Sylwester i karnawał kojarzą mi się z błyskiem. Brokat we włosach i na sukienkach to nieodzowny element tego okresu. A co powiesz na jadalny brokat na Twoim torcie? Jego przygotowanie jest banalnie proste, a składa się tylko z trzech składników – żelatyny, wody i barwnika spożywczego.
Już nie raz pisałam o tym, że jakiś przepis powinien pojawić się na blogu dawno temu a ja za długo z tym zwlekałam. Jednak żaden nie czekał tak długo jak ten. 😉 Wiesz kiedy zaczęłam testować masę żelatynową na brokat? Aż wstyd się przyznać bo było to w styczniu. Tak – rok temu! Błyszczący arkusz wyszedł bardzo obiecując, po czym wylądował w szufladzie na 10 miesięcy. Było tyle innych pomysłów do realizowania! Ale postanowiłam do niego wrócić właśnie teraz, bo kiedy będzie na to lepszy czas?
Aktualizacja 31.08.2021
W podobny sposób udało mi się przygotować jadalne cekiny. Jeśli interesuje Cię ten temat to zajrzyj do tutorialu
Tutorial jadalne cekiny z żelatyny
Jak zrobić jadalny brokat z żelatyny?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- długa szpatuła (ewentualnie nóż kuchenny)
- błyszczący barwnik spożywczy w proszku (używam Wow Kolor)
- mata silikonowa lub folia rantowa
- młynek do kawy lub malakser (do zmielenia brokatu)
- waga kuchenna (np. taka)
- łyżeczka, miseczka, garnek
- pędzelek
- nożyczki
- woda lub klej cukrowy (do przyklejenia brokatu)
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Jak zrobić jadalny brokat z żelatyny czyli błyszczącą ozdobę tortu? Opis wykonania krok po kroku
Na początek muszę wyjaśnić istotną sprawę.
Jadalny czy przeznaczony do kontaktu z żywnością?
Ważną sprawą przy tego typu ozdobach jest ich jadalność. Większość błyszczących barwników ma oznaczenie “do kontaktu z żywnością, niejadalne”. To znaczy, że możesz ich użyć wyłącznie do ozdób, które nie będą spożywane. Do nakładania czegokolwiek na cały tort lepiej użyć barwników, które są jadalne.
Ja najczęściej korzystam z pyłkowych barwników WOW Kolor. Mają piękne kolory, dobrze kryją i są jadalne (producent podaje, że stworzono je z pigmentów pochodzenia mineralno – naturalnego).
Oddzielną kwestią są wrażenia smakowe po zjedzeniu brokatu. Nie jest on niesmaczny, raczej ma neutralny smak, jednak żelatyna lubi przyklejać się do podniebienia podczas jedzenia co może być irytujące (choć zauważyłam, że nie wszystkim przeszkadza). Dla mnie konsystencja brokatu była niemiła, dlatego nie jadłam go i zostawiłam na talerzyku wraz z tynkiem.
Barwnik w proszku czy farbka?
Użyłam barwników w proszku bo po prostu lubię je najbardziej. Jestem przekonana, że można tutaj użyć również metalicznych farbek jadalnych ale konieczne będzie zmniejszenie ilości wody (np. gdy używasz jednej łyżki farbki, to do żelatyny dodaj o jedną łyżkę wody mniej).
Błyszczący jadalny brokat – przepis
Składniki:
- 30 g żelatyny
- 110 g wody
- 1 łyżeczka barwnika w proszku
Przygotowanie masy żelatynowej
1. Żelatynę zalej wodą i odstaw na kilka minut aż napęcznieje. Potem garnuszek postaw na małym gazie i podgrzej żelatynę tylko do momentu rozpuszczenia. Możesz żelatynę podgrzać w mikrofalówce sprawdzając co kilka sekund czy jest już gotowa.
2. Ściągnij z ognia i odstaw na 2 minuty. Później zbierz pianę, która utworzyła się na powierzchni.
3. Dodaj barwnik w proszku i dokładnie wymieszaj.
Rozprowadzanie masy
1. Żelatynę wylej na matę silikonową lub folię rantową.
2. Długą szpatułą lub nożem rozprowadzaj masę po macie. Działaj dość szybko, ponieważ żelatyna zaczyna zastygać. Zakończ, gdy masa zacznie się “ciągnąć” za szpatułą.
Żeby efekt był odpowiedni to grubość warstwy powinna być możliwie cienka, ale na tyle gruba żeby wzory na macie pod spodem nie były wyraźnie widoczne.
Suszenie jadalnego brokatu
Pierwszym sposobem jest pozostawienie masy na blacie kuchennym. Jednak żelatyna schnie długo i zdarza się, że grubsze płaty nie zdążą wyschnąć przez noc.
Dlatego postanowiłam sprawdzić czy można żelatynę wysuszyć w piekarniku. Okazuje się, że jest to możliwe. Nastaw piekarnik na najniższą możliwą temperaturę (u mnie to 40°C) i susz masę przy uchylonych drzwiczkach. Może to trwać godzinę, a nawet dłużej. W czasie suszenia warto kilka razy odwrócić blaszkę, to przyspieszy proces.
Rozdrabnianie jadalnego brokatu
1. Wysuszoną żelatynę potnij na małe kawałki podobnej wielkości.
2. Brokat przełóż do młynka do kawy. Nie dodawaj go jednorazowo zbyt dużo, bo to uniemożliwi zmielenie całej partii na podobnej wielkości kawałki.
3. Zmiel brokat, sprawdzając co kilka sekund czy jest już odpowiedni.
4. Nie polecam mielenia zbyt drobno, ponieważ większe kawałki zdecydowanie lepiej wyglądają na torcie i bardziej odbijają światło niż brokatowy pyłek. Brokat możesz przechowywać w szczelnym pojemniku nawet kilka miesięcy.
Mata silikonowa czy papier do pieczenia?
Często można ich używać zamiennie, ale nie w tym przypadku. Trudno rozprowadzić żelatynę na papierze do pieczenia, ponieważ zaczyna się on wyginać. Ale największym problemem jest to, że po wysuszeniu żelatyna staje się matowa, a nie o taki efekt chodzi.
Zdecydowanie polecam użycie maty silikonowej lub folii rantowej. W przypadku folii arkusz żelatynowy wychodzi wyjątkowo gładki. Trzeba jednak pamiętać, że producent nie zaleca używania jej w piekarniku (choć może tak niska temperatura nie stanowi problemu?).
Ozdabianie tortu
Jestem przekonana, że najlepszym sposobem na pokrycie tortu brokatem jest wysypanie go na blachę i turlanie po niej tortu. Nie sprawdziłam tej metody, bo zwyczajnie się boję. Wszystkie manipulacje polegające na podniesieniu samego tortu przyprawiają mnie niemal o zawał serca.
Postanowiłam “wklepać” brokat w tort. Okazało się, że nie jest to takie proste. Do twardego tynku żelatyna nie bardzo chce się przyklejać, a miękki tynk łatwo uszkodzić. Dobrym wyjściem jest posmarowanie tynku klejem cukrowym, do niej brokat przykleja się z łatwością. Próbowałam smarować tort wodą ale efekt nie był zadowalający.
Przechowywanie
Przechowywanie w lodówce nie wpływa na wygląd brokatu. Jedyne co zauważyłam to, że po dwóch dnia żelatyna jakby nieco zmiękła i trochę przyjemniej się ją jadło. 🙂
Jadalny brokat z żelatyny czyli błyszcząca ozdoba tortu.
Jak Ci się podoba taka dekoracja? Możesz mi wierzyć – na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach. 🙂
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
Aneta
We wpisie posiłkowałam się wpisem na temat jadalnego brokatu zamieszczonym na blogu Sugar Geek Show.
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
2 Replies to “Jadalny brokat z żelatyny czyli błyszcząca ozdoba tortu. Tutorial”