Często słyszę “monoporcje są takie piękne, ale boję się je przygotować”. Tymczasem to jedne z łatwiejszych deserów (no dobra, zdarzają się trudniejsze, ale to raczej wyjątki a nie reguła) i tym wpisem zamierzam Ci to udowodnić. 🙂
Owszem – monoporcje wymagają użycia specjalnym foremek (o tym jakie warto kupić wspominałam w tym wpisie), a ich przygotowanie jest rozciągnięte w czasie ze względu na mrożenie, ale z pewnością nie są trudne.
Kłopoty może sprawiać polewa lustrzana, dlatego tym razem postanowiłam Wam pokazać, że można inaczej. Bez polewy i bez zamszu jadalnego. Z pewnością każdy poradzi sobie z przygotowaniem takich truskawkowych serduszek.
Potrójnie truskawkowe monoporcje – co znajdziesz w środku?
W truskawkowym musie ukryłam truskawkowy sos, który rozkosznie wypływa z deseru. Spód to truskawkowy biszkopt przygotowany z dodatkiem liofilizowanych owoców. Całość przygotowuje się szybko i w zasadzie nie ma tutaj miejsca na wpadki. 🙂 Jest prosto, smacznie i pięknie.
Jak zrobić potrójnie truskawkowe monoporcje?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- forma silikonowa do monoporcji w kształcie serc – moja forma ma pojemność 8 x 90 ml
- forma silikonowa na żelki w kształcie półkul (pojemność tej formy to 15 x 18 ml)
- foremka w kształcie serca – rozmiar dobieram tak, aby wycięty biszkopt pasował do otworu formy silikonowej do monoporcji
- podkłady do deserów tzw. bankietówki (opcjonalnie)
- regulowany rant do pieczenia ciast (lub forma o wymiarach 26×22 cm)
- deska do krojenia lub sztywna podkładka (do przenoszenia wypełnionych foremek)
- waga kuchenna (np. taka)
- papier do pieczenia
- mikser
- miska, garnek, sitko
- silikonowa szpatułka (używam szpatułki z Ikei, wytrzymuje najdłużej ze wszystkich)
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Opis wykonania potrójnie truskawkowych monoporcji – krok po kroku:
Deserki możesz przygotować jednego dnia lub rozłożyć pracę na dwa dni. Wtedy pierwszego dnia przygotuj sos truskawkowy i zamroź go. Kolejnego dnia przygotuj resztę.
Z poniższego przepisu wychodzi 8 monoporcji w kształcie serca.
Liofilizowane truskawki
Wiem, że nie wszędzie można je zdobyć. Z pewnością kupisz je na Allegro, ale w supermarketach zwykle też są dostępne (na pewno są w Auchan). Szukaj na dziale ze zdrową żywnością. Użyłam drobnych liofilizowanych truskawek Frupp marki Celiko. Są dostępne w opakowaniach 10 g.. Jedno opakowanie wystarczy żeby przygotować owocowy biszkopt. Polecam Ci jednak zakup od razu dwóch paczek i użycie ich również do dekoracji.
Nie ma potrzeby kupowania całych liofilizowanych truskawek czy nawet plasterków – są one droższe, a do ciasta i tak będziesz musiała je dokładnie zmielić.
Jeśli nie uda Ci się zdobyć truskawek to przygotuj zwykły biszkopt.
Aktualizacja (29.03.2021)
Liofilizowane truskawki możesz również kupić w naszym ulubionym sklepie Słodka Pasja.
Nadzienie truskawkowe (sos) – przepis
Zależało mi żeby wewnątrz monoporcji zamiast klasycznej żelki znalazł się sos, który wypłynie ze środka. Dlatego użyłam minimalnej ilości żelatyny. Jeśli chcesz przygotować klasyczną żelkę to zwiększ ilość żelatyny do 1 łyżeczki.
Z podanych proporcji wychodzi 8 półkul.
Składniki:
- 150 g truskawek (mogą być mrożone)
- 20 g cukru
- 1/4 łyżeczki żelatyny
1. Truskawki wraz z cukrem umieść w garnuszki i podgrzewaj do czasu aż owoce zaczną się rozpadać.
2. W małym garnuszku umieść żelatynę i zalej niewielką ilością wody. Odstaw na kilka minut aż żelatyna napęcznieje.
3. Gorące truskawki przetrzyj przez sitko żeby pozbyć się pestek.
4. Napęczniałą żelatynę wymieszaj z przetartym sosem truskawkowym. Ważne żeby sos był gorący bo tylko wtedy żelatyna się rozpuści. Ja najczęściej podgrzewam żelatynę na małym ogniu i dopiero gdy się upłynni to dodaję ją do sosu. Wtedy mam pewność, że wszystko się połączy.
5. Sos wlej do formy na małe półkule (formę umieść na desce do krojenia lub innej sztywnej podkładce aby sos nie wylał się podczas przenoszenia).
6. Foremkę umieść w zamrażarce na przynajmniej 2 godziny. Sos musi zupełnie zamarznąć aby łatwo można go było wyciągnąć z formy.
Biszkopt truskawkowy – przepis
Biszkopt jest słodki i ma delikatny smak truskawek (choć może nie tak delikatny, skoro moja córka od razu je wyczuła 🙂 ). Możesz przygotować klasyczny biszkopt – po prostu pomiń truskawki.
Biszkoptu wychodzi nieco więcej niż potrzeba. resztki możesz zamrozić i użyć np. do cakesicles lub cakepops.
Składniki:
- 2 jajka, w temperaturze pokojowej
- 50 g cukru
- 10 g liofilizowanych truskawek
- 40 g mąki pszennej
- 1 g proszku do pieczenia (ok 1/4 łyżeczki)
1. Jajka wraz z cukrem umieść w misie miksera i ubijaj do powstania gęstej jasnej masy. Zajmie to ok. 10 minut.
2. W czasie gdy jajka się ubijają przygotuj puder z truskawek. Umieść liofilizowane truskawki w młynku do kawy i dokładnie zmiel.
3. Jeśli nie masz młynka to włóż truskawki do woreczka (lub pozostaw je w oryginalnym opakowaniu) i rozbij tłuczkiem. Później przesiej przez sitko i jeszcze raz rozbij kawałki, które pozostaną na sitku.
4. Truskawki wymieszaj z mąką i proszkiem do pieczenia.
5. Suche składniki przesiej do masy jajecznej.
6. Wymieszaj delikatnie szpatułką. Ja zwykle zaczynam od mieszania przez chwilę na najniższych obrotach miksera, a gdy wszystko z grubsza się połączy to mieszam szpatułką.
7. Ciasto wylej do formy (lub rantu) wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 170°C i piecz przez około 10 minut.
8. Sprawdź czy ciasto jest już gotowe wkładając patyczek w biszkopt. Jeśli nie jest oblepiony surowym ciastem to znaczy, że jest odpowiednio wypieczony. 9. Po wystudzeniu wyciągnij ciasto z formy. Odwróć spodem do góry – tak będzie łatwiej wykrawać serduszka.
10. Przy pomocy wykrawacza w kształcie serca wytnij 8 serduszek.
Mus truskawkowy – przepis
Mus ma dość dużą ilość żelatyny, ale zależało mi na tym żeby był stabilny nawet, gdy postoi długo w temperaturze pokojowej. Jeśli zamierzasz podawać desery prosto z lodówki to możesz zmniejszyć ilość żelatyny.
Składniki:
- 400 g truskawek (mogą być mrożone)
- 60 g cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 15 g żelatyny
- 300 ml śmietanki 30% lub 36%
1. Truskawki wraz z cukrem umieść w garnuszki i podgrzewaj do czasu aż owoce zaczną się rozpadać.
2. W małym garnuszku umieść żelatynę i zalej niewielką ilością wody. Odstaw na kilka minut aż żelatyna napęcznieje. Następnie postaw garnek na niewielkim ogniu i podgrzewaj tylko do rozpuszczenia żelatyny.
3. Gorące truskawki przetrzyj przez sitko żeby pozbyć się pestek.
4. Żelatynę wymieszaj z truskawkami i sokiem z cytryny. Odstaw do wystudzenia. Mieszanka powinna osiągnąć temperaturę zbliżoną do pokojowej, ale ważne żeby nie zaczęła tężeć.
5. W misie miksera umieść schłodzoną śmietankę i ubij ją. Wystarczy, że będzie “ubita na 3/4”, czyli zgęstnieje ale nie będzie jeszcze zupełnie sztywna. Dzięki temu, że śmietanka nie będzie ubijana na sztywno to nie ma ryzyka przebicia.
6. Do wystudzonego musu truskawkowego dodaj 1/3 ubitej śmietanki i dokładnie wymieszaj.
7. Dodaj resztę śmietanki w dwóch turach, dokładnie (ale delikatnie!) mieszając po każdym dodaniu.
Składanie truskawkowych monoporcji
1. Z zamrażarki wyciągnij półkule i wyjmij je z formy. Aby to zrobić naciśnij palcem od dołu i wypchnij zamrożoną wkładkę truskawkową.
2. Formę na monoporcje ułóż na desce do krojenia lub innej twardej podkładce. To ułatwi przenoszenie wypełnionej formy. Wypełnij ją musem truskawkowym do połowy wysokości.
3. Do każdego wgłębienia włóż zamrożoną półkulę.
4. Wypełnij pozostałym musem truskawkowym, prawie do brzegów formy.
5. Na musie ułóż biszkopt i dociśnij. Krem, który wypłynie zbierz łyżeczką. Tak przygotowane deserki włóż do zamrażarki na kilka godzin (najlepiej na całą noc).
6. Zamrożone truskawkowe monoporcje wyjmij z formy i włóż do lodówki na kilka godzin, żeby mogły się rozmrozić. Jeśli chcesz je podać możliwie szybko to rozmrażaj w temperaturze pokojowej – wtedy 2 godziny powinny wystarczyć.
Podkłady pod monoporcje
Deserki musowe najlepiej umieścić od razu na dedykowanych podkładach, które ułatwią przenoszenie deserków. Polecam plastikowe podkładki, które można umyć po użyciu i stosować wielokrotnie.
Truskawkowe monoporcje – ozdoba
Gotowe deserki wyglądają pięknie nawet bez ozdób. Jeśli chcesz to możesz je posypać liofilizowanymi owocami (tak jak ja) czy posypkami lub polać rozpuszczoną czekoladą. Oczywiście świetnie sprawdzi się polewa lustrzana lub zamsz jadalny.
Truskawkowa eksplozja – łatwe potrójnie truskawkowe monoporcje
Mam nadzieję, że ten wpis pokazał Ci, że monoporcje potrafią być naprawdę łatwe w przygotowaniu i spróbujesz je wykonać samodzielnie. 🙂
Powodzenia!
Aneta
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
Witam☺️ przymierzam się do zrobienia tych deserków oraz jagodowych z żelką limonkową. Zastanawiam się, czy mogę zrobić te truskawkowe deserki i jak zamrożą się- wyciągnąć je do pojemnika i tak przechować do następnego dnia, pytam bo mam jedną foremkę sylikonową w kształcie serc ☺️
Możesz tak zrobi. Ważne żeby pojemnik był suchy i szczelny.