Czy ptysie z kruszonką zawsze muszą być okrągłe? Otóż nie. Tym razem postanowiłam, przełamać rutynę i upiekłam ptysie serduszka.
Ptysie w kształcie serc przygotowałam z przepisu, z którego od lat korzystam robiąc tradycyjne, okrągłe ptysie z kruszonką. Pozostałe przepisy, a jest ich już całkiem sporo, znajdziesz tutaj >> kliknij <<.
Takie ptysie możesz nadziać dowolnym kremem. Ja zdecydowałam się na frużelinę i piankę z czerwonej porzeczki. Owocową piankę przygotowałam na bazie bezy włoskiej – jest bardzo słodka, leciutka jak chmurka i ma delikatny różowy kolor. Jej słodycz idealnie równoważy kwaskowata frużelina porzeczkowa.
Jak przygotować ptysie serduszka z porzeczkową pianką?
Spis treści
Potrzebne narzędzia*:
- silikonowa mata perforowana (zamiennie możesz użyć zwykłej maty lub papieru do pieczenia)
- rękawy cukiernicze wielorazowe lub jednorazowe
- tylka 1a z okrągłą końcówką
- wykrawacz w kształcie serca o wymiarach 6 cm x 5 cm (korzystam z takiego zestawu wykrawaczy)
- 2 maty silikonowe lub 2 arkusze papieru do pieczenia
- wałek do ciasta np. taki
- listwy dystansowe o grubości 2 mm (opcjonalnie)
- termometr cukierniczy
- szpatułka silikonowa, drewniana łyżka
- mikser
- waga kuchenna
- miski, garnek
- sitko
*dla Twojej wygody na liście narzędzi dodałam linki do produktów z których korzystam. Nie musisz już przeszukiwać internetu w ich poszukiwaniu.
Kod rabatowy!
Kupon “cakeitpl” działa w:
- sklep Słodka Pasja (5%) – sklep cukierniczy
- Miniowelove (10%) – toppery, wykrawacze i inne akcesoria
- Słodki Bufet (10%) – najlepsze posypki
- Tree Nuts (10%) – pyszne orzechy, pasty i mąki orzechowe
- oraz w wielu innych miejscach – pełną listę znajdziesz tutaj
Zapisz się na newsletter Cakeit.pl, a w prezencie otrzymasz ebook "Tort pod podstaw", z którego dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do stworzenia tortu, jaki biszkopt jest najlepszy i jak go pokroić, jak złożyć tort i jak zaplanować pracę nad nim. Znajdziesz też 19 pomysłów na dekoracje tortów wraz z dokładnymi tutorialami.
W Twoje ręce trafi kompendium wiedzy o tworzeniu tortów!
Ptysie serduszka z porzeczkową pianką – opis wykonania krok po kroku
Z podanych proporcji wykonasz około 16 ptysi.
Ptysie z kruszonką – przepis
Składniki na kruszonkę:
- 40 g miękkiego masła
- 50 g drobnego cukru
- 50 g mąki pszennej
Składniki na ciasto parzone:
- 60 ml wody
- 60 ml mleka
- 50 g masła
- 1 płaska łyżeczka cukru
- szczypta soli
- 75 g mąki pszennej
- 120 g jaj (2-3 jaja)
Przygotowanie kruszonki
1. Masło, cukier i mąkę umieść w misie miksera i wymieszaj. Kruszonkę możesz też zagnieść dłonią.
2. Ciasto rozwałkuj pomiędzy dwoma matami silikonowymi lub dwoma arkuszami papieru do pieczenia na grubość około 2-3 mm. Aby równo rozwałkować ciasto wykorzystaj listwy dystansowe. Tak przygotowaną kruszonkę włóż do zamrażarki na co najmniej godzinę.
3. Wytnij serca z kruszonki za pomocą wykrawacza w kształcie serca.
Przygotowanie ciasta parzonego
1. Wodę, mleko, masło, sól i cukier podgrzej w garnuszku.
2. Zdejmij garnek z kuchenki i jednym ruchem wsyp przesianą mąkę. Wymieszaj i ponownie ustaw na palniku. Podgrzewaj ciągle mieszając przez 2 minuty. Gotowe ciasto powinno być gładkie, szkliste i będzie odchodziło od ścianek garnka.
3. Ciasto przełóż do misy miksera i mieszaj płaską końcówką na najniższych obrotach aż ciasto wystygnie do temperatury 50°C.
4. Jajka rozkłóć w osobnej miseczce. Następnie dodawaj stopniowo do ostudzonego ciasta, mieszając cały czas na niskich obrotach płaskim mieszadłem. Po dodaniu 3/4 jajka sprawdź konsystencję ciasta – na uniesionym do góry mieszadle delikatnie spływa na kształt litery V.
Dla pewności weź odrobinę ciasta między dwa palce i rozciągnij je (tak jak na filmie poniżej). Na dolnym palcu powinien utworzyć się szpic, który delikatnie opada. Jeżeli tak się nie dzieje to znaczy, że ciasto jest zbyt gęste. W takiej sytuacji dodaj odrobinę pozostałej masy jajecznej i sprawdź konsystencję.
6. Gotowe ciasto przełóż do rękawa cukierniczego zakończonego okrągłą tylką. Za pomocą skrobki przesuń ciasto w stronę otworu tak, aby pozbyć się pustych przestrzeni.
Formowanie i pieczenie ptysi
1. Na blaszce ułóż matę perforowaną i zaznacz na niej kształt ptysi – wykrawacz w kształcie serca (ten sam, którym wykrawałaś kruszonkę) zanurz w mące i upuść z bardzo niewielkiej odległości na matę odbijając ślad. Jeżeli korzystasz z papieru do pieczenia serca odrysuj ołówkiem i odwróć papier na drugą stronę.
2. Wyszprycuj ciasto parzone zapełniając zaznaczone na macie kontury serca.
3. Na wyszprycowanym cieście ułóż serca z kruszonki.
3. Wstaw ptysie z kruszonką do nagrzanego piekarnika i piecz je w 180°C z termoobiegiem przez około 25 minut. Ptysie powinny się ładnie zarumienić.
Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia, ponieważ ptysie opadną.
Wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i pozostaw w nim ptysie przez około 30 minut. Po tym czasie wyjmij ptysie do całkowitego wystudzenia.
Frużelina z czerwonej porzeczki – przepis
- 200 g czerwonej porzeczki (może być mrożona)
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1. W garnuszku umieść porzeczkę, sok z cytryny i cukier. Podgrzewaj, aż cukier się rozpuści a porzeczki puszczą sok.
2. Dodaj mąkę ziemniaczaną rozrobioną w łyżce wody. Wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Następnie gotuj jeszcze przez około 2 minuty.
3. Przelej do słoiczka i wystudź. Przechowuj w lodówce.
Porzeczkowa pianka na bazie bezy włoskiej – przepis
- 75 g drobnego cukru
- 40 g syropu glukozowego
- 60 g czerwonej porzeczki (może być mrożona)
- 50 g białek jaj
- 1 łyżka drobnego cukru
1. Czerwoną porzeczkę zagotuj w garnuszku aż owoce się rozpadną.
2. Owoce przetrzyj przez sitko – powinnaś otrzymać około 30 g porzeczkowego purée.
3. W garnuszku umieść 75 g cukru, syrop glukozowy i całość otrzymanego porzeczkowego purée. Gotuj na wolnym ogniu i kontroluj temperaturę syropu za pomocą termometru cukierniczego.
4. W międzyczasie w misie miksera umieść białka i jedną łyżkę cukru. Ubijaj aż powstaną miękkie wierzchołki tzw. soft peaks (piana na mieszadle utworzy wierzchołek, którego końcówka powoli opada).
5. Gdy syrop cukrowy osiągnie temperaturę 118°C zdejmij go z palnika. Zmniejsz obroty miksera i cienką strużką wlej syrop do ubijanych białek. Następnie zwiększ obroty miksera i ubijaj aż beza się wystudzi, będzie lśniąca i bardzo sztywna (może to zająć około 10 minut).
Nadziewanie ptysi
1. Za pomocą małej tylki w kształcie gwiazdki wytnij otwory na dole każdego ptysia.
2. Krem porzeczkowy przełóż do jednorazowego rękawa cukierniczego i odetnij końcówkę. To samo zrób z frużeliną. Następnie napełnij ptysie porzeczkową pianką i frużeliną.
Porzeczkowa pianka jest bardzo lekka i bardzo gęsta. Nadziewanie nią ptysi nie jest najłatwiejsze, dlatego warto w ptysiu zrobić dwie dziurki po dwóch bokach. Najpierw nadziać jedną połowę, potem drugą. Zauważysz, że ptyś jest pełny gdy krem będzie wychodził drugą dziurką. Można też sprawdzić ilość nadzienia ważąc ptysia – w moim jednym ptysiu zmieściło się około 10 g pianki porzeczkowej i 10 g frużeliny (pianka jest znacznie lżejsza od frużeliny, dlatego pomimo takiej samej wagi, objętościowo jest jej więcej).
Ptysie serduszka z porzeczkową pianką
Ptysie w kształcie serduszek to ciekawa propozycja na zbliżający się Dzień Kobiet, albo Dzień Matki. Warto wypróbować taką formę.
Wszystkiego słodkiego,
Magda
——————————————————
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to my otrzymamy z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla nas będzie sygnałem, że cenisz nasze rekomendacje.
Otrzymasz dostęp do nowych wpisów przed ich oficjalną premierą.
Już nic Cię nie ominie. :)
Po zapisie wyślemy do Ciebie darmowy ebook "Tort od podstaw"!