Tartaletki malinowa chmurka – znany deser w nowoczesnej odsłonie

Malinowa chmurka to ciasto, które zna chyba każdy. Robi furorę na przyjęciach i zawsze znika do ostatniego okruszka. To proste smaki, które łączą się w harmonijną całość.

Swoją popularność zawdzięcza również temu, że jest prosta w przygotowaniu. Kruche ciasto, galaretka malinowa z całymi owocami, krem waniliowy i chrupiąca beza. Każdy element przygotowuje się szybko i łatwo.

Ja postanowiłam nieco utrudnić sprawę (ale tylko trochę). Zamiast kruchego ciasta przygotowałam tartaletki, sklepową galaretkę zastąpiłam domową, a z bezy wycisnęłam fantazyjne wzory. Wyszło smacznie i pięknie!

Tartaletki malinowa chmurka - znany deser w nowoczesnej odsłonie, składowe - beza, krem waniliowy, krucha tartaletka, galaretka malinowa

Domowa czy sklepowa galaretka – co wybrać?

Przez pół życia jadłam malinową chmurkę przygotowaną ze sklepowej galaretki i zawsze mi smakowała. Tym razem postanowiłam zrobić mocno malinową galaretkę samodzielnie i porównać smaki.

I w zasadzie nie było czego porównywać. Domowa smakuje niesamowicie malinowo, a sklepowa – no cóż, nie ma w niej nawet grama malin, więc w smaku jest po prostu słodka z jakimś odległym posmakiem malinowym.

Jednak to nie jedyna różnica. Nie bez znaczenia jest przecież cena – maliny są 10 razy droższe niż galaretka w proszku! Szybkość przygotowania też przemawia za sklepową galaretką. Więc co wybrać?

Myślę, że wszystko mówi reakcja mojego męża. Spróbował malinowej chmurki z kupną galaretką – powiedział, że bardzo smaczna. Potem spróbował z domową i uznał, że jest pyszna, a ta poprzednia nie była dobra. 😉

Moja rada – jeśli smakuje Ci malinowa chmurka w wersji z kupną galaretką to nie próbuj domowej. Gdy spróbujesz to już nie ma odwrotu. 🙂

Tartaletki malinowa chmurka - znany deser w nowoczesnej odsłonie, galaretka sklepowa w proszku, galaretka domowa

Jak przygotować tartaletki malinowa chmurka?

Kliknij tutaj żeby pobrać listę potrzebnych narzędzi i składników.

Potrzebne narzędzia*:

*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.

Tartaletki malinowa chmurka - potrzebne narzędzia, pędzel silikonowy, mata silikonowa, ranty perforowane, wałek do ciasta, rękaw cukiernicze, listwy dystansowe do wałkowania, mata perforowana, tylki cukiernicze

Kod rabatowy na zakupy!

Mamy dla Ciebie rabat na zakupy w:

Z kuponem rabatowym “cakeitpl” otrzymasz zniżkę na całe zamówienie!

POBIERZ DARMOWY EBOOK

Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!

Tartaletki malinowa chmurka -opis wykonania krok po kroku

Z podanego przepisu przygotujesz 8 tartaletek.

Korpusy tartaletek

Z podanych proporcji  wyjdzie 8 – 10 tartaletek. Zrobiłam 8, a z pozostałego ciasta wycięłam małe ciasteczka.

Składniki:

  • 200 g mąki pszennej
  • 90 g zimnego masła, pokrojonego w kostkę
  • 90 g cukru pudru
  • 30 g mąki migdałowej (możesz samodzielnie zmielić migdały, ale pamiętaj aby były bez skórki)
  • 1 jajko
  • 1 żółtko + 1 łyżka mleka (do posmarowania tartaletek)

Przygotowanie ciasta

1. Z pomocą miksera połącz mąki, cukier puder i masło, aż powstanie ciasto przypominające kruszonkę.

przygotowanie ciasta kruchego na tartaletki

2. Dodaj jajko i zagnieć do połączenia.

przygotowanie ciasta kruchego na tartaletki

Wylepianie rantów

1. Ciasto podziel na dwie części (1/3 i 2/3) i rozwałkuj na grubość 2-3 mm.

tartaletki malinowa chmurka - przygotowanie tartaletek2. Możesz wałkować między dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub między matami silikonowymi. Ja wybieram maty, ponieważ dzięki nim ciasto nie ma zagnieceń. Używam również listew dystansowych, które sprawiają, że rozwałkowane ciasto ma taką samą grubość w każdym miejscu.
wałkowanie ciasta na tartaletki, maty silikonowe, listwy dystansowewałkowanie ciasta na tartaletki, maty silikonowe, listwy dystansowe3. Większą część ciasta podziel na paski nieco szersze niż wysokość rantów. Ważne aby paski były proste, więc użyj długiej linijki lub listwy. Oba rozwałkowane ciasta umieść na 20-30 minut w zamrażarce.
przygotowanie tartaletek, docinanie ciasta

4. Ranty wyłóż paskami zamrożonego ciasta. Palcami dociśnij ciasto do formy.przygotowanie tartaletek, wylepianie rantów ciastem5. Nadmiar ciasta odetnij i sklej końce paska.
przygotowanie tartaletek, wylepianie rantów ciastem6. Przy pomocy rantu (który wcześniej wylepiłaś paskiem ciasta) wytnij kółko z ciasta. Aby to zrobić ułóż rant na rozwałkowanym cieście i dociśnij. Delikatnie podnieś rant i przenieś go na blaszkę wyłożoną matą perforowaną.
przygotowanie tartaletek, wylepianie rantów ciastem7. Nożem odetnij ciasto, które wystaje ponad rant. Jeśli ciasto jest już miękkie to odetnij je dopiero po schłodzeniu, dzięki temu brzegi będą równe.
przygotowanie tartaletek, odcinanie niepotrzbnego ciasta8. Widelcem nakłuj ciasto aby nie wybrzuszyło się podczas pieczenia. Wstaw blaszkę do lodówki na czas nagrzewania piekarnika.
przygotowanie tartaletek, dziurki widelcem

Pieczenie tartaletek

1. Tarty wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 170°C i piecz przez 15 – 20 minut (w trybie góra – dół). Obserwuj tarty podczas pieczenia – ciasto powinno się delikatnie zarumienić.
przygotowanie tartaletek, pieczenie2. Wymieszaj żółtko z mlekiem.

mieszanie żółtka z mlekiem, pędzel silikonowy3. Upieczone tartaletki (jeszcze ciepłe) wyjmij z rantów.
przygotowanie tartaletek, zdejmowanie rantów z upieczonych tartaletek4. Mieszanką żółtka i mleka wysmaruj dokładnie środek i brzegi ciasta. Dzięki temu tartaletki  staną się bardziej chrupiące i nie będą tak bardzo chłonęły wilgoci z nadzienia.
smarowanie tartaletek mlekiem z żółtkiem, pędzel silikonowy5. Wstaw tartaletki na 3-5 minut do piekarnika. Piecz do momentu aż się delikatnie zarumienią.
smarowanie tartaletek mlekiem z żółtkiem6. Upieczone korpusy przełóż na kratkę i pozostaw do wystudzenia.
Tartaletki malinowa chmurka - gotowy spód do tartaletekKruche spody możesz przygotować kilka dni wcześniej – przechowuj je w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Żelka malinowa – przepis

Zamiast domowej żelki malinowej możesz użyć 1 galaretki malinowej rozpuszczonej w 400 ml wody. Po wlaniu galaretki do kruchych korpusów powkładaj w nią maliny (150-200 g na pewno wystarczy).

Składniki:

  • 500 g malin (mogą być mrożone)
  • 1/2 szklanki cukru
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki żelatyny
  • 100 ml wody + 3 łyżki

1. Żelatynę zalej 3 łyżkami wody i odstaw do napęcznienia.

żelatyna

2. Maliny, cukier, sok z cytryny i 100 ml wody podgrzej do momentu rozpuszczenia cukru.

Przygotowanie frużeliny malinowej

3. Przetrzyj przez sitko aby pozbyć się pestek.

Przygotowanie frużeliny malinowej

4. Do puree dodaj żelatynę i wymieszaj. Jeśli puree nie jest już gorące to możesz  podgrzać żelatynę w garnuszku na małym ogniu lub włóż do mikrofalówki na 10-15 sekund. Odstaw żelkę do momentu aż zacznie gęstnieć.

Przygotowanie frużeliny malinowej

Beza – przepis

Składniki:

  • 1 białko (ok 30 g)
  • 50 g drobnego cukru do wypieków

Ubijanie bezy

1. Białka umieść w metalowej lub szklanej misie. Miska powinna być czysta i sucha, a białka  dobrze oddzielone od żółtek (nawet niewielka ilość żółtka sprawi, że beza nie ubije się prawidłowo).

Idealna pavlova, ubijanie bialek na bezę francuską

2. Ubijaj tylko do powstania tzw. soft peaks czyli miękkich wierzchołków (piana na mieszadle utworzy wierzchołek, którego końcówka powoli opada).

Idealna pavlova, ubijanie białek na bezę francuską, soft peaks czyli miękkie wierzchołki

3. Zacznij stopniowo dodawać cukier. Po wsypaniu jednej łyżki cukru odczekaj pół minuty zanim wsypiesz następną.

Idealna pavlova, ubijanie bezy francuskiej

4. Ubijaj aż cukier całkowicie się rozpuści. Może to zająć około 10 minut. Rozetrzyj odrobinę bezy między palcami i sprawdź czy cukier się rozpuścił.

Idealna pavlova, ubijanie bezy francuskiej, jak sprawdzić czy cukier sie rozpuścił

Szprycowanie i suszenie bezy

1. Bezę przełóż do rękawa cukierniczego zakończonego ozdobną tylką. Możesz zawiązać worek gumką recepturką żeby masa nie wypływała tyłem podczas szprycowania.

Pod matą silikonową umieść kartki z narysowanymi kołami o średnicy odpowiadającej wielkości tartaletek. Jeśli używasz papieru do pieczenia to ołówkiem narysuj na nim koła, a potem odwróć papier na drugą stronę.
przygtowanie bezy, rękaw cukierniczy, mata silikonowa2. Wyciskaj bezę zygzakiem. Podczas pieczenia delikatnie urosną więc wyciskaj bezy nieco mniejsze niż wielkość narysowanych kół.
wyciskanie bezy na matę silikonową3. Bezy susz przez 2 – 2,5 godzin z funkcją termoobiegu, w temperaturze 90°C.
bezy wyciśnięte na matę silikonową

Krem waniliowy – przepis

  • 250 g śmietany kremówki 30% lub 36%
  • 125 g mascarpone
  • 1,5 łyżki cukru pudru
  • ziarenka wydrążone z 1/2 laski wanilii

1. Wszystkie składniki umieść w misie miksera i ubij do powstania sztywnego kremu. Nie mieszaj zbyt długo żeby nie przebić kremu.

Ubijanie kremu waniliowego

Krem przełóż do rękawa cukierniczego i przechowuj w lodówce do momentu składania deseru. Krem możesz przygotować dzień wcześniej.

Tartaletki malinowa chmurka – składanie deseru

1. Żelkę malinową wlej do kruchych korpusów. Wstaw do lodówki na 15-20 minut.
wypełnianie tartaletek żelką malinową2. Na żelkę malinową spiralnie wyciśnij krem waniliowy, zaczynając wyciskanie od środka tarty.
krem waniliowy i tartaletki z żelką malinową3. Tuż przed podaniem na kremie umieść bezę. Nie polecam robić tego zbyt wcześnie, ponieważ beza wchłonie wilgoć i zmięknie.
tartaletki z żelką malinową i kremem waniliowym

 

Tartaletki malinowa chmurka - znany deser w nowoczesnej odsłonie Tartaletki malinowa chmurka - znany deser w nowoczesnej odsłonie Tartaletki malinowa chmurka - znany deser w nowoczesnej odsłonie

Tartaletki malinowa chmurka - znany deser w nowoczesnej odsłonie Tartaletki malinowa chmurka - znany deser w nowoczesnej odsłonie

Tartaletki malinowa chmurka – znany deser w nowoczesnej odsłonie

Malinowej chmurki po prostu trzeba spróbować. Niezależnie czy przygotujesz klasyczne ciasto w dużej foremce czy małe tartaletki – Twoi goście będą zachwyceni.

Wszystkiego słodkiego
Aneta

 

Podstawowy przepis na malinową chmurkę pochodzi z bloga Moje Wypieki. Na potrzeby tego wpisu wprowadziłam swoje modyfikacje.

Postaw nam wirtualną kawę, buy coffee——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.

Zapisz się na newsletter!

Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.

Już nic Cię nie ominie. :)

Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *