Pomysł na szarlotkowe ptysie z kruszonką był na naszej liście już od dawna, a dokładniej od ostatnich urodzin bloga, kiedy to w ramach wyzwania konkursowego jedna z naszych obserwatorek zaproponowała nam taki deser. Nasza realizacja różni się trochę od tej zaproponowanej przez Angelikę, ale główny smak pozostał bez zmian. Te ptysie to niebo w gębie!
Środek ptysi to klasyczne szarlotkowe nadzienie, do którego najlepiej użyć jabłek Szara Reneta lub Antonówka (te ładnie wyglądające jabłka z marketu, moim zdaniem, nie nadają się). Lubimy nieszablonowe rozwiązania dlatego postanowiłyśmy przygotować urocze koszyczki z ciasta parzonego. Udekorowałyśmy je malinową żelką w kształcie kulek, które przypominają malutkie jabłuszka.
Jak przygotować szarlotkowe ptysie z kruszonką – koszyczki z ciasta parzonego?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- silikonowa mata perforowana ze wzorem lub bez (zamiennie możesz użyć zwykłej maty lub papieru do pieczenia)
- rękawy cukiernicze wielorazowe lub jednorazowe
- tylka 1a z okrągłą końcówką
- okrągły wykrawacz o średnicy 4,5 cm (korzystam z takiego zestawu wykrawaczy)
- 2 maty silikonowe lub 2 arkusze papieru do pieczenia
- wałek do ciasta np. taki
- listwy dystansowe o grubości 3 mm (opcjonalnie)
- forma na małe kulki (najlepiej od razu 2 formy)
- szpatułka silikonowa, drewniana łyżka
- mikser
- waga kuchenna
- miski, garnek
- sitko
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Szarlotkowe ptysie z kruszonką – koszyczki z ciasta parzonego. Opis wykonania krok po kroku
Z podanych proporcji wykonasz około 16 ptysi.
Ptysie z kruszonką – przepis
Składniki na kruszonkę:
- 40 g miękkiego masła
- 50 g cukru trzcinowego
- 50 g mąki pszennej
- pół łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
Składniki na ciasto parzone:
- 60 ml wody
- 60 ml mleka
- 50 g masła
- 1 płaska łyżeczka cukru
- szczypta soli
- 75 g mąki pszennej
- 120 g jaj (2-3 jaja)
- pół łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
Zacznij od przygotowania kruszonki.
1. Masło, cukier trzcinowy, mąkę i cynamon umieść w misie miksera i wymieszaj. Kruszonkę możesz też zagnieść dłonią.
2. Ciasto rozwałkuj pomiędzy dwoma matami silikonowymi lub dwoma arkuszami papieru do pieczenia na grubość około 2-3 mm. Aby równo rozwałkować ciasto wykorzystaj listwy dystansowe. Tak przygotowaną kruszonkę włóż do zamrażarki na co najmniej godzinę.
3. Za pomocą okrągłego wykrawacza o średnicy 4,5 cm wytnij z ciasta krążki.
Przygotowanie ciasta parzonego
1. Wodę, mleko, masło, sól i cukier podgrzej w garnuszku.
2. Zdejmij garnek z kuchenki i jednym ruchem wsyp przesianą mąkę i cynamon. Wymieszaj i ponownie ustaw na palniku. Podgrzewaj ciągle mieszając przez 2 minuty. Gotowe ciasto powinno być gładkie, szkliste i będzie odchodziło od ścianek garnka.
3. Ciasto przełóż do misy miksera i mieszaj płaską końcówką na najniższych obrotach aż ciasto wystygnie do temperatury 50°C.
4. Jajka rozkłóć w osobnej miseczce. Następnie dodawaj stopniowo do ostudzonego ciasta, mieszając cały czas na niskich obrotach płaskim mieszadłem. Po dodaniu 3/4 jajka sprawdź konsystencję ciasta – na uniesionym do góry mieszadle delikatnie spływa na kształt litery V.
Dla pewności weź odrobinę ciasta między dwa palce i rozciągnij je (tak jak na filmie poniżej). Na dolnym palcu powinien utworzyć się szpic, który delikatnie opada. Jeżeli tak się nie dzieje to znaczy, że ciasto jest zbyt gęste. W takiej sytuacji dodaj odrobinę pozostałej masy jajecznej i sprawdź konsystencję.
6. Gotowe ciasto przełóż do rękawa cukierniczego zakończonego okrągłą tylką. Dwie łyżki ciasta odłóż do jednorazowego worka i odstaw na bok – będzie potrzebne później do przygotowania uchwytów. Za pomocą skrobki przesuń ciasto w stronę otworu tak, aby pozbyć się pustych przestrzeni.
Formowanie i pieczenie ptysi
1. Na blachę wyłożoną matą perforowaną lub papierem do pieczenia wyszprycuj ptysie o średnicy około 4,5 cm. Zachowaj odstępy ponieważ ptysie mocno urosną.
Korzystałam z maty perforowanej, na której zaznaczone są już okręgi. Jeżeli masz matę bez wzoru to brzegi okrągłego wykrawacza zanurz w mące, następnie odciskaj kształt na macie. Natomiast, gdy używasz papieru do pieczenia, to na odwrocie narysuj okręgi.
2. Na wyszprycowanym cieście ułóż krążki z kruszonki.
3. Włóż do piekarnika nagrzanego do 190°C w trybie góra-dół. Po 10 minutach temperaturę obniż do 170°C i piecz przez kolejne 25-30 minut. Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia, ponieważ ptysie opadną. Wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i pozostaw w nim ptysie przez około 30 minut. Potem wyjmij ptysie i pozostaw do całkowitego wystudzenia.
Uchwyty z ciasta parzonego
Ciasto na uchwyty może poczekać w rękawie cukierniczym do czasu aż upieczesz ptysie z kruszonką. Nie można ich upiec razem z ptysiami ponieważ są małe i pieką się znacznie krócej.
Odetnij końcówkę rękawa cukierniczego z resztą ciasta – otwór powinien być mały, tak aby uchwyty nie były zbyt grube (pamiętaj, że ciasto podczas pieczenia urośnie). Uformuj półokręgi o średnicy niewiele większej od średnicy formowanych wcześniej ptysi. Następnie piecz w 190°C w trybie góra-dół przez około 10-15 minut. Obserwuj ciasto, żeby się nie przypaliło.
Kiedy przygotować ptysie?
Ptysie z kruszonką najlepiej smakują w dniu pieczenia. Potem, niestety, w zależności od panujących wokół warunków, szybko łapią wilgoć i miękną lub zsychają się. Zdarza mi się jednak upiec je dzień wcześniej – wtedy przechowuję puste ptysie (bez nadzienia) w zamkniętym piekarniku, a nadziewam dopiero przed podaniem. Szarlotkowe nadzienie sprawia, że ptysie bardzo szybko miękną.
Nadzienie szarlotkowe – przepis
Składniki:
- 700 g jabłek – waga po obraniu i wycięciu gniazd nasiennych (najlepiej Antonówka lub Szara Reneta)
- 4 łyżki cukru trzcinowego
- 1 łyżka masła
- 1,5 łyżeczki cynamonu
- 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
- woda – opcjonalnie w zależności od tego jaka odmiana jabłek została użyta
1. Jabłka obierz, wytnij gniazda nasienne, a następnie pokrój w drobną kostkę.
2. W rondelku rozpuść łyżkę masła, dodaj cukier i wymieszaj.
3. Wsyp połowę jabłek i oprósz przyprawami – cynamonem i gałką muszkatołową.
4. Duś pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu, aż jabłka zmiękną i zaczną się rozpadać. Jeżeli używasz mało soczystej odmiany jabłek to dolej trochę wody, aby jabłka się nie przypaliły.
5. Następnie dodaj drugą połowę jabłek i dalej duś po przykryciem aż zmiękną, ale wciąż będą w kawałkach. Jeżeli będzie potrzeba to znowu dolej trochę wody.
Jabłka dodaję w dwóch turach – dzięki temu część jabłek rozpada się tworząc pyszny mus, a część wciąż pozostaje w kawałkach.
6. Nadzienie szarlotkowe wystudź, a następnie przełóż do rękawa cukierniczego.
Malinowe jabłuszka do dekoracji koszyczków z ciasta parzonego
Z podanych proporcji przygotujesz około 64 małych, okrągłych żelek. Będziesz potrzebowała dwóch form z okrągłymi otworami lub będziesz musiała przygotować “jabłuszka” w dwóch turach.
Składniki:
- 300 g malin (mogą być mrożone)
- 40 g cukru
- 8 g żelatyny (2 łyżeczki)
1. Żelatynę zalej niewielką ilością wody i odstaw do napęcznienia.
2. Maliny (mrożonych nie rozmrażaj wcześniej) wraz z cukrem umieść w garnku i podgrzewaj do czasu aż cukier się rozpuści a owoce staną się miękkie i rozpadną się.
3. Przetrzyj maliny przez sitko, aby pozbyć się pestek.
4. Do gorącego puree owocowego dodaj napęczniałą żelatynę i wymieszaj tak, aby całkowicie się rozpuściła.
5. Żelkę przelej do silikonowej formy z otworami w kształcie bardzo małych kulek. Tak przygotowaną żelkę wystudź, a następnie wstaw do zamrażarki.
Szarlotkowe ptysie z kruszonką – składanie i nadziewanie koszyczków z ciasta parzonego
1. Od spodu każdego ptysia wytnij podłużne otwory.
2. Długość i szerokość otworów dopasuj do wielkości uchwytów.
3. Wypełnij ptysie nadzieniem jabłkowym.
4. Włóż do otworu uchwyty.
5. Na każdym koszyczku umieść kilka okrągłych żelek malinowych. Rozpuść w kąpieli wodnej lub mikrofalówce niewielką ilość czekolady, przełóż do rękawa cukierniczego i wyszprycuj małe ogonki na każdym “jabłuszku”.
Szarlotkowe ptysie z kruszonką – koszyczki z ciasta parzonego
Możesz przygotować ptysie w kształcie koszyczków z “jabłuszkami” albo po prostu ptysie z kruszonką z nadzieniem szarlotkowym bez udziwnień. Wybór należy do Ciebie. Niezależnie jaką decyzję podejmiesz, zjesz niezwykle pyszny i aromatyczny deser – idealny na jesienne popołudnia.
Smacznego!
Magda
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!