Rabarbar od zawsze gościł w moim rodzinnym domu, zazwyczaj pod postacią pysznego kompotu lub mięciutkiego ciasta ucieranego z kawałkami tego warzywa. Dlatego gdy u Candy Company znalazłam przepis na hibiskusowy tort z rabarbarem postanowiłam z niego skorzystać i przygotować tort urodzinowy dla mojej mamy.
Obawiałam się trochę kremu z hibiskusa, bo nigdy wcześniej takiego nie robiłam, jedyne co wiedziałam to, że jest bardzo kwaśny. Moje obawy okazały się bezpodstawne. To prawda – sam hibiskus jest bardzo kwaśny, a nawet cierpki, ale z serkiem mascarpone i cukrem pudrem jest naprawdę pyszny. Do tego ma piękny, intensywny kolor.
Tort urodzinowy mojej mamy tak bardzo przypadł nam do gustu, że postanowiłam wykorzystać te smaki i przygotować kolejny tort. Tym razem bezowy. To połączenie smakowe jest fenomenalne! Słodka beza i kwaskowaty krem hibiskusowy oraz frużelina z rabarbaru świetnie się ze sobą komponują.
Jak przygotować tort bezowy z kremem hibiskusowym i frużeliną z rabarbaru?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- mikser
- metalowa lub szklana misa
- blacha do pieczenia
- mata silikonowa lub papier do pieczenia
- silikonowa łopatka (używam szpatułki z Ikei, wytrzymuje najdłużej ze wszystkich)
- waga kuchenna (np. taka)
- garnek, sitko
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Tort bezowy z kremem hibiskusowym i frużeliną z rabarbaru – opis wykonania krok po kroku.
Z podanych proporcji przygotujesz tort bezowy na około 10 – 12 porcji.
Jeżeli przygotowujesz bezę po raz pierwszy koniecznie zajrzyj do wpisu o idealnej Pavlovej – znajdziesz tam dużo cennych wskazówek jak prawidłowo zrobić bezę.
Blaty bezowe – przepis:
Składniki:
- 6 białek (180 g)
- 300 g drobnego cukru do wypieków
- łyżeczka soku z cytryny
- łyżeczka skrobi ziemniaczanej
1. Białka umieść w metalowej lub szklanej misie. Miska musi być czysta i sucha, a białka powinny być dobrze oddzielone od żółtek.
2. Zacznij ubijanie białek od średnich obrotów miksera. Gdy białka lekko się spienią dodaj sok z cytryny.
Ubijaj dalej. Nie ubijaj zbyt długo ponieważ możesz “przebić” białka, co zniszczy ich elastyczność. Utworzą się wtedy charakterystyczne zbite “chmurki”. Jeśli będziesz kontynuowała ubijanie to na dnie miski pojawi się płyn. W takiej sytuacji musisz zacząć wszystko od początku ponieważ tak “przebitych” białek nie da się już uratować.
3. Gdy powstaną tzw. soft peaks czyli miękkie wierzchołki (piana na mieszadle utworzy wierzchołek, którego końcówka powoli opada), nie przerywając ubijania, zacznij stopniowo dodawać cukier. Po wsypaniu jednej łyżki cukru odczekaj pół minuty zanim wsypiesz następną. Jeśli wsypiesz zbyt dużo cukru za jednym razem to piana stanie się płynna i będziesz musiała zacząć wszystko od początku.
4. Zwiększ obroty miksera i ubijaj tak długo aż cukier całkowicie się rozpuści. Może to zająć około 10 minut. Sprawdź czy cukier się rozpuścił rozcierając odrobinę piany między palcami.
5. Gdy beza jest lśniąca i stabilna, a cukier całkowicie się rozpuścił, dodaj skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszaj.
6. Przygotuj dwie blachy wyłożone papierem lub matą silikonową. Ubitą bezę podziel na dwie równe części i uformuj dwa blaty o średnicy 20 cm, każdy na osobnej blaszce. Korzystałam z maty silikonowej na której były zaznaczone okręgi o odpowiedniej średnicy. Jeżeli używasz papieru do pieczenia to narysuj ołówkiem okrąg – dzięki temu blaty będą równej wielkości.
7. Oba blaty bezowe wstaw do piekarnika nagrzanego do 130°C i susz z funkcją termoobiegu przez 1 godzinę i 45 minut do 2 godzin. Następnie wyłącz piekarnik i pozostaw w środku do całkowitego wystudzenia.
Jeżeli Twój piekarnik nie ma termoobiegu to każdy blat musisz przygotować osobno i osobno suszyć.
Frużelina z rabarbaru – przepis:
Składniki:
- 250 g rabarbaru pokrojonego w kostkę
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 100 ml naparu z hibiskusa*
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki żelatyny
*Suszone kwiaty hibiskusa zalej gorącą wodą i zostaw pod przykryciem na około 10 minut. Następnie przecedź napar.
1. Żelatynę zalej niewielką ilością wody i odstaw do napęcznienia.
2. W garnku umieść pokrojony w kostkę rabarbar, cukier i sok z cytryny. Gotuj aż cukier się rozpuści, a rabarbar zacznie się rozpadać.
3. Dodaj skrobię ziemniaczaną wymieszaną z naparem z hibiskusa. Następnie wymieszaj i zagotuj całość.
4. Garnek zdejmij z palnika. Dodaj napęczniałą żelatynę i wymieszaj do jej całkowitego rozpuszczenia. Wystudź frużelinę, następnie schłodź ją w lodówce.
Krem hibiskusowy – przepis
Składniki:
- 50 g suszonych kwiatów hibiskusa
- 700 ml śmietany kremówki 30% (podzielonej na 500 i 200 ml)
- 2 łyżki cukru pudru
- 125 g mascarpone
1. Hibiskus i 500 ml śmietanki umieść w garnku i zagotuj. Potem odstaw do wystudzenia, mieszając od czasu do czasu.
2. Gdy śmietanka wystygnie i stanie się intensywnie różowa pozbądź się kwiatów hibiskusa, przelewając całość przez sitko. Śmietanki będzie znacznie mniej niż na początku ponieważ część zostanie wchłonięta przez suszone kwiaty.
3. Śmietankę schłodź w lodówce przez całą noc. Po schłodzeniu śmietanka będzie bardzo gęsta, będzie miała konsystencję serka mascarpone.
4. W misie miksera umieść hibiskusową śmietankę, pozostałe 200 ml śmietanki, mascarpone i cukier puder. Zmiksuj krótko do powstania gładkiego i gęstego kremu.
Złożenie tortu bezowego
Na paterze umieść pierwszy blat bezowy. Następnie wyłóż połowę rabarbarowej frużeliny i połowę kremu hibiskusowego (krem możesz nałożyć łyżką lub wyszprycować za pomocą rękawa). Na to ułóż kolejny blat bezowy i pozostałą cześć frużeliny i kremu. Udekoruj kwiatami lub owocami – ja użyłam płatków róży. Tort składaj w dniu podania.
Kiedy przygotować tort bezowy?
- Blaty bezowe upiecz dzień wcześniej i pozostaw w zamkniętym piekarniku lub zamykanym pojemniku.
- Frużelinę przygotuj dzień lub dwa dni wcześniej i przechowuj w lodówce.
- Śmietankę z hibiskusem zagotuj dzień wcześniej i schłodź przez noc w lodówce.
- W dniu podania ubij krem. Natomiast sam tort złóż krótko przed podaniem, ponieważ frużelina z rabarbaru rozpuszcza bezę.
Tort bezowy z kremem hibiskusowym i frużeliną z rabarbaru
Rabarbar i hibiskus wskakują na moją listę najlepszych połączeń smakowych. Wypróbuj koniecznie.
Smacznego!
Magda
Inspiracją do powstania tego tortu bezowego jest przepis na hibiskusowy tort z rabarbarem Candy Company. Wykorzystałam oryginalne proporcje na frużelinę rabarbarową.
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!
One Reply to “Tort bezowy z kremem hibiskusowym i frużeliną z rabarbaru”