1,5 roku temu na blogu ukazał się wpis, w którym opisałam 5 moich ulubionych książek cukierniczych oraz 2 nie do końca cukiernicze ale bardzo pomocne. Wiele dziewczyn pisało do nas później wiadomości, że skorzystały z naszego polecenia i są zadowolone. 🙂
Był to wpis: TOP 5 najlepszych książek cukierniczych, które musisz przeczytać
Nadal uważam, że te książki warto mieć, jednak teraz dorzuciłabym do nich jeszcze kilka innych. Przez 1,5 roku na mojej (i Magdy) półce z książkami pojawiły się nowe zdobycze godne polecenia. Nadszedł czas żebym Ci je przedstawiła.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Spis treści
“Szkoła Cukiernictwa. 100 przepisów szefa kuchni” Le Cordon Bleu
Prestiżowej szkoły Le Cordon Blue chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ukończenie kursu cukierniczego to marzenie wielu cukierników z całego świata. Niestety – nie każdy może sobie pozwolić na kilkumiesięczny wyjazd do Paryża lub Londynu i opłacenie kursu, który kosztuje niemal 40 000 funtów (ponad 200 000zł!).
Przyznam, że ja nawet nie potrafię sobie wyobrazić takiej kwoty. Dlatego zadowolę się książką wydaną przez Le Cordon Blue. “Sztuka cukiernictwa” to namiastka wiedzy jaką można zdobyć podczas kursów zamknięta w ponad 500 stronicowej księdze. Każdy przepis opisany jest krok po kroku, wraz ze zdjęciami poszczególnych etapów, dokładną listą potrzebnych składników oraz narzędzi. Możesz nauczyć się wielu technik nie wychodząc z domu.
W książce znajdziesz pełen przekrój słodkości. Są przepisy na nieskomplikowane, “domowe” wypieki takie jak babeczki czy tartę Tatin. Są też klasyki z wyższej półki, np. makaroniki, opera cake czy eklery. Znalazło się również miejsce na nowoczesne desery takie jak monoporcje i torty musowe. Mogą Cię zaskoczyć nietypowe połączenia smaków np. ptysie z yuzu i czekoladą, kostki waniliowe z fiołkami krystalizowanymi czy tort z aloesem i poziomkami. Wyobrażasz sobie jak to musi smakować? Nie? Ja też nie. Dlatego warto sięgnąć po tą pozycję i wypróbować przepisy we własnej kuchni.
Na blogu znajduje się już kilka deserów zainspirowanych przepisami z książki, np. pieczony krem czekoladowy użyty do porzeczkowego torciku musowego, tartaletki z kremem cytrynowym czy krem kokosowy z monoporcji w kształcie czapek Mikołaja.
Książkę możesz kupić tutaj, cena ok. 60 zł
“Wafer Paper Cakes” Stevi Auble
Genialna książka opisująca jak “bawić się” papierem waflowym. Znajdziesz w niej szczegółowy opis wykonania jadalnych, papierowych ozdób. Przygotowanie każdej dekoracja zostało opisane i pokazane na zdjęciach krok po kroku, dzięki czemu dokładnie wiadomo co i jak zrobić.
Na początku książki przedstawiono potrzebne narzędzia oraz opisano metody barwienia i malowania papieru. To ważne, szczególnie gdy nie masz doświadczenia w pracy z papierem waflowym.
W książce znajdziesz mnóstwo przepięknych inspiracji! Są tam kwiaty, liście geometryczne ozdoby, kokardy, falbanki i toppery. Znalazło się również kilka tekstur na torty takich jak efekt skóry, metalicznego połysku, brokatu czy koronki.
To właśnie ta książka jest naszym głównym źródłem wiedzy o ozdobach z papieru waflowego. Magda wykorzystała ją podczas pracy nad trzema wpisami, które możesz znaleźć na blogu:
Jak zrobić topper z papieru waflowego? Tutorial
Dekoracje na tort – kule z papieru waflowego. Tutorial
Proste kwiaty z papieru waflowego – tutorial
To jedyna anglojęzyczna książka z jakiej korzystamy. Jeśli nie władasz biegle angielskim to spokojnie – z użyciem Google Translate na pewno dasz radę. Wszystkie kroki zilustrowano zdjęciami, co na pewno ułatwi zrozumienie. Nie ma odpowiednika tej pozycji po polsku, a szkoda…
To idealna propozycja dla każdego kto chce rozpocząć swoją przygodę z papierem waflowym.
Książkę możesz kupić tutaj, cena ok. 80 zł
“Dziewczyny z wypiekami. 4 pory roku.” Agata Stankiewicz i Małgorzata Nagat
Każdą książkę duetu Sugar Lady i Candy Gold kupię w ciemno. Te kobiety są po prostu niemożliwe! Takich połączeń smaków i faktur nie znajdziecie nigdzie indziej, np. mus jaśminowy z żelką z rabarbarem na spodzie z liofilizowanych malin. Czy to nie brzmi wspaniale?
W odróżnieniu od pierwszej książki Agaty i Małgosi, w tej nie znajdziesz tortów. Dziewczyny skupiły się na mniejszych formach oraz ciastach. Jest tutaj sporo deserów musowych, ciast, serników, tart, ciasteczek, popsów w różnych kształtach czy deserków w pucharkach. To fajna baza do komponowania własnych słodkich stołów.
Na początku książki znajdziesz fajne grafiki opisujące potrzebne narzędzia i przykładowe połączenia smakowe – bardzo przydatna rzecz.
Warto zwrócić uwagę na minimalistyczne, estetyczne zdjęcia. W książce nie znajdziecie rozbudowanych aranżacji pełnych propsów (czyli dodatków, które wykorzystuje się w fotografii kulinarnej). Jest tylko tło z brystolu w różnych kolorach i deser. Tylko tyle i aż tyle wystarczy żeby zrobić świetne zdjęcia słodkości.
Ta książka często służy nam za inspirację. Gdy poszukujemy kompozycji smakowych z konkretnym produktem to zaglądamy do niej i sprawdzamy co ciekawego dziewczyny wymyśliły.
Książkę możesz kupić tutaj, cena ok. 45 zł
“Słodko” Yotam Ottolenghi, Helen Goh
To książka absolutnie wspaniała. O tym jak świetnie jest napisana niech świadczy fakt, że chyba po raz pierwszy przeczytałam wstęp do książki. Każdy rozdział również rozpoczyna się od wstępu, w którym opisano jakie sprzęty będą potrzebne to wykonania deserów i zamieszczono ciekawe wskazówki na temat przygotowania i wykorzystania przepisów.
Na samym końcu książki znajdziesz kilkanaście stron z mnóstwem porad. Od szczegółowego opisu wykonania karmelu, przez wskazówki jak uzyskać idealny biszkopt i jaka temperatura składników będzie odpowiednia do różnych ciast, aż po natłuszczanie form do pieczenia. Czytałam to wszystko niemal z zapartym tchem.
Przepisów jest tutaj całe mnóstwo – ciasteczka, ciasta, torty, serniki, tarty i małe desery. Książka ma ponad 350 stron, więc jest w czym wybierać. Co ważne – każdy z nich jest rozpisany szczegółowo, krok po kroku. Są wskazówki na temat przechowywania, a często również informacje jak można zmodyfikować przepis. Mówiłam już, że to wspaniała książka?
Zdjęcia są minimalistyczne ale, mimo to, mają ciepły, nieco domowy klimat. No i są baaardzo apetyczne.
Książkę możesz kupić tutaj, cena ok. 55 zł
Dodano kilkanaście prostych czekoladowych przepisów, np. na trufle, banany w czekoladzie czy kilka wariantów czekolady do picia.
Myślę, że to fajna propozycja dla każdej czekoladomaniaczki.
We wstępie opisano narzędzia potrzebne do pracy dekoratora. Przedstawiono rodzaje mas cukrowych i barwników. A potem rozpoczyna się baśniowa przygoda. Bo Sugar fairy tales to cukiernicza baśń.
Poszczególne części to osobne opowieści – Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek i Jaś i Małgosia. W każdej znajdziesz moc dekoracji i technik. Wszystkie przedstawiono na zdjęciach i opisano krok po kroku.
Czego możesz się z niej nauczyć?
- modelowania postaci ludzkich, sukni, włosów, owoców, roślin, zwierząt i drobnych dekoracji z masy cukrowej
- malowania na masie cukrowej przy pomocy barwników, masła kakaowego i aerografu
- tworzenia piernikowego mchu i strzechy z płatków śniadaniowych
- przygotowania własnych form silikonowych do masy cukrowej
- tworzenia struktur i malowania papieru waflowego
- dekoracji z dragantu i izomaltu
- lukrowania i “haftowania” pierników
- tworzenia tortu 3D
I jeszcze wielu innych rzeczy, ale nie będę Ci wszystkiego zdradzać. 🙂
Na końcu każdego rozdziału znajdziesz nowoczesne przepisy na desery Marcina Ignaszaka nawiązujące do każdej z baśni. Są też podstawowe receptury np. na pierniczki czy jabłka w karmelu, które zostały przedstawione w pięknej rysunkowej formie.
Jest to książka dla wszystkich zainteresowanych zdobieniem tortów. Znajdą się tutaj techniki, których nie znają nawet zaawansowane dekoratorki. Przedstawione są tutaj dekoracje na najwyższym, światowym poziomie. Z tego powodu nie jest to łatwa pozycja dla początkujących, jednak warto mierzyć wysoko i spróbować swoich sił. 🙂
Książkę możesz kupić tutaj, cena ok. 150 zł
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Najlepsze książki cukiernicze, które warto kupić. Część 2
Którą książkę najchętniej od razu byś kupiła? Ja nie potrafiłabym wybrać jednej. Na szczęście już nie muszę wybierać. 😉
Dobrego dnia
Aneta
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
3 Replies to “Najlepsze książki cukiernicze, które warto kupić. Część 2”