Jak zrobić topper z papieru waflowego? Tutorial

Samodzielne wykonanie topperu z papieru waflowego może wydawać się nie lada wyzwaniem dla kogoś kto tego nigdy wcześniej nie robił. Jednak jeżeli nie masz oporów przed pracami manualnymi takimi jak wycinanie, składanie czy klejenie, to może się to okazać całkiem przyjemnym i relaksującym zadaniem. Mnie takie czynności wyciszają i pozwalają zebrać myśli do kupy. Między innymi z tego powodu polubiłam papier waflowy.

Niedawno pokazałam Ci jak zrobić kule z papieru waflowego, niezwykłą dekorację tortu, a teraz proponuję Ci wykonanie oryginalnego topperu. Satysfakcja gwarantowana!

topper z papieru waflowego

Papier jadalny tak mnie zaintrygował, że zaopatrzyłam się nawet w książkę pokazującą krok po kroku jak zrobić z niego przeróżne dekoracje. Jestem nią zachwycona i nie mogę się doczekać kolejnych prób z papierem waflowym, zwłaszcza kwiatów – już czuję ten dreszczyk emocji. 🙂 Jeżeli też interesuje Cię ta technika to bardzo polecam Ci książkę Stevi Auble “Wafer Paper Cakes”. Znajdziesz tam szczegółowy opis wykonania nie tylko różnych rodzajów kwiatów, ale również innych ozdób, jak na przykład topper na tort. Książka jest napisana w języku angielskim co może stanowić problem, jednak każdy krok zilustrowany jest zdjęciem.

książka Stevi Auble "Wafer Paper Cakes", papier waflowy, druty florystyczne, nożyczki, pędzelki, barwniki pyłkowe

Jak zrobić topper z papieru waflowego?

Kliknij tutaj żeby pobrać listę potrzebnych narzędzi i składników.

Potrzebne narzędzia*:

*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.

Narzędzia potrzebne do zrobienia topperu z ozdobami z papieru waflowego: papier waflowy, nożyczki, drewniany dopper, pędzelki, barwniki w proszku, miseczka z wodą

Kod rabatowy na zakupy!

Mamy dla Ciebie rabat na zakupy w:

Z kuponem rabatowym “cakeitpl” otrzymasz zniżkę na całe zamówienie!

POBIERZ DARMOWY EBOOK

Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!

Topper z papieru waflowego – opis wykonania krok po kroku

Przygotowanie toppera

1. Wytnij z papieru waflowego paski o długości 30 cm (tyle wynosi dłuższy bok arkusza papieru) i szerokości około 5 mm. Na owinięcie obręczy o średnicy 10 cm będziesz potrzebowała około 7 takich pasków.

wycinanie pasków z papieru waflowego

2. Delikatnie nawilż pasek z papieru waflowego pędzelkiem zamoczonym w wodzie. Następnie owijaj go wokół obręczy. Woda sprawia, że papier staje się elastyczny i klejący, dzięki temu można nim owinąć topper. Niestety nadmiar wody spowoduje, że papier się rozpuści dlatego używaj jej bardzo niewiele.  przygotowanie topperu z papieru waflowego, owijanie drewnianej obręczy paskami papieru waflowego

3. Owijanie obręczy papierem waflowym jest najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym etapem przygotowania topperu. Papier może się rozrywać i bardzo trudno owinąć obręcz idealnie równo (choć myślę, że to kwestia wprawy i przy dziesiątym takim topperze nie byłoby żadnych problemów :)). Postaraj się zrobić to w miarę dokładnie, jednak nie musisz przejmować się ewentualnymi nierównościami ponieważ i tak zakryjesz to kolorowymi listeczkami.  drewniany topper owinięty papierem waflowym

4. Wytnij listki z papieru waflowego (możesz wycinać kilka na raz, jednak nie za wiele ponieważ brzeg papieru będzie nierówny i poszarpany). Rozmiar  dopasuj do wielkości obręczy (moje listki miały niecałe 2 cm szerokości i 3 cm długości). Jeżeli chcesz możesz przygotować szablon, od którego odrysujesz listki na papierze waflowym. Nie jest to jednak konieczne, wystarczy, że zachowasz podobny rozmiar i kształt.

wyciannie listków z papieru waflowego

5. Listki “pomaluj” na sucho barwnikami pyłkowymi. Możesz zrobić jednokolorowe listki, albo cieniowane tak jak ja to zrobiłam. Takie wielokolorowe listki przygotujesz nakładając dwa lub trzy różne kolory na ozdobę. Nie mieszaj barwników ze sobą, tylko umieść je obok siebie. W ten sposób uzyskasz efekt przechodzenia jednego koloru w drugi.

Aby uzyskać bardziej intensywny kolor, pomaluj ozdoby barwnikiem pyłkowym lub żelowym wymieszanym z niewielką ilością spirytusu. Następnie pozostaw do wysuszenia. Mnie ta metoda nie przypadła do gustu, ponieważ listki pod wpływem wilgoci zaczynały się lekko falować.

malowanie listków z papieru waflowego barwnikami pyłkowymi

6. Pomalowane listki delikatnie zegnij w połowie nadając im bardziej naturalny kształt. Nie zginaj zbyt mocno ponieważ papier się rozerwie. nadawanie kształtu listkom z papieru waflowego

7. Tak przygotowane listki umocuj na topperze owiniętym papierem waflowym. Listki przyklejaj za pomocą niewielkiej ilości wody nanoszonej pędzelkiem na miejsce łączenia.  przyklejanie kolorowych listków z papieru waflowego do obręczy

Jak przygotować topper z drutu florystycznego?

Topper możesz również przygotować z drutu florystycznego. Aby topper był stabilny wybierz grubszy drut (polecam rozmiar 20 ).

1. Uformuj obręcz owijając drut wokół jakiegoś okrągłego przedmiotu np. słoika lub kubka. Dzięki temu uzyskasz równy kształt.

Instrukcja jak zrobić topper z drutu florystycznego.

2. Drut połącz za pomocą taśmy florystycznej.

Instrukcja jak zrobić topper z drutu florystycznego.

3. Obręcz owiń papierem jadalnym, w ten sam sposób jaki opisałam wyżej. Przymocuj dodatkowy drut, który będzie stanowił “nogę” topperu.

Instrukcja jak zrobić topper z drutu florystycznego

Przed wbiciem takiego topperu w tort zabezpiecz drucik folią spożywczą lub zanurz w rozpuszczonej czekoladzie i pozwól jej zastygnąć. Drut florystyczny nie powinny mieć kontaktu z tortem.

Kilka słów o barwnikach

Wszystkie kolory których użyłam (z wyjątkiem fioletu) są barwnikami spożywczymi i spokojnie można je wykorzystać do barwienia kremów, polew itp. Natomiast fioletowy barwnik “sangria” jest barwnikiem dekoracyjnym oznaczonym jako nietoksyczny ale niejadalny. Kolor tak bardzo mi się spodobał, że kupując nie zwróciłam na to uwagi. 🙂

Stosuje się go do barwienia niewielkich dekoracji takich jak np. kwiaty cukrowe, które nie są następnie konsumowane. Dlatego użyłam go tylko do listków wykorzystanych w topperze. A ozdoby przyklejone bezpośrednio do tynku przygotowałam bez tego barwnika.

topper z papieru waflowego topper z papieru waflowego

topper z papieru waflowego

Topper z papieru waflowego

Samodzielnie wykonany topper sprawi, że Twój tort będzie jedyny w swoim rodzaju. A Ty poczujesz ogromną satysfakcję, że zrobiłaś to wszystko sama. Spróbujesz?

Wszystkiego słodkiego
Magda

 

Pomysł na topper z listeczkami z papieru waflowego pochodzi z książki Stevi Auble “Wafer Paper Cake”.

Postaw nam wirtualną kawę, buy coffee——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.

Zapisz się na newsletter!

Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.

Już nic Cię nie ominie. :)

Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!

2 Replies to “Jak zrobić topper z papieru waflowego? Tutorial

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *