Gdy zapytałam moją niespełna 4 letnią córkę o jej imprezę urodzinową, to otrzymałam konkretne wytyczne. Tort z konikami Pony, babeczki z kremem owocowym, ciasto i galaretki. Niestety, przy torcie nie wiele miałam do gadania. Wszystko – od kolorystyki, przez wydruk, aż do rozmieszczenia elementów miałam narzucone odgórnie. 😉 Za to mogłam zaszaleć z resztą jednorożcowych smakołyków.
Były więc babeczki z topperami My little Pony, jednorożcowe cakesicles (takie cake pops wyglądające jak lody na patyku; przepis na nie znajdziesz w tym wpisie) i galaretki 3D z jednorożcami. Te ostatnie pokochałam całym sercem.
Popatrzałam na foremkę, która od dawna czekała na swoją kolej i już wiedziałam co chcę zrobić. Choć nie byłam pewna czy to się uda, bo nigdzie nie mogłam znaleźć tego typu słodkości. Gdy Google i Pinterest nie pomogły uznałam, że skorzystam z przepisu na kwiaty w galaretce. To był strzał w 10!
Do pięknego wyglądu dodam jeszcze wspaniały smak – domowej roboty galaretka truskawkowa smakuje obłędnie. Gdy jej spróbujesz nie będziesz już chciała wracać do galaretek w proszku.
Jak zrobić kolorowe galaretki 3D jednorożce?
Na początek – zaplanuj sobie sporo czasu na ich wykonanie. Precyzyjne wypełnianie i chłodzenie po każdym kolorze trochę trwa. Polecam pracę na dwóch foremkach jednocześnie – gdy jedną uzupełniasz, druga się chłodzi. Ja przy pierwszym podejściu miałam tylko jedną foremkę z 6 gniazdami, a potrzebowałam 12 galaretek. Nie pytaj ile czasu mi to zajęło…
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- forma z jednorożcami (mam taką – jej pojemność to 6 x 110 ml)
- strzykawka (możesz kupić zwykłą w aptece lub wybrać od razu taki zestaw do kwiatów). Zwróć uwagę żeby tłok łatwo się poruszał. Miałam strzykawkę z apteki i strasznie się umordowałam. Kolejnym razem użyłam strzykawki do kwiatów i praca stała się przyjemnością.
- barwniki (wybrałam żelowe bo łatwiej je rozpuścić, ale proszkowe też będą dobre)
- wykałaczka (przydaje się do wypełniania wąskich przestrzeni)
- mini podkłady do monodeserów, np. takie (opcjonalnie)
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Opis wykonania galaretek 3D – krok po kroku:
Przygotowania zacznij od przyrządzenia truskawkowej galaretki, ponieważ jest jej dużo i zanim wystygnie zdążysz wykonać ozdoby z galaretki mlecznej.
Z poniższego przepisu wykonasz 12 galaretek w kształcie serca.
Mocno truskawkowa domowa galaretka – przepis
Składniki (na 12 szt)*:
- 1 kg truskawek (mogą być mrożone)
- 1 szklanka cukru
- sok z ½ cytryny
- 3 ½ łyżki żelatyny
*Jeśli nie chcesz samodzielnie wykonywać galaretki to użyj dwóch galaretek w proszku rozpuszczonych w 800 ml wody. Jednak smak nie będzie nawet zbliżony do domowej wersji.
1. Truskawki z cukrem i sokiem z cytryny umieść w garnku i podgrzewaj kilkanaście minut, aż truskawki zaczną się rozpadać.
2. Zmiksuj truskawki przy użyciu blendera. 3. Żeby pozbyć się pesteczek przetrzyj mus przez sitko.
4. Żelatynę zalej niewielką ilością wody i pozostaw na kilka minut do napęcznienia. Później podgrzej ją na małym gazie tylko do rozpuszczenia.
5. Tak przygotowaną żelatynę wlej do musu truskawkowego i dokładnie wymieszaj. Galaretkę pozostaw w temperaturze pokojowej do całkowitego wystudzenia.
Mleczna galaretka do ozdoby
Składniki (na 12 szt):
- 3/4 szklanki śmietany 30%
- 1/3 szklanki mleka
- 1 łyżka cukru
- 2 płaskie łyżeczki żelatyny
1. Żelatynę zalej niewielką ilością mleka (tylko do jej przykrycia) i pozostaw na kilka minut do napęcznienia.
2. Pozostałe mleko, śmietankę i cukier podgrzej do czasu rozpuszczenia się cukru.
3. Do gorącej mieszanki śmietankowo-mlecznej dodaj napęczniałą żelatynę.
4. Dokładnie wymieszaj i sprawdź czy grudki żelatyny się rozpuściły.
5. Tak przygotowaną mieszankę rozlej do trzech miseczek. Do koloru niebieskiego wystarczy jedna łyżka galaretki, do fioletowej – dwie, a do różowej – trzy. Pozostałą część pozostaw w garnuszku, będzie stanowiła wypełnienie uszu, rogów i buzi.
6. Do każdej miseczki dodaj barwnik i dokładnie wymieszaj.
Wypełnianie galaretek 3D masą ozdobną
1. Formę umieść na desce do krojenia lub sztywnej podkładce – to ułatwi jej przenoszenie. Nabierz strzykawką białą masę z garnuszka i wypełniaj zagłębienia w kształcie rogu i uszu. Rób to powoli i starannie, od tego zależy efekt końcowy.
2. Po wypełnieniu schowaj foremkę do lodówki na kilka minut. Powtarzaj ten zabieg po każdym kolejnym wypełnieniu foremki. Dzięki temu kolory nie zmieszają się ze sobą. W czasie gdy jedna foremka chłodzi się w lodówce, możesz wypełniać drugą (jeśli ją masz).
3. Nabierz do strzykawki różową galaretkę i wypełnij część grzywy. W wąskich zakamarkach pomóż sobie wykałaczką.
4. Czas na wypełnienie fioletem kolejnej części grzywy. Jeśli masa w miseczce zacznie tężeć to zanurz naczynie na chwilę w gorącej wodzie.
5. Buzię wypełnij galaretką bez barwnika.6. Ostatni fragment grzywy uzupełnij niebieską galaretką.
7. Do pozostałej różowej galaretki dodaj resztę masy z garnuszka i dokładnie wymieszaj. Powstanie jasnoróżowa masa.
8. Przy pomocy łyżeczki wlej jasnoróżową galaretkę w takiej ilości żeby przykryła spód foremki (około 2 łyżeczki).
9. Na tak przygotowaną część ozdobną wylej truskawkową galaretkę. Całość włóż do zamrażarki przynajmniej na godzinę, a najlepiej jeszcze dłużej. Powinna być zupełnie twarda. Zamrożone galaretki 3D bardzo łatwo wyciągnąć z formy nie uszkadzając wzoru.
10. Wypchnij galaretki i umieść je na talerzu lub podkładzie do deserów.
Galaretki 3D jednorożce
Przechowywanie
Dzięki mrożeniu możesz deserki przygotować dużo wcześniej i wyciągnąć je z zamrażarki dopiero, gdy będą potrzebne. Ja swoje przełożyłam do lodówki rano, w dniu podania. Mogą spędzić w lodówce spokojnie kilka dni pod warunkiem, że będą przykryte lub zamknięte w pudełku.
Awaryjne rozmrażanie
Przy drugim podejściu do galaretek miałam przygodę. 😉 Za późno przełożyłam galaretki do lodówki i były jeszcze zamrożone, gdy chciałam je podać. Jedyne co przyszło mi do głowy to podgrzanie w piekarniku. Wiem, że to głupio brzmi, ale udało się! Nastawiłam piekarnik na najniższą temperaturę (40 stopni z termoobiegiem) i po 30 minutach mogłam podać galaretki. Czas podgrzewania jest zależny od stopnia zamrożenia i wielkości porcji.
Jeśli z góry wiesz, że masz za mało czasu żeby rozmrozić galaretki w lodówce, to możesz je pozostawić w temperaturze pokojowej. Gdy się ogrzeją przełóż je na chwilę do lodówki, bo lepiej smakują gdy są nieco chłodniejsze.
Podkładki
Aby gościom łatwiej było przenieść galaretkę na talerz, możesz umieścić je na podkładkach przeznaczonych do mono deserów. Kupisz je np. w sklepie Słodka Pasja.
Galaretki 3D z wzorem jednorożca
Co powiesz na te nietypowe galaretki? W takiej formie możesz również podać serniczki na zimno czy creme brulee. Ja nie mogłam z tych opcji skorzystać – wiadomo, wytyczne trzeba respektować. 🙂
Przepis na masę śmietanową zaczerpnęłam z tego bloga.
Miłego dnia 🙂
Aneta
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
One Reply to “Jak zrobić galaretki jednorożce z wzorem 3D?”