Przeglądając inspiracje na Pinterest przypadkowo znalazłam puzzle z piernika. Tak mi się spodobały, że zaczęłam zgłębiać temat. Znalazłam naprawdę sporo ciekawych pomysłów. Jednak większość z nich wymagała dużej wprawy w lukrowaniu, a ja do tej pory lukrowałam tylko dwa razy (nie licząc lukrowania za pomocą szablonów)!
Jednak kto nas już zna wie, że wiele technik, które pojawiają się na naszym blogu są wykonywane przez nas po raz pierwszy. Do tego, obecnie na naszym Instagramie trwa #SłodkieWyzwanie, którego tematem jest właśnie lukrowanie pierniczków. Postanowiłam, że i ja się go podejmę. 🙂
Jeżeli chcesz zgłębić tajniki pracy z lukrem królewski to koniecznie zapoznaj się z książką Igi Sarzyńskiej “Moje 4 pory roku” (korzystałam z niej przy tworzeniu tego wpisu) oraz z twórczością Daivy Peculine (o warsztatach u Daivy przeczytasz w tym wpisie) . Zajrzyj też na Instagram Malwiny Franczak, od której pochodzi przepis na pierniczki. Dziewczyny tworzą naprawdę piękne rzeczy.
Jak zrobić lukrowane puzzle z piernika?
Spis treści
Potrzebne narzędzia:*
- foremki do pierniczków np. w kształcie choinki lub ludzika
- jednorazowe rękawy cukiernicze
- barwniki spożywcze w żelu
- wykałaczki lub szpikulec do lukrowania
- wałek do ciasta (np. taki)
- radełko lub nóż
- linijka
- waga kuchenna
- papier do pieczenia lub mata silikonowa
- blaszka
- mikser z płaską końcówką
- miski, garnek, sitko
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Jak zrobić lukrowane puzzle z piernika? Opis wykonania krok po kroku.
Z poniższego przepisu wykonasz ok. 6 układanek o wymiarach 17 x 17 cm.
Pierniczki – przepis:
Składniki:
- 250 g masła
- 250 g miodu
- 250 g cukru
- 600 g mąki
- 20 g kakao
- pół łyżeczki sody oczyszczone
- 50 g przyprawy korzennej
1. W garnku umieść masło, miód i cukier. Podgrzewaj aż wszystkie składniki się połączą, a cukier rozpuści się. Odstaw do wystudzenia.
2. Do misy przesiej mąkę, kakao, sodę i przyprawę korzenną. Następnie wszystko wymieszaj.
3. Suche składniki połącz z wystudzoną masą miodowo-maślaną. 4. Z zagniecionego ciasta uformuj kulę, zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na kilka godzin (ja zazwyczaj zagniatam ciasto dzień wcześniej).
5. Schłodzone ciasto rozwałkuj na grubość około 3 – 4 mm. 6. Za pomocą noża lub radełka wytnij kwadrat o bokach 17 cm. Oczywiście możesz przygotować puzzle o innym kształcie i wymiarach.
7. Następnie wykrawaczem do pierniczków wytnij choinkę lub inny kształt. Pozostałe ciasto potnij nożem tak, aby powstały elementy układanki o podobnej wielkości. 8. Wycięte elementy przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub matą silikonową.
9. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 160°C i piecz przez około 10 – 15 minut (w moim piekarniku wystarczyło 10 minut). Pierniczki powinny zarumienić się lekko na brzegach. Następnie wyjmij i wystudź ja na kratce.
10. Pierniczki podczas pieczenia lekko rosną, dlatego po upieczeniu możesz delikatnie wypiłować ich brzegi za pomocą tarki. Mimo to puzzle nie będą idealnie dopasowane.
Pierniczki z tego przepisu po wystudzeniu są bardzo twarde. Aby zmiękły włóż je do pudełka wraz z ćwiartką jabłka (jabłko zmieniaj co jakiś czas żeby się nie zepsuło) lub zostaw na kilka dni na blacie w kuchni aby wchłonęły wilgoć.
Lukier królewski – przepis
Składniki:
- 95 g białek (użyłam pasteryzowanych białek w płynie Farma Białka)
- 500 g cukru pudru
- 25 ml soku z cytryny
1. Przesiej cukier puder.
2. W misie miksera umieść białka jaj i przesiany cukier puder. Mieszaj na wolnych obrotach, płaskim mieszadłem przez około 10 minut.
3. Dodaj sok z cytryny i wymieszaj.
4. Po uniesieniu mieszadła, lukier powinien tworzyć tzw. miękkie wierzchołki (nie jest ani bardzo sztywny, ani nie spływa z mieszadła, za to delikatnie opada). Jest to lukier o tzw. normalnej konsystencji. Jeżeli lukier okaże się zbyt rzadki to dodaj trochę cukru pudru. Natomiast jeżeli jest zbyt gęsty to dodaj odrobinę wody.
5. Tak przygotowany lukier przykryj folią spożywczą. Folia powinna dotykać powierzchni lukru – dzięki temu lukier nie wyschnie. Lukier możesz przygotować nawet i 2 – 3 dni wcześniej. Przechowuj w lodówce.
Konsystencja i barwienie lukru
Lukier o normalnej konsystencji wykorzystasz do zrobienia lamówek pierniczków oraz linii i kropek. Natomiast do wypełnienia całej powierzchni piernika potrzebujesz płynnego lukru. Wystarczy, że do lukru o normalnej konsystencji dodasz odrobinę wody i wymieszasz. Lukier powinien swobodnie spływać z łyżki.
Aby uzyskać kolorowy lukier dodaj odrobinę barwnika spożywczego w żelu. Możesz użyć też barwników w proszku, ale wcześniej rozpuść je w odrobinie wody. Pamiętaj, że dodając taki barwnik rozrzedzisz konsystencję lukru.
Puzzle z piernika – dekorowanie lukrem
1. Przygotuj jednorazowe worki cukiernicze wypełnione lukrem w różnych kolorach. Z każdego koloru przygotowałam lukier o normalnej i płynnej konsystencji.
2. Odetnij końcówkę każdego z worków. Rób to stopniowo ponieważ jak otwór będzie za mały to zawsze możesz dociąć rękaw. Jednak w drugą stronę nie jest to już takie łatwe.
Możesz oczywiście korzystać z wielorazowych rękawów cukierniczych i tylek (do lamówek, kropek i linii wykorzystaj tylkę nr 2). Ja mam tylko dwie takie tylki i znacznie łatwiej jest mi dociąć worki jednorazowe. Do tego do niektórych dekoracji będziesz potrzebowała niewielkiej ilości lukru, wtedy o wiele wygodniej pracuje z się z małym workiem jednorazowym.
3. Lukrem o normalnej konsystencji wykonaj zarys pierniczka. 4. Wypełnij środek lukrem o płynnej konsystencji. Następnie robiąc wykałaczką (lub szpikulcem) okrężne ruchy wypełnij powstałe luki tak, aby powierzchnia była gładka. Rób to sprawnie ponieważ lukier szybko zasycha.
Nie wypełniałam całej choinki za jednym razem, tylko po wyschnięciu górnego piętra drzewka lukrowałam kolejne. Dzięki temu zaznaczyłam gdzie kończą się poszczególne piętra.
5. Jeżeli lukrujesz pierniczek, na którym są różne kolory np. biały (śnieg) i niebieski (niebo), to najpierw wykonaj jeden element i pozwól lukrowi zaschnąć. Dopiero potem zajmij się drugim elementem. W przeciwnym razie kolory w miejscu łączenia mogą się zmieszać, a granica pomiędzy nimi nie będzie widoczna.
Jak długo schnie lukier?
Aby wykonać kolejne dekoracje odstaw polukrowany piernik na co najmniej godzinę. Po tym czasie lukier nie jest całkowicie twardy dlatego uważaj przy przenoszeniu, aby go nie uszkodzić. Jest jednak wystarczająco stabilny aby wykonać kolejne dekoracje. Aby lukier zastygł całkowicie potrzeba trochę więcej czasu – około 12 godzin w temperaturze pokojowej lub 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 50°C z uchylonymi drzwiczkami.
6. Gdy lukier na choince zastygnie, wykonaj lampki z lukru. Za pomocą czarnego lukru o normalnej konsystencji zrób linie. Otwór w rękawie powinien być niewielki aby linie nie były zbyt grube.
Zazwyczaj najpierw próbowałam zrobić takie ozdoby na “roboczym” pierniczku, gdy grubość linii i konsystencja lukru były zadowalające ozdabiałam ten właściwy piernik.
7. Za pomocą czerwonego i żółtego lukru zrób małe kropeczki przypominające lampki choinkowe.
8. Natomiast białym lukrem o normalnej konsystencji zrób na niebie kropeczki przypominające płatki śniegu. Tym samym lukrem możesz zrobić białe zygzaki na śniegu.
Tak przygotowane puzzle z piernika możesz podarować komuś w prezencie. W Sklepie Słodka Pasja znajdziesz pudełka z okienkiem – idealne na lukrowane pierniczki.
Lukrowane puzzle z piernika czyli świąteczny prezent DIY
Ogromnie się cieszę, że podjęłam się tego wyzwania. Choć moje lukrowane puzzle z piernika nie są idealne, to wiem że z każdym kolejnym razem będzie lepiej. Teoria jest istotna, jednak tutaj najbardziej liczy się praktyka. Życzę Wam pięknych pierniczków i świetnej zabawy podczas ich przygotowywania!
Miłej zabawy
Magda
Korzystałam z przepisu na pierniczki Malwiny Franczak. Malwina robi piękne pierniczki (i nie tylko)! Koniecznie zajrzyjcie na jej Instagram.
Przepis na lukier królewski pochodzi z książki Igi Sarzyńskiej “Moje cztery pory roku”. Znajdziesz w niej wiele cennych informacji dotyczących zdobienia pierniczków oraz mnóstwo urzekających zdjęć.
Do stworzenia moich puzzli z piernika zainspirowała mnie ta praca znaleziona na Pinterest.
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
2 Replies to “Lukrowane puzzle z piernika – świąteczny prezent DIY”