Każda z nas, niezależnie od etapu cukierniczej drogi na jakim się obecnie znajduje, chce żeby jej tort był piękny, idealnie prosty i smaczny. Aby to osiągnąć trzeba poprawnie wykonać wiele czynności – przygotować kremy (żelki, frużeliny, chrupki itp.), biszkopt, poprawnie złożyć tort, a później go otynkować i udekorować.
Tym razem chcę Wam opowiedzieć o tym jak złożyć tort. Składanie tortu nie jest procesem specjalnie skomplikowanym, jednak warto znać kilka metod i trików, które ułatwią zadanie i sprawią, że efekt będzie zadowalający.
Jak złożyć idealnie prosty tort? Składanie tortu krok po kroku.
Do składania tortu przyda Ci się kilka narzędzi. Nie potrzebujesz ich wiele, więc warto mieć je wszystkie.
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- rant cukierniczy (polecam regulowany, najbardziej uniwersalna wielkość to 15-21cm)
- długi, ostry nóż (np. taki)
- linijka (zwykła)
- butelka z sitkiem, pędzel lub łyżka (do nasączania biszkoptu)
- folia rantowa (do łatwiejszego wyciągania tortu z rantu)
- rękaw cukierniczy (ostatecznie możesz go zastąpić zwykłą łyżką)
- podkład pod tort (polecam podkłady Aleksander Print)
- łyżka
- wykałaczka
- ołówek
- rant do żelek (opcjonalnie, możesz użyć rantu do tortów lub tortownicy)
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Czy rant jest konieczny?
Składanie tortu bez rantu jest możliwe, więc nie ma obowiązku posiadania go. Jednak może Ci zobrazuję jak wygląda składanie wysokiego tortu w tortownicy (bo z niskimi torcikami problemu nie ma).
Wkładasz jeden blat, krem, drugi blat i… już brakuje Ci miejsca. Co dalej? Musisz jakoś przedłużyć tortownicę. Więc wyciągasz wszystko i wykładasz brzegi tortownicy czymś sztywnym (najczęściej, nie wiedzieć czemu, są to zwykłe plastikowe podkładki pod talerz), spinasz taki “rant” (do tego dobre są podobno metalowe spinacze biurowe) i układasz biszkopt, krem, biszkopt…
Niby wszystko fajnie. Masz jakiś tam prowizoryczny rant, możesz złożyć wysoki tort, więc o co chodzi? Przede wszystkim podkładki, z których stworzyłaś swój “rant” prawdopodobnie nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością, a to powinno dać Ci do myślenia. Kolejny feler to wygoda użytkowania, a raczej jej brak. Trzecia sprawa to miejsce w twoich szafkach kuchennych. Nie masz go zbyt wiele, prawda? To teraz wyobraź sobie, że na weekend pieczesz tort dla 20 osób, a w kolejnym tygodniu taki na 10 porcji. Potrzebujesz dwóch tortownic. A jak kolejny tort będziesz chciała zrobić na 15 porcji, to wtedy dokupisz kolejną tortownicę. Już wiesz o co mi chodzi? Zamiast trzech tortownic wystarczy Ci jeden rant regulowany. Oszczędzisz miejsce, pieniądze i nerwy.
Szerzej o wszystkich akcesoriach potrzebnych do składania tortu (oraz do tynkowania i dekorowania) opowiedziałam w innym wpisie. Zachęcam Cię do przeczytania go.
Podstawowe narzędzia do tworzenia (składania i tynkowania) tortów
Biszkopt – jaki przepis wybrać i jak go przygotować?
Na blogu powstał długi wpis odpowiadający na wszystkie pytania na temat biszkoptów oraz zawierający sprawdzony przepis. Wpis napisała ekspertka w tej dziedzinie – Ula Stępniak. Zajrzyj do niego zanim zabierzesz się za pieczenie.
Biszkopt idealny do tortu – przepis i wszystko co musisz wiedzieć
Składanie tortu – opis krok po kroku
Przed tobą kilka etapów (wyzwań). Jeśli wykonasz je z należytą starannością to jestem przekonana, że efekt będzie doskonały.
Wyzwanie 1: Krojenie biszkoptu
Równe wykrojenie blatów biszkoptowych to niezłe wyzwanie.
Przetestowałam różne narzędzia i metody krojenia:
1. Zwykły nóż
Na samym początku kładłam po prostu biszkopt na blacie i “piłowałam” zwykłym nożem. Wychodziło fatalnie. Ciasto było krzywe, a każdy blat miał inną grubość.
2. Nóż strunowy
Kolejny etap rozwoju – kupiłam nóż strunowy! Muszę przyznać, że to była już zupełnie inna klasa. Blaty miały podobną grubość i były dość proste. Jednak bardzo denerwowało mnie to, że nóż szarpał biszkopt. Było mnóstwo okruszków. Podobno lepiej sprawdzają się tego typu noże z piłką lub skręconą struną – być może tak jest, nie sprawdzałam, ponieważ znalazłam inną metodę, której pozostaję wierna…
3. Ostry nóż, patera obrotowa i linijka
To, moim zdaniem, najlepsza metoda. Blaty wychodzą idealnie proste, jednakowej grubości i bez okruszków. Właśnie ten sposób przedstawię Ci poniżej.
Jak kroić biszkopt na równe blaty?
1. Na początku mierzę biszkopt i zastanawiam się ile blatów, oraz jakiej grubości, chcę z niego wykroić.
2. Jeśli biszkopt wyrósł z górką to w pierwszej kolejności odcinam ją.
3. Układam biszkopt na środku patery obrotowej. Przykładam nóż równolegle do patery. Opieram łokieć o swoje ciało, aby ustabilizować nóż. Rękę trzymam w jednym miejscu, nie poruszam nią, nie piłuję biszkoptu. Drugą ręką obracam paterę. Kręcę i kręcę aż górka zostanie odcięta.
4. Górka biszkoptu nadaje się idealnie żeby zająć czymś dziecko, podczas gdy Ty operujesz ostrym nożem. 😉 Możesz go również użyć do cakepops lub cakesicles.
5. Linijką odmierzam grubość pierwszego blatu i delikatnie nacinam w odpowiednim miejscu.
6. Dalej postępuję tak jak przy odkrajaniu górki. Przykładam nóż, stabilizuję rękę i kręcę paterą. Jeśli czuję, że biszkopt się przesuwa na paterze to kładę na nim dłoń i dalej kręcę paterą.
7. W ten sam sposób kroję wszystkie blaty.
Na ile blatów pokroić biszkopt?
To jest sprawa bardzo indywidualna. U mnie najlepiej sprawdzają się torty złożone z 4 blatów biszkoptu o grubości 1,5-2 cm. Kiedyś robiłam torty z trzech blatów o grubości ok. 3 cm, jednak ciasta w takim torcie było zbyt dużo.
Wyzwanie 2: Nasączanie biszkoptu
Nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości. Nie istnieje idealna ilość ponczu do nasączenia biszkoptu. Wszystko zależy od rodzaju biszkoptu i od tego czy wolisz solidnie nasączone torty czy raczej symbolicznie. Pamiętaj o tym, że zbyt obficie nasączony biszkopt rozmięknie i nie będzie w stanie utrzymać ciężaru kremów, a to już przepis na katastrofę.
Muszę przyznać, że nie mam pojęcia ile ponczu zużywam. Przygotowuję zwykle około szklanki płynu i zużywam tylko jego część.
Nasączam biszkopt równomiernie na całej powierzchni. Używam do tego celu specjalnej butelki zakończonej nakrętką z dziurkami. Tak jest mi najwygodniej i biszkopt jest nasączony jednakowo w każdym miejscu. Możesz do nasączania użyć zwykłej łyżki lub pędzelka silikonowego – dla mnie żadna z tych opcji nie była wystarczająco dobra.
Jeśli używam jasnego biszkoptu to po prostu patrzę czy całość została nasączona. W przypadku biszkoptu kakaowego nie zawsze jest to widoczne, więc delikatnie naciskam dłonią i sprawdzam czy blat jest wilgotny.
Blaty biszkoptowe możesz najpierw włożyć do rantu, a później nasączyć. Wiem, że wiele osób stosuje tą metodę z powodzeniem. Ja nie lubię nasączania w rancie, ponieważ jest wysoki i utrudnia wykonanie tego zadania.
Ostatni blat nasączam z dwóch stron żeby nie był suchy.
Wyzwanie 3: Ułożenie równych warstw
Uważam, że najlepiej wyważone smakowo torty to takie, w których warstwy kremu i biszkoptu mają taką samą grubość. Osiągniesz to używając zwykłej wykałaczki. Zaznacz na niej ołówkiem grubość warstwy (np. 2 cm), a wbijając ją w krem będziesz mogła sprawdzić czy jego ilość jest odpowiednia.
Inną metodą na wyznaczenie wysokości warstw jest narysowanie kresek na folii lub papierze do pieczenia. Folią wyłożysz później rant i wyraźnie będziesz widziała jak dużo kremu musisz nałożyć.
1. Rant umieść na podkładzie. Do środka włóż pierwszy nasączony blat.
2. Wokół blatu ułóż folię rantową. Do czego potrzebna jest folia dowiesz się z dalszej części wpisu.
3. Dopasuj szerokość rantu do biszkoptu. Nie ściskaj biszkoptu! Zepnij rant wraz z folią rantową.
4. Folia powinna przylegać do brzegów rantu. Dzięki temu, że folia jest sztywna to ułożenie jej jest łatwe.
5. Na biszkopt wyłóż warstwę kremu.
6. Najprościej zrobisz to wyciskając krem z rękawa cukierniczego, jednocześnie kręcąc patera obrotową. Możesz też użyć zwykłej łyżki.
7. Krem wyrównaj łyżką.
8. Sprawdź wykałaczką czy warstwa kremu ma odpowiednią wysokość.
9. Dzięki znacznikowi na wykałaczce jest to bardzo łatwe.
10. Na kremie umieść kolejny nasączony blat biszkoptowy.
11. Dociśnij dłonią biszkopt aby warstwa kremu pod nim się wyrównała.
12. Postępuj tak z każdym piętrem.
13. Złożony tort zabezpiecz przed wysychaniem i umieść w lodówce. Tort potrzebuje kilku godzin aby “osiadł”. Mój spędza w lodówce przynajmniej całą noc, a najczęściej nawet dłużej.
Ja zwykle przykrywam tort papierem do pieczenia, którego użyłam do pieczenia biszkoptu. Przymocowuję go do rantu przy pomocy gumki recepturki. Podczas robienia zdjęć z rozpędu wyrzuciłam papier, dlatego okryłam tort folią spożywczą. Polecam Ci stosowanie patentu z papierem do pieczenie, żeby nie generować niepotrzebnych śmieci.
Składanie tortu – inny sposób
Jeśli znasz Tortik Annushka to być może widziałaś na filmikach jaką oni mają metodę na składanie tortu. Na ciasto szprycują krem i układają dodatki, umieszczają kolejną warstwę ciasta itd. Dopiero tak przygotowany tort spinają rantem i chłodzą. Trzeba być bardzo precyzyjnym, aby składać torty w taki sposób. Również kremy muszę być bardzo stabilne – nie ma mowy o wlewaniu niezupełnie stężałego musu.
Uwaga na żelki i frużeliny
Masy z dodatkiem żelatyny mogą stanowić problem. Co prawda przy składaniu łatwo z nimi pracować, ale kłopot pojawi się podczas tynkowania. Tynk (czyli krem, którym obłożysz tort z zewnątrz) nie będzie się trzymał żelki. Jest na to prosty sposób – musisz złożyć tort w taki sposób aby masa z żelatyną nie wystawała z boku tortu.
Utwórz z kremu wyższy brzeg wzdłuż rantu, a żelkę lub frużelinę umieść w środku. W ten sposób na brzegu tortu będzie krem, a nie masa z żelatyną. Dodatkowo żelki najlepiej jest umieszczać między warstwami kremu, czyli biszkopt, trochę kremu, żelka, trochę kremu, kolejny biszkopt.
W czym wykonać żelkę?
Możesz wykorzystać zwykłą tortownicę, ale lepiej sprawdzi się rant. Można go wyregulować i dobrać odpowiednią wielkość żelki (powinna mieć średnicę przynajmniej o 1 cm mniejszą niż biszkopt). Są również specjalne niskie, regulowane ranty stworzone specjalnie do żelek. Jeśli planujesz dłuższy romans z tortami to taki rancik będzie najwygodniejszą opcją.
Formę wyłóż folią spożywczą w taki sposób żeby masa nie wypłynęła. Dobrze wylewać nieco tężejącą żelkę – to minimalizuje ryzyko wycieku.
Rant z kremu maślanego (tynku)
Jeśli masz wątpliwości co do stabilności musu (lub kremu) to warto na brzegu biszkoptu utworzyć rant z kremu maślanego, którego użyjesz do tynkowania. Wyciśnij krem wzdłuż brzegu biszkoptu, a mus umieść wewnątrz tego rantu. Jeśli rzeczywiście mus nie będzie wystarczająco stabilny to rant utrzyma go na miejscu, a tort nie wybrzuszy się.
Wyzwanie 4: Wyciągnięcie tortu z rantu
Zwykle wygląd to tak – między rant i biszkopt wkładasz nóż i wycinasz tort starając się prowadzić go tuż przy rancie. Potem unosisz rant i modlisz się żeby tym razem udało Ci się nie odciąć kawałka tortu. 😉
Ta operacja u mnie zwykle kończyła się niecenzuralnymi słowami. Tyle pracy wkładałam w ładne złożenie tortów, a na koniec zawsze coś odcięłam. To nie na moje nerwy!
Ale, ale… znalazłam rozwiązanie tego problemu i teraz wyciągam tort bez żadnego uszczerbku. 🙂 Wykładam rant folią, dzięki czemu nie trzeba niczego odcinać, a tort wychodzi idealny.
1. Odepnij spinki przytrzymujące rant.
2. Zdejmij rant. Staraj się go nie rozszerzać, ponieważ to prowadzi do odkształceń rantu.
3. Oderwij folię od tortu. Najłatwiej zrobić to na paterze obrotowej.
4. Krem możesz delikatnie wygładzić szpatułką lub nożem. Gotowe!
Folia rantowa, papier do pieczenia czy jeszcze coś innego?
Używam folii rantowej dlatego, że jest sztywna i łatwo ją umieścić w rancie. Dużym plusem jest też to, że folii można używać wielokrotnie, oczywiście po dokładnym umyciu.
Papier do pieczenia marszczy się podczas układania w rancie, no i nie można go użyć ponownie (nie nadaje się również do recyklingu).
Wiele dziewczyn używa różnego rodzaju folii biurowych. Takie folie są sztywne i pewnie łatwo się z nimi pracuje, ale pamiętaj, że nie są to produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością.
Jeszcze jedna uwaga co do folii rantowej.
Obecnie pojawiła się już na rynku folia rantowa o wysokości nawet 14 cm, jednak wcześniej najwyższe folie miały jedynie 10 cm wysokości. Jeśli posiadasz taką niższą folię to nic straconego (ja właśnie taką mam, ale niedługo kupię sobie wyższą ;)). Torty do 12 cm spokojnie złożysz wykładając rant jedną warstwą folii – wtedy folia kończy się tuż nad ostatnią warstwą kremu. Gdy składam wyższy tort to używam dwóch warstw folii. Jedną układam od dołu rantu, a drugą od góry. Bez problemu można je przypiąć spinkami do rantu.
Sposoby na równy wierzch tortu
Metoda 1.
Upieczony biszkopt najbardziej prosty jest od spodu. Wykorzystaj to i blat wykrojony ze spodu biszkoptu umieść na górze tortu.
Metoda 2.
Dobrą metodą jest też odwracanie tortu. To znaczy składasz tort, chłodzisz go, a po wyciągnięciu z rantu odwracasz górą do dołu. Dzięki temu wierzch tortu będzie prosty. 🙂
Jak zaplanować pracę nad tortem? Kiedy zacząć?
Przygotowanie tortu to praca wieloetapowa i warto ją rozłożyć na kilka dni. O tym jak to podzielić pracę żeby osiągnąć najlepsze efekty napisałam w tym poście z serii “Jak działa pieczenie?”.
Zestaw podstawowych narzędzi do składania i tynkowania tortów
W sklepie Słodka Pasja możesz kupić zestaw, w skład którego wchodzi rant regulowany 15-21cm, skrobka “japonka” 25cm oraz 1m folii rantowej 12cm. Kupując te produkty w pakiecie zapłacisz mniej. 🙂
Jak złożyć idealnie prosty tort? Składanie tortu krok po kroku.
Jeśli przyjrzysz się tortowi na zdjęciach to dostrzeżesz że… wcale nie jest idealny. 😉 Popełniłam błąd podczas przygotowania kremu i zrobiłam go za mało, przez co jedna warstwa wyszła nieco niższa. Przy biszkoptach tak się skupiłam na zdjęciach, że nie odmierzyłam dokładnie wysokości. Mogłabym zrobić nowe zdjęcia i nowy tort, ale uznałam, że wszystko co tutaj opisałam jest wystarczające żeby Twój tort był idealny. I wierzę w to, że będzie! 🙂
Trzymam kciuki
Aneta
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
3 Replies to “Jak złożyć idealnie prosty tort? Składanie tortu krok po kroku.”