Nadziewane faworki czyli smażone ravioli z ricottą i czekoladą

Nie lubię smażenia w głębokim tłuszczu. Bardzo. Taka ilość tłuszczu mnie przeraża. No i zawsze czuję się trochę niekomfortowo wylewając później zużyty olej. Dlatego smażę w ten sposób tylko raz w roku – na Tłusty Czwartek. Zwykle są to pączki, ale to temat już mocno ograny. Pączek jaki jest każdy wie. Więc szukałam czegoś ciekawego, nietypowego, żeby pokazać Ci nowe smaki. I znalazłam. Włoski przysmak na Tłusty Czwartek – smażone ravioli z ricottą i czekoladą.

Nadziewane faworki, ale jak to?

Podobnie jak w przepisie na deser z różową czekoladą, nie potrafiłam sobie wyobrazić jak to będzie smakowało. Ciasto podobne do faworkowego, choć jednak nieco inne, a do tego nadzienie z sera ricotta z czekoladą, skórką cytryny i cynamonem.

Ale już wiem jak smakuje. 🙂 Jak połączenie faworków i pączka! Chrupiąca otoczka skrywa smaczne, delikatne ciasto i przepyszne, idealnie skomponowane nadzienie. Nuty cynamonu i cytryny świetnie się uzupełniają, a czekolada rozkosznie rozpływa się w ustach. To taki zwykły, ale jednak niezwykły deser, który jest ciekawą alternatywą dla klasycznych faworków.

Smażone ravioli z ricottą i czekoladą czyli nadziewane faworki

Jak zrobić faworki nadziewane ricottą?

Przepis nie jest trudny, większość pracy wykonała moja 4-letnia córka świetnie się przy tym bawiąc. Polecam Ci kuchenne zabawy z dziećmi. Są relaksujące (choć sprzątanie już mniej 😉 ).

Kliknij tutaj żeby pobrać listę potrzebnych narzędzi i składników.

Potrzebne narzędzia*:

  • stolnica (najlepsza jest silikonowa, np. taka)
  • wałek do ciasta (również silikonowy najlepiej się sprawdza. np. taki)
  • okrągły nóż lub radełko (radełko sprawi, że ciasteczka będą miały ładny falowany brzeg, może być też zwykły nóż)
  • papier do pieczenia
  • folia spożywcza
  • termometr cukierniczy (nie jest konieczny ale ułatwi kontrolę temperatury)
  • waga kuchenna (np. taka)
  • linijka (np. taka, opcjonalnie)
  • pędzelek silikonowy do smarowania ciastek białkiem (np. taki)
  • miski, łyżki, trzepaczka i garnek do smażenia

*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.

przygotowanie nadziewanych faworków potrzebne narzędzia stolnica silikonowa wałek silikonowy folia spożywcza waga kuchenna pędzelek kuchenny linijka krągły nóż termometr cukierniczy

Kod rabatowy!

Kupon “cakeitpl” działa w:

POBIERZ DARMOWY EBOOK

Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!

Nadziewane faworki czyli smażone ravioli z ricottą i czekoladą – opis wykonania krok po kroku

Z ciastem pracuje się przyjemnie. U mnie było wyrabiane ręcznie, bo moja mała pomocnica bardzo chciała je sama zagnieść, ale spokojnie możesz do tego użyć miksera.

Z poniższego przepisu wykonasz ok. 30 nadziewanych faworków.

Przygotowanie ciasta

Składniki:

  • 500 g mąki
  • 100 g masła, pokrojonego na kawałki
  • 1 łyżka cukru waniliowego (nie wanilinowego)
  • 100 g cukru
  • szczypta soli
  • 1 żółtko
  • 200 ml mleka
  • olej do smażenia (dowolny, użyłam ok. 1l rzepakowego, może być też smalec)
  • 1 białko (będzie potrzebne do sklejania faworków)
  • cukier puder do oprószenia gotowych ciastek

składniki na nadziewane faworki, smażone ravioli z ricottą czekoladą skórką cytynową i cynamonem1. Do większej miski wsyp mąkę, cukier, cukier waniliowy, sól i pokrojone masło. W drugiej misce roztrzep mleko z żółtkiem.
przygotowanie ciasta na faworki, miska, trzepaczka2. Zagnieć suche składniki z masłem, nie musisz tego robić dokładnie.
przygotowanie ciasta na faworki, miska3. Do zagniecionej masy dodaj mleko z żółtkiem.
przygotowanie ciasta na faworki, miska4. I zagnieć (lub poproś o pomoc małego pomocnika 😉 ).
zagniatanie ciasta na faworki, miska5. Ciasto zawiń w folię spożywczą i umieść w lodówce na min. godzinę.
gotowe ciasto na faworki, zawinięte w folię spożywczą, gotowe do schłodzenia, folia spożywcza, mata silikonowa

Przygotowanie nadzienia do faworków

Składniki:

  • 400 g ricotty lub twarogu (zmielonego lub przetartego przez drobne sitko)
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 żółtko
  • skórka z 1 cytryny
  • 100 g cukru pudru
  • 100 g pokrojonej gorzkiej czekolady (używam Fin Care)

Aby uzyskać skórkę z cytryny umyj ją i polej wrzącą wodą. Potem zetrzyj cytrynę na drobnej tarce uważając żeby nie zetrzeć białej części znajdującej się tuż pod skórką (tzw. albedo), bo ma ona gorzki smak.

składniki do przygotowanie nadzienia do faworków1. W misce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki poza czekoladą.
przygotowanie nadzienia do faworków, miska łyżka2. Dodaj czekoladę i wymieszaj do połączenia.

Sklejanie nadziewanych faworków

1. Przygotuj potrzebne narzędzia i lekko roztrzepane białko (takim łatwiej smarować ciasto).
narzędzia potrzebne to rozmawłkowania i zlepienia faworków nóż okrągły, pędzelek, mata silikonowa, wałek silikonowy, linijka, białko, miska2. Rozwałkuj cienko ciasto. Możesz podsypać mąką jednak nie jest to konieczne.
gotowe ciasto na smażone faworki rozwałkowane, mata silikonowa, wałek silikonowy3. Im cieniej rozwałkujesz tym lepiej. Nie musisz się martwić, że zbyt cienkie ciasto się porwie – jest bardzo elastyczne.
gotowe ciasto na smażone faworki rozwałkowane, mata silikonowa, wałek silikonowy4. Ciasto potnij na paski o szerokości ok. 5 cm. Ja lubię do tego używać linijki, bo łatwiej otrzymać prostą linię.
gotowe ciasto na smażone faworki rozwałkowane i pocięte, mata silikonowa nożyk, linijka5. Paski pokrój na prostokąty o długości 10 cm.
gotowe ciasto na smażone faworki rozwałkowane i pocięte, mata silikonowa6. Brzegi prostokąta posmaruj białkiem. Nakładaj łyżeczkę twarożku na ciasto. Staraj się aby nadzienia nie było zbyt dużo, bo utrudni to sklejanie faworków. Ja zwykle daję dużo, a potem się męczę ze sklejaniem, a na koniec brakuje mi nadzienia.
sklejanie faworków z nadzieniem ciasto mata silikonowa nadzienie białko pędzelek7. Ciasto złóż na pół i sklej brzegi ze sobą.
sklejanie faworków z nadzieniem ciasto mata silikonowa8. Staraj się to zrobić dokładnie, ale nie przejmuj się jeśli trochę nadzienia wydostanie się z ciasteczka podczas sklejania. Przy smażeniu nic nie wypłynie.
sklejanie faworków z nadzieniem ciasto mata silikonowa9. Jeśli nie używasz radełka to możesz zrobić wzór odciskając go końcówką widelca. Nie jest to konieczne, choć może dodatkowo pomóc w sklejeniu brzegów.
sklejanie faworków z nadzieniem ciasto mata silikonowa

Smażenie nadziewanych faworków

1. Rozgrzej olej do temperatury 180 – 190ºC. Jeśli nie masz termometru to wrzuć do oleju kawałek surowego ciasta i poczekaj 30 sekund, jeśli w tym czasie ciasto się zarumieni to temperatura jest odpowiednia. Na początek polecam wrzucić jeden faworek i sprawdzić jak długo musisz go smażyć. U mnie było to 1,5-2,5 minuty zależnie od temperatury. Moja kuchenka za nic nie chciała utrzymać stałej temperatury (na ustawieniu 8 temperatura powoli spadała, a na 9 dość szybko rosła), więc musiałam tego bardzo pilnować. Faworki są dość ciężkie, dlatego nie wypływają na powierzchnię i utrzymują się blisko dna. Z tego powodu co około 30 sekund staraj się je odwracać, aby nie przypaliły się od spodu.
smażenie nadziewanych faworków garnek olej rzepakowy termometr cukierniczy2. Gotowe faworki przekładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Ręcznik wchłonie niepotrzebny tłuszcz.
Smażone ravioli z ricottą i czekoladą czyli nadziewane faworki3. Teraz możesz faworki posypać cukrem pudrem albo cukrem pudrem zmieszanym z cynamonem jeśli wolisz. 🙂

Smażone ravioli z ricottą i czekoladą czyli nadziewane faworkiSmażone ravioli z ricottą i czekoladą czyli nadziewane faworki Smażone ravioli z ricottą i czekoladą czyli nadziewane faworki Smażone ravioli z ricottą i czekoladą czyli nadziewane faworki

Jak długo można przechowywać faworki?

Myślę, że wytrzymają kilka dni. Na pewno kolejnego dnia nadal są smaczne, choć ich smak nieco się zmienia (w szczególności tych z twarogiem).

Ricotta czy twaróg?

Nie jestem wielką fanką surowej ricotty, zdecydowanie wolę twaróg. Jednak w oryginalnym przepisie była ricotta, więc postanowiłam wypróbować dwóch wersji – włoskiej i spolszczonej. Gdy skosztowałam świeżo upieczonych faworków to nie czułam między nimi różnicy. Dopiero, gdy całkowicie ostygły i poleżały ok. godziny smak się zmienił. Niestety, na niekorzyść twarogu. Nadzienie z ricotty miało nadal świetny, harmonijny smak, natomiast twarogowe – nabrało mocno twarogowego smaku. Nie wiem jak to opisać. Obie wersje są smaczne, ale z ricottą jednak lepsze. 🙂

Smażone ravioli z ricottą i czekoladą czyli nadziewane faworki

To jeden z tych deserów, których smak trudno sobie wyobrazić. No bo jak właściwie może smakować coś pomiędzy faworkiem a pączkiem? Żeby się przekonać, musisz je wykonać. 😉

Smacznego 🙂
Aneta

Przepis, z którego korzystałam (z moimi niewielkimi zmianami) pochodzi stąd.

Postaw nam wirtualną kawę, buy coffee——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.

Zapisz się na newsletter!

Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.

Już nic Cię nie ominie. :)

Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *