Tutorial jadalne cekiny z żelatyny – błyszcząca ozdoba tortu

Kto by pomyślał, że do stworzenia pięknej dekoracji na tort wystarczy żelatyna, woda i barwnik? Byłam zaskoczona, gdy odkryłam że właśnie z tych trzech składników można zrobić jadalny brokat na tort. Podczas tworzenia wpisu na ten temat zauważyłam, że z arkuszów żelatyny można wycinać różne kształty. Użyłam zwykłego biurowego dziurkacza i tak powstały jadalne cekiny z żelatyny!

Przygotowanie tej dekoracji nie jest trudne, ale zajmuje sporo czasu. Ale to nic – dla tego efektu na prawdę warto się poświęcić. Jadalne cekiny na torcie prezentują się niesamowicie. Po prostu WOW!

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu

Jak zrobić jadalne cekiny z żelatyny?

Kliknij tutaj żeby pobrać listę potrzebnych narzędzi i składników.

Potrzebne narzędzia*:

*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu, potrzebne narzędzia, mata silikonowa, barwniki jadalne, nożyczki, dziurkacz biurowy, pęseta, szpatłuka cukiernicza

Kod rabatowy na zakupy!

Mamy dla Ciebie rabat na zakupy w:

Z kuponem rabatowym “cakeitpl” otrzymasz zniżkę na całe zamówienie!

POBIERZ DARMOWY EBOOK

Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!

Jak zrobić jadalne cekiny z żelatyny? Opis wykonania krok po kroku

Kilka słów o cekinach

Na początek muszę wyjaśnić istotną sprawę.

Jadalny czy przeznaczony do kontaktu z żywnością?

Większość metalicznych barwników ma oznaczenie “do kontaktu z żywnością, niejadalne”. Czyli można nimi malować ozdoby, które nie będą spożywane. Takich produktów nie należy nakładać bezpośrednio na tort, a tylko na elementy, które zostaną usunięte przed konsumpcją.

Najczęściej korzystam z pyłkowych barwników WOW Kolor, które mają piękne kolory, dobrze kryją i są jadalne (producent podaje, że stworzono je z pigmentów pochodzenia mineralno – naturalnego). Możesz nimi malować co tylko chcesz – również tynk.

Jak smakują cekiny?

Nie są one niesmaczne, raczej mają neutralny smak, jednak żelatyna przykleja się do podniebienia co nie jest przyjemne. Ja zostawiłam cekiny na talerzyku wraz z tynkiem.

Czy można użyć barwników w żelu?

Niestety nie. Arkusze żelatynowe kruszą się podczas wycinania kółek. Do tego przepisu polecam wyłącznie barwniki w proszku.

Jadalne cekiny z żelatyny – przepis

Składniki:

  • 30 g żelatyny
  • 110 g wody
  • 1/2 łyżeczki metalicznego barwnika w proszku (użyłam WOW Kolor Silver Lustre)
  • niewielkie ilości barwników w proszku (w różnych kolorach)

Metaliczny barwnik sprawia, że cekiny nabierają ładnego blasku, nie rezygnuj z niego.

Przygotowanie masy żelatynowej

1. Żelatynę zalej wodą i odstaw na kilka minut aż napęcznieje. Potem garnuszek postaw na małym gazie i podgrzej żelatynę tylko do momentu rozpuszczenia. Możesz także podgrzać ją przez kilka sekund w mikrofalówce.

 

rozpuszczanie żelatyny

2. Odstaw na 2 minuty. Jeśli na powierzchni pojawi się piana to zbierz ją.

mieszanie masy żelatynowej z barwnikiem pyłkowym srebrnym

3. Dodaj barwnik w proszku i dokładnie wymieszaj.

mieszanie masy żelatynowej z barwnikiem pyłkowym srebrnym4. Jeśli znów powstała piana to zbierz ją z powierzchni.

mieszanie masy żelatynowej z barwnikiem pyłkowym srebrnym

5. Do oddzielnych miseczek przelewaj około 1 łyżki żelatyny i mieszaj z barwnikami. Ja użyłam 7 różnych kolorów aby stworzyć tęczę. Najlepiej zabarwić jedną porcję, wylać na matę i dopiero zabrać się za kolejną, ponieważ żelatyna w miseczkach będzie szybko zastygała. W czasie barwienia możesz trzymać garnek z żelatyną na minimalnym ogniu aby masa pozostała ciepła.

barwienie masy żelatynowej barwnikiem w proszku

Rozprowadzanie masy

1. Żelatynę wylej na matę silikonową lub folię rantową.

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu, rozprowadzanie zabarwionej żelatyny szpatułką na macie silikonowej2. Szpatułą lub nożem rozprowadź masę. Działaj dość szybko, ponieważ żelatyna zastyga. Zakończ, gdy masa zacznie się “ciągnąć” za szpatułą. Staraj się rozprowadzić masę możliwie cienko. Zbyt gruba warstwa może się kruszyć podczas dziurkowania.

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu, rozprowadzanie zabarwionej żelatyny szpatułką na macie silikonowej3. Rozprowadź wszystkie kolory – mieszczą się po dwa na jednej macie silikonowej.

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu, arkusze żelatynowe barwione, maty silikonowe

Suszenie masy żelatynowej

Są na to dwa sposoby:

Metoda I

Pozostaw maty z żelatyną na blacie kuchennym. Wyschną same, jednak zajmie to sporo czasu – kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin zależnie od grubości arkuszy, temperatury i wilgotności powietrza.

Metoda II

Dużo szybciej wysuszysz żelatynę w piekarniku. Ustaw najniższą możliwą temperaturę (u mnie to 40°C) i susz masę przy uchylonych drzwiczkach. Może to trwać godzinę, a nawet dłużej. W czasie suszenia warto kilka razy odwrócić blaszkę, to przyspieszy proces.

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu, arkusze żelatynowe barwione, maty silikonowe

wycinanie jadalnych cekinów

1. Przy pomocy dziurkacza wycinaj z wysuszonych arkuszy żelatynowych kółeczka.

wycinanie jadalnych cekinów z żelatyny

Jeśli chcesz żeby cekiny wyglądały jak prawdziwe, to zrób dziurki w środku używając rozgrzanej igły. W moich cekinach nie ma dziurek w środku, ponieważ uznałam, że nie są konieczne. Już samo wycinanie kółeczek zajmuje sporo czasu. 🙂

Mata silikonowa czy papier do pieczenia?

Niestety w tym wypadku papier do pieczenia się nie sprawdzi. Faluje podczas rozprowadzania masy a do tego żelatyna po wysuszeniu staje się matowa. Zdecydowanie nie o taki efekt chodzi.

Polecam użycie maty silikonowej lub folii rantowej. W przypadku folii arkusz żelatynowy wychodzi wyjątkowo gładki. Trzeba jednak pamiętać, że producent nie zaleca używania jej w piekarniku (choć może tak niska temperatura nie stanowi problemu?).

Przyklejanie jadalnych cekinów do tortu

To najbardziej pracochłonna część. Każdy cekin trzeba oddzielnie przymocować do tynku przy pomocy pęsety. Odkryłam, że najlepszy efekt wizualny można osiągnąć dzięki umieszczaniu cekinów lekko pod kątem w stosunku do tortu. Trzeba wbijać cekiny w tynk, zamiast układać je na płasko.

Staraj się układać je tak, aby lekko zachodziły na siebie. Jeśli masz jakieś ubranie z cekinami to przejrzyj się jak jest zrobione, taka obserwacja bardzo ułatwia późniejszą pracę.

Tort powinien być dobrze schłodzony podczas dekorowania. Co jakiś czas odstawiaj go do lodówki, żeby obniżyć jego temperaturę.

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu

Jadalne cekiny – przechowywanie

Cekiny możesz przechowywać w temperaturze pokojowej nawet kilka miesięcy.

Nie musisz się też obawiać, że po położeniu na tort odkształcą się. Mogą być przechowywane w lodówce przez kilka dni bez szkody dla efektu.

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu Tutorial jadalne cekiny z żelatyny - błyszcząca ozdoba tortu

Tutorial jadalne cekiny z żelatyny – błyszcząca ozdoba tortu

Muszę przyznać, że układanie cekinów na torcie zajęło mi sporo czasu, ale efekt był zachwycający. Zamierzam jeszcze przetestować inne wzory z cekinów – może jakieś kwiaty? Do czego Ty użyłabyś cekinów?

Dobrego dnia!
Aneta


We wpisie posiłkowałam się wpisem na temat jadalnego brokatu zamieszczonym na blogu Sugar Geek Show.

Postaw nam wirtualną kawę, buy coffee——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.

Zapisz się na newsletter!

Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.

Już nic Cię nie ominie. :)

Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!

One Reply to “Tutorial jadalne cekiny z żelatyny – błyszcząca ozdoba tortu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *