“Domowe lody Magnum” – w zasadzie nie wiem czy te lody zasługują na taką nazwę. A to dlatego, że są o niebo smaczniejsze niż klasyczne Magnum. 🙂
Bazą tego deseru są wegańskie lody o smaku masła orzechowego. Tak, wiem co sobie myślisz – wegańskie lody nie mogą być smaczne, bo idealne lody muszą mięć w sobie dużo pysznej, tłustej śmietanki. Ale okazuje się, że mleko kokosowe świetnie ją zastępuje, a takie wegańskie lody to niebo w gębie! Serio, serio, sama byłam zdziwiona. 🙂
Przygotowanie takich lodów jest bardzo proste i wymaga jedynie 4 składników. Co ważne – spokojnie przygotujesz je bez specjalnej maszyny.
Wewnątrz umieściłam słony karmel, który tak doskonale łączy się z lodami, że nie da się tego opisać! Zwieńczeniem deseru jest czekolada pękająca, gdy próbujesz się dostać do pysznego wnętrza.
To najlepsze lody jakie w życiu jadłam i czuję, że Tobie też zasmakują. 🙂
Jak przygotować domowe lody Magnum o smaku masła orzechowego z solonym karmelem?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*
- forma silikonowa do lodów (użyłam dużej formy, ale możesz skorzystać z mniejszej)
- patyczki do lodów wielorazowe (polecam!) lub jednorazowe
- mata silikonowa
- waga kuchenna (np. taka)
- silikonowa szpatułka
- garnek, pojemnik do zamrażania
- mikser/blender
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Domowe lody Magnum – opis wykonania krok po kroku:
Z poniższego przepisu wykonasz 4 duże lody.
Wegańskie lody o smaku masła orzechowego – przepis
Użyłam gładkiego masła orzechowego, ale wersja “crunchy” też może być ciekawa. Przy wyborze masła zwróć uwagę na skład – powinny się tam znajdować wyłącznie orzeszki (ewentualnie niewielki dodatek soli).
Zamiast masła orzechowego możesz użyć pasty pistacjowej, z orzechów laskowych lub innej.
Cukier trzcinowy możesz zastąpić białym.
Przygotowałam lody z różnych mlek kokosowych i najlepszą konsystencję oraz smak miały te przygotowane na lidlowym mleku w puszce. Jest też najlepsze pod względem składu, dlatego bardzo je polecam.
AKTUALIZACJA 03.07.2024r
Mleko kokosowe z Lidla zmieniło skład. Zajrzyj do naszego zestawienia, w którym przeanalizowałyśmy składy mlek kokosowych dostępnych w sklepach.
Składniki (na ok 500 ml lodów):
- 1 puszka mleka kokosowego (400ml)
- ⅓ szklanki masła orzechowego (ok. 100g)
- ¼ szklanki cukru trzcinowego (ok. 50g)
- duża szczypta soli
1. Wszystkie składniki podgrzej do wrzenia i gotuj jeszcze przez 5 minut, cały czas mieszając. Masa lekko zgęstnieje. Odstaw mieszankę do ostudzenia, a potem włóż do lodówki na co najmniej godzinę.
2. Przełóż masę do szczelnego pojemnika i umieść w zamrażarce. Co 30 minut blenduj lub miksuj lody, aby rozbić powstałe kryształki lodu. Postępuj tak do momentu aż lody nabiorą odpowiedniej konsystencji. Z moich obserwacji wynika, że miksowanie trzeba powtarzać ok 10 razy.
Masz maszynę do lodów? Użyj jej!
Maszyna do lodów bardzo skróci czas przygotowania lodów. Podstępuj tak jak w punkcie pierwszym, a następnie przełóż masę orzechową do zmrożonej misy i ukręć pyszne lody. 🙂
Solony karmel – przepis
Zwykle przygotowuję solony karmel z dodatkiem masła, ale tym razem z niego zrezygnowałam. Dzięki temu karmel po zamrożeniu nie staje się zbyt twardy, a smakuje chyba nawet lepiej niż oryginał.
Z poniższego przepisu otrzymasz więcej karmelu niż będziesz potrzebowała do lodów. Nie polecam Ci jednak zmniejszania przygotowywanej porcji, bo istnieje ryzyko, że gdy zaczniesz próbować to do lodów nic już nie zostanie. 😉
Składniki:
- 100 g cukru
- 75 ml śmietanki 30% lub 36%
- ½ łyżeczki soli
1. Cukier umieść w garnku i podgrzewaj na średnim ogniu. Może się zbrylić, ale po chwili stanie się płynny. Możesz czasem mieszać cukier silikonową szpatułką.
2. Karmel musi nabrać bursztynowego koloru. Jednak uważaj – nie podgrzewaj go zbyt długo, bo przypalony stanie się gorzki. Jeśli karmel się przypali, to nie dodawaj do niego pozostałych składników. Uwierz – nie będziesz zadowolona z ostatecznego smaku. Po prostu zrób karmel jeszcze raz.
3. Dodaj śmietankę i sól. Uważaj bo mieszanka zacznie się pienić. Podgrzewaj cały czas mieszając aż sos stanie się jednolity. Zdejmij garnek z kuchenki.
4. Słony karmel przelej do słoiczka. Możesz go przechowywać w lodówce do 7 dni.
Domowe lody Magnum – składanie deseru (metoda I)
Do “oblania” lodów użyłam czekolady deserowej. Moim zdaniem pasuje tutaj najlepiej, jednak połączenie deserowej i mlecznej czekolady też będzie w porządku.
Czekoladowe skorupki
Składniki:
- 200 g deserowej czekolady (lub pół na pół z mleczną)
1. Przygotuj formę na lody (musi być czysta i sucha!), a czekoladę rozpuść delikatnie (zatemperuj) w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej. Dokładnie proces opisałam w tym wpisie:
2. Rozpuszczoną czekoladą wysmaruj dokładnie spód i boki foremki.
3. Włóż do formy patyczek.
Jeśli, tak jak ja, używasz patyczków lustrzanych to włóż je spodem (białą stroną) do góry. Dzięki temu po wyjęciu lodów błyszcząca strona będzie z przodu.
4. Odstaw formę żeby czekolada zastygła. Możesz przyspieszyć ten proces wkładając ją do lodówki.
Moja forma z Aliexpress jest skonstruowana tak, że dziurka na patyczek jest nieco zbyt nisko, przez co patyczki przekrzywiają się. Żeby temu zaradzić układam na nich matę silikonową.
Wypełnianie formy lodami i solonym karmelem
Za wypełnianie formy lodami warto zabrać się od razu po przygotowaniu masy lodowej, ponieważ wtedy będą miały odpowiednią konsystencję. Jeśli lody orzechowe przygotujesz wcześniej to w zamrażarce mocno stwardnieją. Trzeba je wtedy wyjąć z zamrażarki na kilkanaście minut żeby lekko odtajały i zblendować/zmiksować.1. Do czekoladowych skorupek wyłóż lody wpychając je pod patyczek. Wypełnij formę w 2/3.
2. Na środek wylej niepełną łyżeczkę karmelu.
3. Przykryj karmel lodami. Nie wypełniaj formy po brzegi, pozostaw nieco miejsca na wylanie czekolady.
4. Formę umieść w zamrażarce na ok. godzinę aż lody stwardnieją.
5. Tuż przed wyjęciem lodów z zamrażarki rozpuść pozostałą czekoladę.
6. Na jeden z lodów wylej płynną czekoladę.
7. Szybko rozprowadź przy pomocy szpatułki. Czekolada w kontakcie z lodami zastyga niemal natychmiast.
8. W ten sposób zamknij wszystkie lody.
9. Szpatułką zeskrob czekoladę z formy wokół lodów. Dzięki temu Twoje lody będą miały ładne, proste brzegi.
10. Lody włóż na kilka minut do zamrażarki, a następnie wyjmij je z formy. Żeby to zrobić odegnij formę w dół, aż cała powierzchnia czekolady odklei się od formy, a potem popchnij patyczek do środka.
Domowe lody Magnum – składanie deseru (metoda II)
Składniki:
- ok 500 deserowej czekolady
- łyżeczka oleju kokosowego (opcjonalnie)
1. Wypełnij foremkę masą lodową i karmelem. Włóż patyczek i zamroź lody.
2. Zamrożone lody maczaj w rozpuszczonej czekoladzie przelanej do wysokiej szklanki/miski. Pozwól nadmiarowi czekolady spłynąć. Możesz przy wyciąganiu delikatnie przejechać spodem loda o brzeg szklanki pozbywając się nadmiaru czekolady. Odczekaj chwilę aż czekolada zastygnie i odłóż loda na matę silikonową lub papier do pieczenia. Najlepiej od razu wkładaj je do zamrażarki, ponieważ pod wpływem ciepłej czekolady szybciej się rozpuszczają.
Metoda I czy II?
Polecam skorzystanie z metody I bo skorupka z czekolady jest w niej cieńsza i łatwiej uzyskać ładny efekt. Natomiast przewagą metody II jest to, że czekolada nie zmienia wyglądu po rozmrożeniu (jest jednolita i bez przebarwień) a przygotowanie lodów w ten sposób jest dużo szybsze.
W metodzie I po rozmrożeniu skorupki pojawiają się przebarwienia na czekoladzie (prawdopodobnie to wina formy). Jednak umówmy się – jeśli nie chcesz tych lodów fotografować to nie będzie Ci to przeszkadzało bo zostaną zjedzone nim ktokolwiek coś zauważy. 😉
Do metody I wystarczy 200 g czekolady, a w metodzie II potrzebujesz przynajmniej 500 g (z czego spora część pozostanie niewykorzystana).
Domowe lody Magnum o smaku masła orzechowego z solonym karmelem
Zanim wypróbujesz ten przepis, muszę Cię ostrzec o skutkach ubocznych. Po zjedzeniu tych lodów kupne mogą przestać Ci smakować. 😉 Ja właśnie przez to przechodzę – ostatnio wszystkie lody z lodziarni są dla mnie niewystarczająco smaczne i mam ochotę je przygotować samodzielnie. Mimo wszystko nie żałuję, że przygotowałam te domowe lody bo tak pysznych dawno nie jadłam. Mam nadzieję, że i Ty przekonasz się jakie są wspaniałe.
Smacznego! 🙂
Aneta
Przepis na lody o smaku masła orzechowego pochodzi z bloga Jadłonomia.
Szukasz pracy jako cukiernik? Zajrzyj do ofert pracy w serwisie Jooble.
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!