U nas wciąż różowo i walentynkowo. Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu jak udekorujesz swój tort na Walentynki już biegnę z pomocą. Co powiesz na przepiękne serca z izomaltu? Tak, kolejny raz zachęcam Cię do wykorzystania izomaltu – nie jest taki straszny jakby się mogło wydawać, za to efekt jest zachwycający.
Zakochałam się w izomalcie. Długo nie mogłam się do niego zabrać bo wydawało mi się, że to trudne, pracochłonne, a do tego niebezpieczne, ze względu na wysoką temperaturę jaką osiąga podczas rozpuszczania. Okazało się, że to wcale nie jest ani trudne ani pracochłonne (no chyba, że osiągnęłaś już wyższy poziom i robisz figurki z izomaltu – do tego też kiedyś dojdę 🙂 ). A czy jest niebezpieczne? Jeżeli zachowasz podstawowe środku ostrożności i nie będziesz się spieszyła to obejdzie się bez ofiar.
Jak zrobić serca z izomaltu na tort?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- mata silikonowa (np. taka)
- izomalt – na udekorowanie tortu o wysokości 14 cm i średnicy 15 cm zużyłam około 100g izomaltu (kupisz tutaj)
- barwnik (ja użyłam czerwonego barwnika do aerografu i odrobinę złotego w proszku, ale barwnik żelowy też się nada)
- stalowy garnek do podgrzania izomaltu
- termometr cukierniczy (opcjonalnie)
- wykrawacze stalowe w kształcie serc, zerknij też na te, mają piękny kształt! Możesz użyć również form silikonowych, ale pamiętaj, że plastikowe formy NIE nadają się do pracy z izomaltem.
- olej roślinny (wykorzystałam zwykły olej rzepakowy, którego używam na co dzień w kuchni)
- palnik gazowy (opcjonalnie)
- patyczek drewniany lub plastikowy
- lakier spożywczy w sprayu (opcjonalnie)
- rękawiczki (używam nitrylowych)– ochronią Twoje dłonie w trakcie pracy z gorącym izomaltem
- silikonowa szpatułka
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Opis wykonania tortu z sercami z izomaltu – krok po kroku
Serca z izomaltu
Przed przystąpieniem do pracy z izomaltem załóż rękawiczki i upewnij się że dzieci nie ma w pobliżu.
1. Wsyp izomalt to czystego, stalowego garnka – używam niewielkiego garnka z dzióbkiem.
2. Podgrzewaj izomalt do temperatury 167°C. Możesz mieszać od czasu do czasu silikonową łopatką. Bez termometru też przygotujesz izomalt – poczekaj aż całkowicie się rozpuści i zacznie gotować. Nie trzymaj go jednak zbyt długo na kuchence bo może się przypalić. Niewielka ilość izomaltu bardzo szybko osiąga pożądaną temperaturę.
3. W trakcie rozpuszczania izomaltu przygotuj matę silikonową i ułóż na niej wykrawacze w kształcie serc wysmarowane olejem roślinnym – dzięki temu bez problemu wyciągniesz ozdoby z foremek.
4. Gdy izomalt osiągnie pożądaną temperaturę, zdejmij garnek z palnika i bardzo ostrożnie dodaj odrobinę barwnika – może pryskać! Wymieszaj silikonową szpatułką.
5. Powoli wlej rozpuszczony izomalt do natłuszczonych foremek.
6. Gdy izomalt zastygnie delikatnie wyjmij serca z foremek. Zabezpiecz ozdoby lakierem bezbarwnym w sprayu (poniżej opisuję jak to zrobić).
Topper z sercem
1. Rozpuść niewielką ilość izomaltu i łyżeczką nałóż odrobinę na tylną część serca, które ma być topperem.
2. Od razu przyklej patyczek – mała ilość izomaltu zastyga natychmiast.
Jak przymocować serca z izomaltu do tortu?
Przymocuj ozdoby do tortu za pomocą tej samej masy, której użyłaś do otynkowania tortu. Mój tort został obłożony kremem maślanym z dodatkiem mleka w proszku (tzw. milky way) – ozdoby trzymają się na nim bardzo dobrze. Ozdoby będą się trzymać na każdym maślanym tynku i ganache.
Jeżeli chcesz przykleić jedno serce do drugiego to sklej je za pomocą izomaltu, tak samo jak przy wykonaniu toppera. Zrób to jednak jeszcze zanim umocujesz ozdobę na torcie. Przyklejenie serca do innego, które już znajduje się na torcie może okazać się kłopotliwe – dla mnie było. Znacznie łatwiej nałożyć kroplę izomaltu na ozdobę, która leży poziomo niż na taką która jest w pionie.
Jak uzyskać różne odcienie ozdób?
Jeżeli chcesz aby niektóre serca były jaśniejsze a inne ciemniejsze, zacznij od dodania niewielkiej ilości barwnika. Wymieszaj i wylej część izomaltu do foremek. Do reszty izomaltu dodaj kolejną porcję barwnika, wymieszaj i wylej do foremek. Możesz powtarzać te kroki wielokrotnie – wszystko zależy od tego ile odcieni jednego koloru chcesz uzyskać. Jeżeli pozostały w garnku izomalt zastygnie, to wystarczy go ponownie podgrzać.
Użycie palnika gazowego
Moja mata ma na środku wzór, który niestety odbija się na izomalcie. Dlatego też izomalt wylałam po bokach, tam gdzie mata jest gładka. Jeżeli jednak jakiś wzór odciśnie się na ozdobie, możesz delikatnie podgrzać powierzchnię izomaltu palnikiem.
Czasami ozdoby z izomaltu stają się matowe, w takim przypadku palnik również okazuje się przydatny – po ogrzaniu izomalt nabiera blasku. Rób to jednak bardzo delikatnie i równomiernie ponieważ powierzchnia izomaltu może się “pofalować”.
Jak zabezpieczyć ozdoby z izomaltu?
Izomalt jest bardzo wrażliwy na wilgoć. Dlatego ozdoby z izomaltu przechowuj w suchym i szczelnym pojemniku. A najlepiej przygotuj tuż przed podaniem.
Jeżeli chcesz przygotować ozdoby z wyprzedzeniem warto zabezpieczyć je bezbarwnym lakierem spożywczym w sprayu. Dzięki niemu izomalt wygląda pięknie i błyszcząco przez długi czas. Spryskując ozdoby lakierem spożywczym zwróć uwagę na powierzchnię na której się znajdują – lakier zostawia trudne do usunięcia ślady. Ja położyłam moje serca na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia – spryskałam lakierem jedną stronę ozdób, poczekałam do wyschnięcia i tak samo postąpiłam z drugą stroną.
Nie wyrzucaj resztek!
Może okazać się, że przygotowałaś zbyt dużo izomaltu lub ozdoba pokruszyła się podczas wyciągania z formy – nic nie szkodzi. Resztki przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. Raz rozpuszczony, a nawet zabarwiony izomalt można rozpuścić ponownie. Pamiętaj jednak, że dotyczy to izomaltu, który NIE został zabezpieczony lakierem spożywczym.
Ozdoby – serca z izomaltu
Izomalt – brzmi skomplikowanie, ale wcale taki nie jest. Spróbuj i przekonaj się sama. W bardzo krótkim czasie możesz wykonać atrakcyjną dekorację – przygotowanie takich serc zajęło mi tylko pół godziny. Gwarantuję Ci, że efekt Cię zaskoczy!
Magda
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!