Mam wrażenie, że w każdym wpisie piszę “gdy to zobaczyłam to wiedziałam, że muszę spróbować”. Ale nic nie poradzę – taka jest prawda. 🙂 Oglądam pinteresta, szukam inspiracji na instagramie, a gdy coś wpadnie mi w oko to od razu chcę przetestować nową technikę, żeby Ci ją pokazać. Tak było i tym razem… 😉
Ciasto joconde ze wzorem z szablonu
Ciasto ze wzorem wyciskanym z rękawa cukierniczego (np. wzór w kropki czy paski) widziałam na wielu polskich blogach cukierniczych. Jednak nikt nie używał w tym celu szablonów. A szkoda bo efekty są niesamowite.
Nie jest to klasyczny biszkopt. Jest to raczej wariacja na temat biszkoptu genueńskiego z dodatkiem mąki migdałowej. Ma zwartą konsystencję, ale jest miękki. W smaku delikatnie wyczuwalny jest migdałowy posmak. Nada się do wykonania różnego rodzaju rolad albo do obłożenia tortu z zewnątrz.
A w środku najlepsze nadzienie ever!
Nie musiałam się długo zastanawiać czym wypełnię ciasto. Mam taki swój ukochany przepis, który stworzyłam dawno temu. To klasyczne połączenie – krem czekoladowy i frużelina z wiśni. Klasyka w najlepszym wydaniu.
Jednak tym razem krem był jeszcze pyszniejszy niż zwykle (nie sądziłam, że to możliwe). Wyjątkowo, zamiast czekolady z Lidla, użyłam czekolady Icam Mabel 56%. Krem ma jeszcze bardziej czekoladowy, głęboki smak. Wszyscy testujący jednoznacznie stwierdzili, że jest obłędny.
Krem jest bardzo stabilny, co w przypadku tego deseru jest szczególnie ważne. Nie zliczę ile razy użyłam już tego przepisu do tortów, więc wiedziałam, że i tym razem świetnie się sprawdzi.
Całość nie tylko prezentuje się dostojnie, ale też powala smakiem. Aż nabrałam ochoty na kolejną porcję deseru. To ja idę się delektować czekoladowo-wiśniowym cudem, a Ty czytaj dalej żebyś mogła przygotować taki w swojej kuchni. 🙂
Nowa wersja
09.07.2024 na blogu pojawiła się nowa, ulepszona wersja deseru.
Znajdziesz ją tutaj.
Jak zrobić joconde cake ze wzorem z szablonu?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*
- folia rantowa (użyłam takiej o wysokości 10 cm bo jej używam do składania tortów, ale do tych deserków lepiej sprawdzi się niższa 8 cm lub nawet 6 cm ; opcjonalnie możesz użyć odpowiednio dociętej okładki do skoroszytu lub folii aluminiowej)
- duża i mała szpatuła cukiernicza (bardzo przydatne narzędzie, często będziesz z niego korzystać; w tym przepisie wykorzystuję małą wygiętą szpatułkę o długości 4 cali oraz dużą – 10 cali)
- szablony (tutaj znajdziesz ich mnóstwo, a na końcu wpisu dodałam linki do szablonów, których użyłam)
- rękaw cukierniczy (używam silikonowego)
- tylka z okrągłym otworem (użyłam takiej, ale tylka nie jest konieczna)
- mata silikonowa
- waga kuchenna (np. taka)
- pędzelek silikonowy do nasączania ciasta (np. taki)
- silikonowa szpatułka (używam szpatułki z Ikei, wytrzymuje najdłużej ze wszystkich)
- garnek
- mikser
- blacha z piekarnika
- papier do pieczenia
- sitko
- nóż
- nożyczki
- linijka (np. taka)
- taśma klejąca
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Desery joconde cake ze wzorem z szablonu – opis wykonania krok po kroku
Z poniższego przepisu wykonasz 6 deserków.
Najlepszy na świecie krem czekoladowy – przepis
Składniki (kremu wystarcza na 6 deserków):
- 250 g śmietany 30% lub 36%
- 150 g deserowej czekolady (użyłam Icam Mabel 56%, zwykle używam czekolady z Lidla, ale z tą krem wyszedł jeszcze smaczniejszy!)
- 250 g serka mascarpone
1. Śmietankę umieść w garnku i podgrzej na średnim ogniu.
2. Gdy śmietanka będzie bardzo gorąca (niemal wrząca) zdejmij garnek z palnika i wsyp do środka czekoladę połamaną na kawałki. Odczekaj 2 minuty i dokładnie wymieszaj.
3. Gdyby czekolada nie rozpuściła się dokładnie to użyj blendera. Gotowy ganache zamknij w szczelnym pojemniku i schowaj do lodówki na min. 12 godzin. Zwykle przygotowuję ganache wieczorem, żeby kolejnego dnia rano wykonać krem.
4. Schłodzony ganache umieść w misie miksera wraz z serkiem mascarpone i ubij.
5. Ubijaj tylko do momentu aż wszystkie składniki się połączą, a masa stanie się gęsta. Zbyt długo ubijany krem może się zwarzyć!
Tak przygotowany krem przechowuj w lodówce do czasu składania deseru. Można go przechowywać kilka dni bez szkody dla smaku.
Przygotowanie frużeliny z wiśni
Składniki:
- 200 g wiśni (mogą być mrożone)
- 2,5 łyżki cukru
- 1 płaska łyżeczka żelatyny
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżka soku z cytryny
1. Wiśnie (mrożonych nie musisz rozmrażać) zagotuj razem z cukrem aż puszczą sok, a cukier się rozpuści.
2. W czasie gotowania wiśni przygotuj żelatynę. Zalej ją niewielką ilością wody (tylko do przykrycia) i odstaw na 5 minut.
3. Skrobię ziemniaczaną wymieszaj z łyżką wody i wlej do wiśni. Zagotuj mieszając.
4. Garnuszek z napęczniałą żelatyną postaw na małym gazie i podgrzej tylko to rozpuszczenia. Nie możesz jej zagotować, ponieważ straci właściwości żelujące. Płynną żelatynę dodaj do gorących wiśni i dokładnie wymieszaj.
Frużelinę odstaw do wystudzenia. Później możesz nią przekładać deserki lub, jeśli jest taka potrzeba, schować do lodówki na kilka dni, a nawet zamrozić.
Przygotowanie pasty ozdobnej do wykonania wzoru na cieście
Z podanych składników otrzymasz pastę na ok. 12 deserków joconde cake. Pozostałą część możesz zamrozić.
Składniki:
- 90 g miękkiego masła
- 90 g cukru pudru
- 1 łyżka kakao
- 90 g mąki pszennej
- 1 białko
Jeśli chcesz, aby wzór był kolorowy to zamień kakao na mąkę pszenną i dodaj do pasty barwnik w żelu.
1. W misie miksera umieść masło i cukier puder.
2. Mieszaj do czasu aż masło stanie się puszyste. Najlepiej użyj do tego końcówki mieszającej, jednak jeśli korzystasz z miksera ręcznego to trzepaczki też dadzą radę.
3. Do utartego masła dodaj kakao i mąkę. Ponownie wymieszaj. Powstanie dość ścisłe ciasto. 4. Dodaj 1 białko i zmiksuj. Otrzymasz pastę idealną do wykonania wzorów.
5. Rozplanuj ułożenie szablonów. Sprawdź jakie mają wymiary oraz jakie wymiary będą miały Twoje deserki (moje biszkopty miały rozmiar 15 x 10 cm) żebyś wiedziała w których miejscach wykonać wzór.
6. Na przygotowany szablon wyłóż masę dekoracyjną. Przytrzymuj szablon żeby się nie przesunął. Najłatwiej pastę nakładać szpatułką cukierniczą.
7. Staraj się aby warstwa nie była zbyt gruba. Gdy masy będzie za dużo to przy ściąganiu szablonu będą się robiły przewyższenia, które po wyłożeniu na nie biszkoptu mogą opaść na matę i zniszczyć wzór.
8. Delikatnie i powoli unieś szablon chwytając za róg.
9. Gdy wszystkie wzory znajdą się na swoim miejscu to umieść blachę na 1-2h w lodówce. W tym czasie masło stwardnieje i będziesz mogła wyłożyć biszkopt na górę.
Tutaj kilka wzorów, z których korzystałam. Najlepiej sprawdzają się takie, które mają dość duże otwory. Im mniejszy otwór tym trudniej dokładnie wykonać wzór.
Przygotowanie ciasta ze wzorem (joconde cake)
Składniki:
- 2 jajka
- 60 g + 20 g cukru
- 60 g mąki migdałowej lub dokładnie zmielonych migdałów bez skórki
- 25 g mąki pszennej
- 20 g rozpuszczonego masła
- 2 białka
1. Całe jajka umieść w misie miksera i ubij wraz z 60 g cukru.
2. Masa powinna powinna podwoić swoją objętość, być puszysta i błyszcząca. Zajmie to kilka minut. Na koniec sprawdź między palcami czy nie czujesz kryształków cukru.
3. Dodaj mąkę pszenną i migdałową. Wymieszaj delikatnie szpatułką.
4. 2 białka ubij przez chwilę do powstania lekkiej pianki.
5. Dodaj 20 g cukru i dalej ubijaj, aż piana stanie się gęsta, a kryształki cukru nie będą wyczuwalne.
6. Do masy z całych jaj dodawaj stopniowo (w trzech partiach) ubite białka. Po każdym dodaniu mieszaj delikatnie szpatułką tylko do połączenia składników.
7. Wraz z ostatnią partią białka dodaj również rozpuszczone masło i ponownie wymieszaj.
8. Masę biszkoptową wyłóż na schłodzony wzór.
9. Wyrównaj przy pomocy długiej szpatuły. Możesz to zrobić szpatułką silikonową jednak polecam zainwestowanie w szpatułę – często przydaje się do wyrównywania kremów i ciast.
10. Tak przygotowane ciasto włóż do piekarnika nagrzanego do 190ºC , Piecz 10-12 minut aż ciasto stanie się lekko brązowe. Możesz delikatnie sprawdzić patyczkiem czy jest już gotowe.
11. Delikatnie obkrój brzegi jeszcze ciepłego ciasta. Przykryj ciasto papierem do pieczenia (lub matą/stolnicą silikonową) i odwróć ciasto tak aby leżało na papierze.
12. Zdejmij z biszkoptu matę silikonową. Rób to delikatnie, żeby nie uszkodzić ciasta.
Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda biszkopt z masłem (u góry) i biszkopt bez masła (na dole). Ten bez masła jest delikatniejszy i “skórka” joconde cake odchodzi podczas ściągania maty. Także polecam jednak przestrzeganie przepisu i nie zapominanie o maśle. Ja przy drugi podejściu zapomniałam i efekt był jaki był. 😉
Jeszcze kilka zdjęć gotowego biszkoptu joconde cake. 🙂
Składanie deserów joconde cake
1. Odetnij brzeg biszkoptu i pokrój go na części odpowiedniej wielkości. Moje miały 15 x 10 cm. Polecam docinanie biszkoptu na wysokość folii rantowej, to ułatwi późniejsze wyrównanie kremu na wierzchu. Próbowałam zrobić deser z biszkoptu o wymiarach 30 x 10 cm. Wyszedł bez problemu, jednak wtedy jeden deserek to dwie porcje.
2. Przygotuj “foremki” z folii rantowej. Możesz użyć też sztywnych okładek do skoroszytów lub folii aluminiowej, choć z tej ostatniej trudno będzie uzyskać odpowiedni kształt. Moja folia ma wysokość 10 cm. Docinam ją na długość nieco dłuższą od wymiaru biszkoptu. U mnie było to ok. 18 cm.
3. Folię lekko oprósz cukrem pudrem i strzepnij nadmiar. To zapobiegnie ewentualnemu przyklejeniu się ciasta do folii.
4. Biszkopt możesz lekko nasączyć choć nie jest to konieczne. Poncz przygotuj rozpuszczając 1 łyżeczkę cukru w połowie szklanki wrzącej wody. Przed ponczowaniem wodę wystudź. Nasączaj biszkopt przy pomocy silikonowego pędzelka. Użyj niewielkiej ilości wody. Jeśli dasz jej zbyt dużo to biszkopt może zacząć przyklejać się do folii.
5. Biszkopt ułóż na jednym końcu folii i zwiń łącząc oba końce.
6. Brzeg folii przyklej taśmą klejącą.
Już na tym etapie biszkopt wygląda cudownie! 7. Krem przełóż do worka cukierniczego z okrągłą tylką (może być również bez tylki). Biszkopty ułóż na macie silikonowej lub talerzu.
8. Przy pomocy rękawa umieść trochę kremu w biszkopcie. W razie potrzeby pomóż sobie łyżeczką.
9. Na kremie umieść łyżeczkę frużeliny.
10. Nakładając krem naprzemiennie z frużeliną wypełnij biszkopt. Na górze powinien znaleźć się krem.
11. Przy pomocy szpatułki wyrównaj krem na górze. Folia bardzo ułatwia ładne wykończenie deseru. Deserki umieść w lodówce na kilka godzin, a potem zdejmij folię.
Rozmiar deseru
Starałam się dobrać wielkość deseru tak aby każdy był jedną porcją. Dlatego użyłam biszkoptu o wymiarach 15 cm x 10 cm. Deserki są wysokie, ponieważ taką miałam folię rantową, w której składane były desery. Jest dostępna również folia w innych rozmiarach (znalazłam taką o wysokości 8 cm) i zamierzam ją przetestować gdy tylko do mnie dotrze. Oczywiście Twoje deserki mogą mieć zupełnie inne wymiary. Dopasuj je do folii, której używasz oraz do wymiarów Twojej blachy z piekarnika.
A może inna forma?
Zastanawiałam się nad wykonaniem klasycznej rolady z użyciem tego biszkoptu. Zdecydowałam się jednak na minideserki, ale jedno duże ciasto to też świetna opcja. Taka rolada będzie się pięknie prezentowała na świątecznym stole.
Czy szablony są konieczne?
Nie. Możesz użyć rękawa cukierniczego i wyszprycować na matę dowolny wzór. Kropeczki, serduszka, zawijasy, paski – co tylko sobie wymyślisz. Wzorki nie muszą być brązowe, możesz wybrać dowolny kolor!
Jednak jeśli zdecydujesz że chcesz wypróbować szablony to zerknij na koniec tego wpisu. Pokazuję część mojej kolekcji i podaję gdzie możesz je kupić najtaniej.
Szablony, szablony i jeszcze więcej szablonów!
Mam dużo szablonów. Są tanie i dają duże możliwości. Można ich użyć do ozdobienia boku tortu, ciasteczek czy pożyczyć dzieciom – one już będą wiedziały co z nimi zrobić ;). Tym razem pokażę tylko te szablony, które testowałam na cieście. Wszystkie moje szablony opiszę w oddzielnym wpisie. Tutaj już wystarczająco się rozpisałam. 🙂
Do każdego modelu dodałam link z Aliexpress – tam kupuję wszystkie szablony.
Te cztery szablony kupiłam w zestawie, tutaj. Bardzo Ci polecam ten komplet bo znajdziesz w nim aż 13 ładnych wzorów, a kosztuje poniżej 20 zł.
- Róże. Moim zdaniem najładniejszy wzór
- Fale. Fajny, prosty szablon, którym łatwo uzyskasz fajny efekt.
- Serduszka. Ma małe elementy dlatego trudno się z nim pracuje.
- Gwiazdki. Również maja bardzo małe elementy.
Ostatni szablon pochodzi stąd.
- Las z jeleniami. Piękny wzór ale przydatny do wykonania dużej rolady.
Ciasto joconde cake ze wzorem z szablonu z czekoladą i wiśniami
Elegancki, pełen smaku deser, który możesz podać nawet na najbardziej ekskluzywnym przyjęciu. A może frywolna monoporcja z wzorem w różowe kropki, w sam raz na dziecięce przyjęcie? To Ty decydujesz!
Miłego dnia 🙂
Aneta
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
5 Replies to “Joconde cake ze wzorem z szablonu z czekoladą i wiśniami”