Dekoracje na tort – kule z papieru waflowego. Tutorial

Ten tort to kolejna perełka w mojej kolekcji. Jestem oczarowana efektem jaki udało mi się uzyskać tym bardziej, że pierwszy raz pracowałam z papierem waflowym. Jak się okazuje dekoracje z papieru waflowego nie są wcale takie straszne. A nawet pokuszę się o stwierdzenie, że takie kule robi się łatwo i bardzo szybko (pod warunkiem, że koła wycinasz dziurkaczem a nie nożyczkami). Lubię efektowne dekoracje, które nie wymagają wielu godzin przygotowań.

tort z dekoracją z papieru jadalnego

Jak wykonać dekoracje z papieru waflowego?

Kliknij tutaj żeby pobrać listę potrzebnych narzędzi i składników.

Potrzebne narzędzia*:

  • papier waflowy (korzystałam z papieru Saracino o grubości 0,27 mm)
  • druciki florystyczne (moje były w rozmiarze 26)
  • dziurkacze w kształcie kół (użyłam dwóch dziurkaczy o rozmiarach 5 cm i 3,7 cm – w rzeczywistości kształty wycięte takimi dziurkaczami mają nieco mniejsze wymiary), moje dziurkacze kupiłam na allegro, ale podobne znajdziesz również tutaj
  • barwnik spożywczy w pyłku (użyłam barwnika Fractal o pięknym niebieskim kolorze – Lagoon Blue)
  • nożyczki
  • pędzelki
  • mała miseczka z wodą

*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.

kule z papieru waflowego, potrzebne narzędzia: papier waflowy, druty florystyczne, nożyczki, pędzelki, dziurkacze w kształcie kół, barwnik spożywczy w proszku

Kod rabatowy na zakupy!

Mamy dla Ciebie rabat na zakupy w:

Z kuponem rabatowym “cakeitpl” otrzymasz zniżkę na całe zamówienie!

POBIERZ DARMOWY EBOOK

Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!

Opis wykonania dekoracji z papieru waflowego krok po kroku

Przygotowanie kul z papieru jadalnego

1. Za pomocą dziurkaczy wytnij z papieru waflowego koła. Przygotowałam koła w dwóch rozmiarach (5 cm i 3,7 cm).

dekoracje z papieru waflowego, wycinanie kół, papier waflowy, dziurkacze w kształcie kół

2. Większość kół przetnij na pół.

dekoracje z papieru waflowego, papier waflowy, nożyczki

3. Mokrym pędzelkiem delikatnie przejedź przez środek koła. Papier waflowy w kontakcie z wodą zaczyna się kleić, dzięki temu umocujesz przygotowane wcześniej półkola. Nie nakładaj jednak zbyt dużej ilości wody bo papier zacznie się rozpuszczać i nie będzie się już do niczego nadawał.

dekoracje z papieru waflowego, papier waflowy, pędzelek

4. Przyłóż półkola z papieru waflowego do środka koła, do miejsca które zostało zwilżone wodą. Delikatnie dociśnij i przytrzymaj przez krótką chwilę.

kule z papieru waflowego

5. Tak samo postępuj z kolejnymi półkolami. Gdy będzie potrzeba przesmaruj mokrym pędzelkiem miejsce, do którego chcesz doczepić kolejny element. Ilość półkul zależy od efektu jaki chcesz uzyskać. Im więcej elementów dokleisz tym pełniejsza będzie kula.

kule z papieru waflowego

Czy dziurkacze są niezbędne?

Nie, jednak znacząco ułatwiają zadanie i przyspieszają pracę. Jeżeli nie masz dziurkaczy to przygotuj szablon, odrysuj od niego koła na papierze waflowym, a następnie je wytnij. Będziesz potrzebowała dość sporo takich kół.

Zamiast dziurkacza możesz wykorzystać takie urządzenie do wycinania kół. Działa podobnie jak cyrkiel, z tą różnicą, że zamiast rysika ma nożyk, za pomocą którego wytniesz koła. Nie jest to tak szybkie i łatwe jak wycinanie kół dziurkaczem, jednak pozwala wybierać dowolną średnicę. Więc jeżeli chcesz zrobić dekorację składającą się z kul o różnych rozmiarach wystarczy jedno takie urządzenie.

Przygotowanie topperu z ozdobą z papieru waflowego

1. Koło z papieru waflowego posmaruj niewielka ilością wody. Połóż na to drucik florystyczny i przykryj kolejnym kołem. Potem dociśnij całość tak, aby koła się skleiły, a drucik znajdował się między nimi.

kule z papieru waflowego

Możesz zrobić topper z dwoma lub większa ilością kul. W tej sytuacji musisz umieścić koła jeden pod drugim.

2. Doklej półkola z jednej strony tak jak opisałam powyżej. Następnie chwyć topper do jednej ręki i doklej półkola z drugiej strony aż powstanie kula.

dekoracja z papieru waflowego

Barwienie papieru waflowego

Do barwienia dekoracji z papieru waflowego użyłam barwnika spożywczego w pyłku.  Dzięki niemu uzyskałam piękny pastelowy kolor. Barwiłam papier waflowy na sucho, ale możesz również wymieszać barwnik pyłkowy lub żelowy z niewielką ilością spirytusu.  Wtedy kolory będą bardziej intensywne. Pomaluj i odstaw do wysuszenia. Musisz jednak uważać, aby papier waflowy nie namókł za bardzo ponieważ pomarszczy się i poskleja. U mnie ta metoda się nie sprawdziła ponieważ prawie każdy papierowy element się pofalował.

1. Za pomocą suchego pędzelka nanieś niewielką ilość barwnika pyłkowego na elementy, które chcesz zabarwić, i delikatnie go wetrzyj.

barwienie papieru waflowego, barwnik spożywczy w proszku, pędzelek

2. Następnie doklej zabarwione elementy do przygotowanych wcześniej kul. Możesz też wykonać kule z samych kolorowych części.

kula z papieru waflowego

kule z papieru jadalnego

Przechowywanie ozdób z papieru waflowego

Swoje ozdoby przygotowałam kilka dni wcześniej. Część z nich przechowywałam w zamykanym pojemniku, a część zostawiłam na blacie. Ani z jednymi ani z drugimi nic się nie stało.

Umocowanie ozdób na torcie

Ozdoby z papieru waflowego przyłóż do tynku i delikatnie dociśnij, jeżeli będzie potrzeba możesz je delikatnie zwilżyć wodą i wtedy na pewno się przykleją.

Tort obłożony tynkiem maślanym (milky way) ozdobiłam dzień wcześniej. W dniu podania ozdoby wciąż świetnie się prezentowały i nie nawilgły (mam lodówkę z systemem no frost). Jedynie niektóre odeszły od tynku, ale wystarczyło podkleić je odrobiną wody.

tort z dekoracją z papieru waflowego

tort dekoracją z papieru waflowego

tort z dekoracją z papieru waflowego

dekoracje z papieru waflowego

 

Dekoracje z papieru waflowego

Cieszę się, że w końcu spróbowałam pracy z papierem waflowy. Po tym torcie i rewelacyjnym efekcie jaki udało mi się osiągnąć, mam apetyt na więcej. A w głowie już kilka ciekawych pomysłów. 🙂

Trzymaj się
Magda

 

Inspiracja na tą cudowną dekorację pochodzi od Venus Kwan Cake.

Postaw nam wirtualną kawę, buy coffee——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.

Zapisz się na newsletter!

Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.

Już nic Cię nie ominie. :)

Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!

2 Replies to “Dekoracje na tort – kule z papieru waflowego. Tutorial

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *