Gdy jestem zestresowana jem czekoladę. Gdy jest mi smutno jem więcej czekolady. W końcu co może lepiej ukoić skołatane nerwy jeśli nie kawałeczek nieba? 🙂 Te tartaletki miały pełnić funkcję pocieszacza i sprawdziły się doskonale.
Słone orzeszki czy solony karmel to moje ulubione dodatki do czekolady. Nic tak nie podkręca jej smaku jak sól. A gdy do tego czekolada ma kremową, miękką konsystencję, to na chwilę zapominam o świecie wokół.
Takie smaki i konsystencje trzeba jednak w czymś zamknąć. Tutaj wchodzi na scenę kakaowe kruche ciasto. Dzięki swojej delikatności świetnie komponuje się z kremowym nadzieniem i podkreśla czekoladowy smak. Dodaje też przyjemne “chrupnięcie”.
Choć solony karmel może onieśmielać to nie masz się czego obawiać. Jedyne co może pójść nie tak to zbyt długie podgrzewanie karmelu. Jednak gdyby tak się stało – zupełnie się nie przejmuj! Zrób po prostu karmel jeszcze raz, obserwuj uważnie, a na pewno się uda.
Jak zrobić mini tarty z solonym karmelem i czekoladą?
Cały przepis składa się z 3 szybkich do wykonania elementów. Kruchych korpusów kakaowych, solonego kamelu oraz czekoladowego ganache. Przygotujesz wszystko w mniej niż godzinę (nie licząc czasu chłodzenia).
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- narzędzie do tartaletek (opcjonalnie)
- metalowa forma do babeczek z 12 gniazdami lub forma do tartaletek
- silikonowa szpatułka (używam szpatułki z Ikei, wytrzymuje najdłużej ze wszystkich)
- mikser
- garnek
- waga kuchenna (np. taka)
- ostry nóż
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Narzędzie do tartaletek
Jest to narzędzie bez którego możesz się obejść, ale jak już raz go użyjesz to nie będziesz chciała go oddać. Mnie zawsze denerwowało wałkowanie ciasta i wyklejanie foremek palcami. Zajmowało to dużo czasu a efekt nigdy nie był taki jak chciałam. Odkąd mam narzędzie do tartaletek to chętnie przygotowuję desery tego typu i zawsze jestem zadowolona z tego jak wyglądają. Jeśli chcesz przeczytać więcej o tym narzędziu to zajrzyj do mojego testu tego gadżetu.
Kruche mini tarty z solonym karmelem i czekoladą – opis wykonania krok po kroku
Z poniższego przepisu wykonasz ok. 14 tartaletek.
Kruche kakaowe tartaletki – przepis
Składniki*:
- 270 g mąki pszennej
- 3 łyżki kakao
- 60 g cukru pudru
- 2 żółtka
- 200 g zimnego masła, pokrojonego na kawałki
1. Wszystkie składniki umieść w misie miksera i połącz przy użyciu końcówki mieszającej. Możesz też zagnieść ciasto ręcznie, ale staraj się pracować szybko żeby nie zdążyło się zbytnio ogrzać od rąk.
2. Ciasto rozdziel między wgłębienia i formuj korpusy przy pomocy narzędzia do tartaletek. Możesz też ciasto rozwałkować i włożyć do formy lub po prostu wylepić palcami. Ja używam tego drewnianego narzędzia, ponieważ łatwo mi się z nim pracuje i korpusy mają ładny kształt. Jak dokładnie pracować z tym narzędziem przeczytasz w tym wpisie.
3. Formę z ciastem włóż do zamrażarki na 60 minut. Dzięki temu ciasto nie opadnie podczas pieczenia i łatwo będzie wyrównać nożem brzegi tartaletek.
4. Wystający brzeg ciasta odetnij ostrym nożem.
5. Każde ciasteczko nakłuj widelcem. Ja o tym zapomniałam i trochę za bardzo urosły. 😉
6. Tak przygotowane ciasto piecz w temperaturze 200°C przez 13-15 minut. Użyłam termoobiegu, ale grzanie góra-dół też się sprawdzi.
7. Upieczone i wystudzone korpusy wyciągnij z formy pomagając sobie nożem. Ciasto jest bardzo kruche, więc rób to ostrożnie.
Tartalerki bez nadzienia możesz przechowywać w szczelnym pojemniku przez długi czas. Moje czekały w pudełku przez kilka dni.
Przepis na solony karmel
Czyli to co tygryski lubią najbardziej. 🙂 Słodki i słony jednocześnie. O fantastycznej aksamitnej konsystencji. Sos idealny.
Świetnie sprawdzi się jako polewa do ciasta (z brownie smakuje cudownie!), naleśników, gofrów czy innych deserów.
Składniki**:
- 200 g cukru
- 90 g masła
- 125 ml śmietanki 30% lub 36%
- ½ – 1 łyżeczki soli
1. Cukier umieść w garnku i podgrzewaj na średnim ogniu. Może się zbrylić, ale po chwili stanie się płynny. Możesz czasem mieszać cukier silikonową szpatułką.
2. Karmel musi nabrać bursztynowego koloru. Jednak uważaj – nie podgrzewaj go zbyt długo, bo przypalony stanie się gorzki. Jeśli karmel się przypali, to nie dodawaj do niego pozostałych składników. Uwierz – nie będziesz zadowolona z ostatecznego smaku. Po prostu zrób karmel jeszcze raz.
3. Do karmelu dodaj masło i dokładnie wymieszaj. Garnek cały czas trzymaj na średnim ogniu. Uważaj podczas dodawania masła i śmietanki – mieszanka będzie bulgotać i pienić się.
4. Dodaj śmietankę i ponownie dokładnie wymieszaj. Gotuj jeszcze przez minutę. Zdejmij garnek z kuchenki.
5. Do gotowego sosu dodaj sól. Wymieszaj.
6. Słony karmel przelej do słoiczka.
Możesz go przechowywać w lodówce do 7 dni. U mnie nigdy tak długo nie przetrwał. 😉
Ganache czekoladowe – przepis
Ganache to nic innego jak czekolada rozpuszczona w śmietance. Idealnie nadaje się jako polewa do ciast, ale sprawdzi się również jako krem do tynkowania tortu czy do stworzenia dripu (spływającej z tortu polewy). W zależności od potrzeb trzeba tylko dopasować konsystencję ganache. Do tynkowania musi być gęsty, a do dripu bardziej płynny.
Ganache, które otrzymasz z tego przepisu jest idealne do polewania ciast i deserów. Tworzy na nich czekoladową warstwę, która zastyga w lodówce ale nie staje się twarda.
Do stworzenia ganache możesz użyć dowolnej czekolady. Ja wybrałam deserową Icam Mabel 56%, bo to jedna z moich ulubionych czekolad, no i idealnie komponowała się ze słodkim karmelem. Jeśli lubisz bardziej wytrawne smaki możesz użyć czekolady gorzkiej. Nie polecam natomiast mlecznej czy białej – deser będzie zdecydowanie zbyt słodki.
Składniki:
- 120 g śmietanki 30% lub 36%
- 100 g czekolady deserowej (użyłam Icam Mabel 56%)
1. Śmietanę podgrzej prawie do wrzenia. Wsyp czekoladę i odczekaj 2 minuty żeby temperatura się wyrównała.
2. Dokładnie wymieszaj czekoladę ze śmietanką. Jeśli pozostaną nierozpuszczone grudki to przetrzyj ganache przez sitko. Odstaw do wystudzenia. Nie wkładaj do lodówki, ponieważ zastygnie i nie uda Ci się wylać polewy na tarty.
Składanie mini tart z solonym karmelem i czekoladą
1. Korpusy z kruchego ciasta wypełnij solonym karmelem (ok. 2 łyżeczki na porcję). Umieść tartaletki w lodówce na 30 minut żeby sos zgęstniał.
2. Ciasteczka wypełnione karmelem oblej czekoladowym ganache. Aby czekolada nabrała odpowiedniej konsystencji przechowuj tartaletki w lodówce przez kilka godzin, najlepiej przez całą noc.
Gotowe desery możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni. Moje tartaletki nawet po 3 dniach nadal były kruche.
Tuż przed podaniem posyp gruboziarnistą solą – jeśli zrobisz to wcześniej to sól zdąży się rozpuścić.
Rozpustne kruche mini tarty – solony karmel i czekolada!
Słony karmel, czekolada i kruche ciasto. To deser, który wyraża więcej niż tysiąc słów. Czego więcej potrzeba do szczęścia? 😉
życzę Ci dobrego dnia
Aneta
*Przepis na kruche ciasto pochodzi z bloga Moje Wypieki.
**Natomiast przepis na najlepszy solony karmel – z bloga Table For Two (z polecenia Uli Stępniak).
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
2 Replies to “Rozpustne kruche mini tarty – solony karmel i czekolada!”