masło do tynku na tort). Przydaje się przy wielu ciastach oraz maślanych kremach. Można bez niej żyć, ale też fajnie ją mieć.

Minusem tej końcówki jest brak silikonowego wykończenia, które zbierałoby masę z brzegów misy. Jednak tego rodzaju rozwiązania znaleźć można tylko w dużo droższych mikserach.

Mimo braku silikonowego elementu ta końcówka dość dobrze zbiera ciasto z misy. Przy ucieraniu masła zdarza się, że trzeba zebrać je z brzegów misy, jednak już przy gęstszym cieście (np. kruchym) wystarczy dać mu trochę czasu żeby zebrał wszystko ze ścianek.

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, końcówka do ucierania

Osłona przed chlapaniem

Tego najbardziej brakowało mi w mikserze ręcznym. ZAWSZE podczas ubijania śmietany miałam ochlapaną kuchnię. Ależ mnie to denerwowało! Wrrr. Poradziłam sobie z tym problemem w nieco nietypowy sposób – nakrywałam misę reklamówką (robiąc dziurę na mikser) i przytrzymywałam ją podczas miksowania. 😉 Moja kuchnia była czysta ale za to reklamówka lądowała w śmieciach co już nie było fajne.

Mikser planetarny posiada osłonę, choć muszę przyznać, że rzadko z niej korzystam. Powód jest prosty – inny rodzaj trzepaczki i większa misa sprawiają, że śmietana nie wychlapuje się na zewnątrz. 🙂

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, misa i osłona miksera planetarnego

Serwis i części zamienne

Trzepaczki to najsłabszy punkt wszystkich tańszych mikserów. Metalowe pręty są osadzone w plastikowym elemencie, który zwyczajnie się zużywa i pęka. Przy takiej konstrukcji usterka jest tylko kwestią czasu.

Mikser ręczny

W moim Moulinexie trzepaczki są dość solidne, dlatego bardzo długo działały bezawaryjnie. Pękły dopiero o 5 latach częstego użytkowania. Dużym plusem jest to, że bez problemu zakupiłam trzepaczki w internecie za około 40 zł. Mimo, iż mój model nie jest już produkowany od kilku lat to nadal można zdobyć do niego części zamienne.

Zdarzyła mi się jeszcze jedna usterka – pękł element unieruchomiający ramię na bazie. Przy miksowaniu zwykłego ciasta lub kremu nie ma to znaczenia, ale gdy ugniatam drożdżowe to muszę mikser naciskać ręką od góry bo unosi się. Nie jest to dla mnie specjalnie uciążliwe, a problem pojawił się dopiero po 7 latach użytkowania. Umówmy się – większość mikserów nie dożywa tak podeszłego wieku. 😉

TEST MIKSERÓW mikser ręczny z misą i akcesoriami

Mikser planetarny Silvercrest

Silvercrest to marka Lidlowa i w tym kryją się zarówno zalety jak i wady. Zaletą jest to, że jeśli coś się zepsuje w okresie objętym gwarancją to sprzęt raczej nie zostanie sprawdzony tylko wymieniony na nowy lub otrzymasz zwrot gotówki. Nawet jeśli przydarzy się jakiś wypadek z Twojej winy to najpewniej reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Uwaga! W przypadku wymiany na nowy sprzęt często bywa tak, że trzeba odesłać sam mikser bez akcesoriów. W zamian otrzymujesz nowiutki robot z wszystkimi dodatkami. W ten sposób możesz zyskać dodatkową misę! 🙂

Druga strona medalu jest taka, że zakup części zamiennych jest bardzo trudny, a czasem okazuje się wręcz niemożliwy (zdarza się, że w internecie można zdobyć pasujące części). Jeśli Twoja trzepaczka umrze śmiercią tragiczną to, być może, przyjdzie czas na nowy sprzęt.

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, akcesoria do robota planetarnego

Wygląd

Ten punkt może wydawać się śmieszny. Szczególnie dla facetów, którzy uważają, że dla kobiety liczy się tylko kolor lakieru samochodowego, a silnik jest nieważny 😉 Ale, co tu kryć, wygląd miksera ma znaczenie.

To duży sprzęt, który trudno ukryć w kuchennej szafce, więc często stoi na blacie przez cały czas. Zatem jest też elementem wystroju wnętrza. Miksery ręczne rzadko powalają designem (a jeśli już, to są bardzo drogie), za to mikser z Lidla wygląda świetnie. Zaokrąglony kształt i stalowa misa dobrze razem wyglądają. Szczególnie różowy jest piękny!

Wygląd miksera ręcznego zupełnie mnie nie przekonywał, dlatego znalazłam dla niego miejsce w szufladzie (na szczęście mam duża kuchnię). Za to mikser Silvercerst SKM 600 B2 stoi na blacie i nie zamierzam go nigdzie chować. 🙂

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, mikser planetarny

Cena

Za mikser ręczny z misą Moulinex PowerMix HM615 zapłaciłam (10 lat temu) ok. 300 zł, a robot planetarny Silvercrest SKM 600 B2 to koszt 249 zł. Jest to zatem sprzęt z tej samej półki cenowej.

Gdzie kupić robot planetarny Silvercrest?

Być może uda Ci się trafić na niego w Twoim Lidlu. Jeśli nie to możesz go kupić w lidlowym sklepie online (z darmową przesyłką).

Obecnie dostępne są cztery kolory:

TEST MIKSERÓW - Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą, mikser planetarny

Szukasz prezentu dla osoby lubiącej pieczenie?

Zajrzyj do poradnika prezentowego dla torciar i fanek pieczenia. Znajdziesz w nim mnóstwo ciekawych pomysłów na prezenty od kilku do kilkuset złotych.

Poradnik prezentowy – prezenty dla torciar i fanek pieczenia

Wyniki testu mikserów – robot planetarny
Silvercrest SKM 600 B2  kontra mikser ręczny z misą Moulinex PowerMix HM615

Jeśli szukasz taniego miksera to zdecydowanie polecam Ci Silvercrest SKM 600 B2 z Lidla. To dobry sprzęt za niewielkie pieniądze. Zdecydowanie lepszy niż mikser ręczny z misą w podobnej cenie.

Mimo wszystko warto mieć w szufladzie ręczny mikser bez misy (kosztuje kilkadziesiąt złotych) do ubijania niewielkiej ilości białka lub śmietany.

Sama nadal wzdycham do KitchenAida bo wiecie – jest piękny, silny i mądry – taki kuchenny Johnny Deep. 😉 Kiedyś go sobie kupię i też opowiem Wam jak się sprawdza. Jestem ciekawa czy kilkakrotnie wyższa cena przekłada się na tak samo wysoką jakość.

Wszystkiego dobrego
Aneta

Kod rabatowy!

Kupon “cakeitpl” działa w:

Postaw nam wirtualną kawę, buy coffee——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.

Zapisz się na newsletter!

Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.

Już nic Cię nie ominie. :)

Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!

5 Replies to “TEST MIKSERÓW – Tani robot planetarny Silvercrest (z Lidla) VS ręczny z misą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *