W odróżnieniu do Anety uwielbiam dynię i w sezonie jesiennym często gości na moim stole, zazwyczaj pod postacią aromatycznej zupy dyniowej lub sosu do makaronu. Przynajmniej raz w roku robię też sernik dyniowy. Pychota! Tym razem postanowiłam zaszaleć z formą i zrobiłam podwójnie dyniowe cake pops. Dlaczego podwójnie? Ponieważ nie tylko wyglądają jak dynia, ale też smakują dynią.
Muszę Ci się też do czegoś przyznać. To są pierwsze cake pops jakie kiedykolwiek zrobiłam! Sama się temu dziwię bo jest to rewelacyjny deser na wszelkiego rodzaju przyjęcia i to nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.
Takie dyniowe cake pops świetnie sprawdzą się na imprezie z okazji Halloween. Osobiście nie przepadam za mrocznym klimatem tego święta, lejącą się krwią i wypadającymi gałkami ocznymi. Fuj, to nie mój klimat! Ale te dynie są na prawdę urocze. A jak je zrobić? Zapraszam Cię do lektury.
Jak przygotować dyniowe cake pops?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- patyczki do cake pops (moje miały 15 cm długości i kupiłam je w sklepie Tedi, gdzie są dostępne w różnych kolorach, ale myślę, że takie patyczki o długości 10 cm też będą dobrze wyglądały)
- pomarańczowy barwnik spożywczy do czekolady (korzystałam z barwnika firmy Food Colours i jestem z niego bardzo zadowolona, uzyskałam piękny i intensywny kolor)
- zielony barwnik spożywczy w żelu (korzystałam z barwnika Food Colours)
- forma do pieczenia babki
- jednorazowe lub wielorazowe rękawy cukiernicze
- tylka do liści (najlepsza będzie tylka nr 352)
- tylka nr 3 z okrągłym otworem do zrobienia pnączy (opcjonalnie ponieważ jeśli korzystasz z jednorazowego rękawa to wystarczy go odpowiednio dociąć)
- papier do pieczenia
- miski, garnek, wysoki kubek
- mikser
- sztywna podkładka np. tacka
- waga kuchenna (np. taka)
- silikonowa szpatułka (używam szpatułki z Ikei, wytrzymuje najdłużej ze wszystkich)
- rózga kuchenna
- sitko
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Jak przygotować dyniowe cake pops? Opis wykonania krok po kroku.
Z poniższego przepisu wykonasz ok. 13 cake popsów.
Korzenna babka dyniowa – przepis
Do przygotowania cake pops użyłam ciasta dyniowego z przepisu Nigelli Lawson. Jest ono wilgotne, mięciutkie i niezwykle aromatyczne. Tak na prawdę możesz skorzystać z dowolnego przepisu na babkę dyniową. Może masz swój ulubiony? Jeżeli nie to bardzo polecam właśnie ten przepis. Z podanych proporcji wychodzi dość pokaźna babka i do zrobienia 13 cake pops będziesz potrzebowała jedynie 1/4 ciasta. Resztę możesz zamrozić i wykorzystać do kolejnych cake pops lub polać lukrem i zwyczajnie zjeść do kawy. 🙂
Składniki na okrągłą formę o pojemności 2,5 l:
- 300 g cukru trzcinowego
- 250 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
- skórka z połowy pomarańczy
- 2 łyżki soku z pomarańczy
- 3 duże jajka
- 400 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki sody
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1/2 łyżeczki przyprawy korzennej
- 300 g puree z dyni (jak zrobić puree z dyni dowiesz się z przepisu na korzenną roladę dyniową ze wzorem)
- masło i mąka do wysmarowania formy
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
1. Przygotuj okrągłą formę na babkę. Wysmaruj ją tłuszczem i posyp mąką, nadmiar mąki strzepnij. Piekarnik rozgrzej do 180°C.
2. Przesiej i wymieszaj suche składniki: mąkę, sodę, cynamon, przyprawę korzenną i odstaw naczynie na bok.
3. W osobnym naczyniu wymieszaj olej, jaja, cukier oraz skórkę i sok z pomarańczy. Możesz to zrobić mikserem albo rózgą.
4. Dodaj puree z dyni i wymieszaj.
5. Następni dodaj suche składniki i wymieszaj wszystko tylko do połączenia.
6. Ciasto przelej do przygotowanej wcześniej formy.
7. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 45 – 50 minut. Sprawdź czy babka jest gotowa wbijając w nią patyczek – nie powinno być na nim śladów surowego ciasta. Wyjmij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia. Ciasto dyniowe możesz przygotować nawet i dwa dni wcześniej.
Przygotowanie cake pops
Cake pops to pokruszone ciasto (np. biszkopt lub babka) z dodatkiem jakiegoś spoiwa, zazwyczaj serka mascarpone, roztopionej czekolady lub dżemu.
Składniki na około 13 lizaków:
- 250 g pokruszonego ciasta dyniowego z przepisu powyżej
- 60 g mascarpone
- 50 g białej czekolady (zamiast czekolady możesz dać 70 g dżemu brzoskwiniowego – testowałam obie wersje i obie są równie pyszne)
- 300 g białej czekolady do obtoczenia (nie zużyjesz całej, ale łatwiej zanurzać cake pops gdy czekolady jest więcej)
- pomarańczowy barwnik spożywczy do czekolady
Formowanie dyniowych cake pops
1. 50 g białej czekolady roztop w kąpieli wodnej. Miskę z czekoladą ustaw nad garnkiem z wrzącą wodą i mieszaj silikonową szpatułką aż czekolada się roztopi.
2. W misie umieść pokruszone ciasto dyniowe (postaraj się aby ciasto było dobrze rozdrobnione – możesz to zrobić ręcznie lub w malakserze), serek mascarpone oraz roztopioną czekoladę (50 g).
3. Dokładnie wymieszaj łyżką lub zagnieć ręką.
4. Dłońmi uformuj kule (każda o wadze około 25 g). Spłaszcz je delikatnie na dole i u góry, a następnie ułóż na tacce wyłożonej papierem do pieczenia.
5. Za pomocą patyczka do cake pops odciśnij 4 -5 pionowych wgłębień, w mniej więcej regularnych odstępach na każdej z kul. Tak przygotowane cake pops włóż do zamrażarki na około 30 minut.
Obtaczanie dyniowych cake pops w czekoladzie
Zanim zabierzesz się do przygotowania czekoladowej polewy do cake pops to zachęcam Cię do zajrzenia do wpisu: Łatwe temperowanie czekolady. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje na temat prawidłowego roztapiania czekolady.
1. W czasie gdy cake pops się chłodzą przygotuj polewę. Czekoladę roztop w mikrofalówce lub kąpieli wodnej.
Na czym polega kąpiel wodna? Miskę z połamaną czekoladą ustaw nad garnkiem z wrzącą wodą (miska nie może stykać się z powierzchnią wody). Delikatnie mieszaj silikonową szpatułką aż czekolada całkowicie się roztopi. Nie podgrzewaj dłużej niż to konieczne.
2. Do roztopionej czekolady dodaj pomarańczowy barwnik spożywczy przeznaczony do barwienia czekolady (dodałam około 1/3 łyżeczki). Następnie wymieszaj do uzyskania jednolitego koloru.
3. Wyciągnij dyniowe kule z zamrażarki. Końcówki patyczków do cake pops zanurzaj w czekoladzie. Następnie wbij je do uformowanych dyń do połowy głębokości. Odstaw do zamrażarki na około 15 – 30 minut po to aby czekolada zastygła.
4. Czekoladę przelej do wysokiego kubka. Zanurz schłodzone cake pops w czekoladzie, a po wyjęciu obracaj wokół własnej osi tak aby czekolada równo obtoczyła dyniową kulę. Następnie strzepnij nadmiar czekolady stukając patyczkiem o kubek.
Niestety zdarzyło się, że zanurzając cake pops w kubeczku wyjmowałam tylko patyczek, a reszta została w polewie. Podejrzewam, że spowodowane było to tym, że cake pops czekające na swoją kolej poza lodówką miękły, a patyczki nie trzymały się wystarczająco stabilnie. Dlatego kolejnym razem nie wyjmowałam wszystkich dyniowych cake pops od razu z lodówki, tylko robiłam to na raty.
5. Zanim odłożysz cake pops na tackę wyłożoną papierem do pieczenia to przytrzymaj je chwilę ciastkiem do góry. Możesz przygotować stojak, do którego będziesz wbijać cake pops – wystarczy kawałek styropianu lub kartonowe pudełko, w którym wcześniej zrobisz dziurki wykałaczką. Zbyt szybkie odłożenie cake pops na tacę spowoduje, że czekolada spłynie i utworzy nieestetyczną otoczkę na dole.
6. Tak przygotowane dyniowe cake pops wstaw do lodówki.
Przygotowanie listków i pnączy z lukru królewskiego
Lukier możesz przygotować dzień wcześniej. Przechowuj w lodówce w rękawie cukierniczym lub w misce przykrytej folią spożywczą (folia powinna dotykać lukru, w przeciwnym razie lukier się zeschnie).
Składniki na lukier królewski:
- 1 białko (30 g)
- 170 g cukru pudru
- łyżeczka soku z cytryny
- zielony barwnik spożywczy w żelu
1. W misie miksera umieść białko i przesiany cukier puder. Początkowo ucieraj na wolnych obrotach, następnie na średnich. Po otrzymaniu kremowej konsystencji dodaj sok z cytryny i ponownie zmiksuj.
2. Dodaj zielony barwnik i wymieszaj do uzyskania jednolitego koloru.
3. Lukier przełóż do dwóch rękawów cukierniczych, jeden zakończony tylką do tworzenia listków, a drugi zakończony tylką z okrągłym otworem o szerokości około 1,5 mm lub po prostu do rękawa z odciętą końcówką (otwór powinien być niewielki).
4. Przy pomocy lukru ozdób dynie liśćmi i pnączami. Możesz je również wykonać z masy cukrowej.
Cake pops przechowuj w lodówce do kilku dni. Pozostawione na dłużej w temperaturze pokojowej zmiękną i będą rozkosznie rozpływać się w ustach, ale niestety mogą też spadać z patyczków.
Dyniowe cake pops
Dyniowe cake pops skradły moje serce. Zaskakują formą a do tego rewelacyjnie smakują. Były to moje pierwsze, ale na pewno nie ostatnie ciasteczkowe lizaki na patyku.
Wszystkiego słodkiego
Magda
Pomysł na dyniowe cake pops pochodzi z bloga Słodyczowy Świat. Znajdziesz tam również wiele innych ciekawych inspiracji na cake pops i masę pięknych zdjęć.
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
One Reply to “Dyniowe cake pops czyli ciasteczkowe lizaki na patyku”